zavřít

První záběry z Middle-Earth: Shadow of War vám vyrazí dech

PlayStation 4 PC Xbox One

- Video autor: Václav Pecháček Komentáře: 0

Šestnáctiminutová ukázka z hraní alfaverze chystané Middle-earth: Shadow of War je... ohromující. Svým megalomanstvím, spektáklem, představenými mechanikami a ambicemi. Pakliže se vám nedělá špatně z neskutečně brutálního masakrování skřetů, trollů a dalších zplozenců zla, určitě té čtvrthodinky strávené sledováním nebudete litovat. Pro vás ostatní se pokusím celý zážitek shrnout do pár odstavců.

Zjištění první: Talion povýšil. Díky nově vykovanému prstenu moci se přesunul z ovládání malých skřetích družinek ke komandování skutečné armády složené z desítek pěšáků a mnoha unikátních generálů. A co s takovou armádou dělat jiného, než postupně dobývat ty spousty pevností, které má Sauron rozprostřené po celém Mordoru? Přesně to se náš milý hraničář a jeho zdomácnělý elfí přízrak – nyní oba dohromady známí jako Bright Lord – vydají provádět.

Zjištění druhé: Jasný pán svou uřvanou, zuřivou armádu skoro ani nepotřebuje. Jeho přízračné schopnosti, zvýrazněné držením prstenu moci, jsou ještě ničivější, než kdykoli předtím, a dokáží jednou ranou sprovodit ze světa desítky skřetů zároveň. Jediný háček tkví v tom, že v Sauronových hradech jich na vás čekají stovky a stovky, takže bez pomoci svých pěšáků byste z veškerého toho sekání hlav a končetin za chvíli asi byli docela unavení.

Zjištění třetí: Systém Nemesis se vrací v plné parádě. V Shadow of Mordor se vaši soupeři vyvíjeli v závislosti na vašich činech a nakonec si s vámi mohli vytvořit jakýsi zvrácený vztah, ovšem stejná pravidla jsou nyní aplikována i na vaše spojence. A nejen to. Každý z vašich kapitánů, stejně jako každý z nepřátelských bossů, je něčím speciální, a to něco může silně ovlivnit průběh bitvy, v níž tak budou vznikat nepředvídatelné sekvence příčiny a následku.

Jeden z vašich skřetích kámošů je například lučištník, a když vás má dost rád, může vám v klíčovém momentu, kdy se vás už nepřítel chystá zabít, zachránit krk. Jiný je velký troll prorážející brány, ale bohužel není odolný proti ohni, a vy jste s ním zaútočili proti pevnosti ovládané někým, kdo si říká Dračí pán. Proto by vás nemělo překvapit, když ho nepřítel poleje olejem a zapálí, a s vaším živoucím beranidlem je navždy amen.

Naopak vašemu veliteli těžké jízdy je oheň upřímně šumák, a tak když vás Dračí pán zažene do hořícího rohu a už už chce popravit, zničehonic se vám dostane vítané pomoci, díky níž je celý boj značně usnadněn. A to všechno by se událo jinak, kdybyste si s sebou přivedli jiné kapitány nebo hra vygenerovala jiné nepřátele – i když je samozřejmě otázka, jak moc jsou jednotlivé události naskriptované. Klidně je možné, že změny budou spíše kosmetického rázu a všechno mé nadšení se ukáže být lichým.

Zjištění čtvrté: Slow-motion je sice fajn, ale všeho moc škodí. Vývojáři, já chápu, že chcete, aby vaše akční sekvence byly drsné a cool, ale ve jménu Manwëho, uberte! Zvlášť v masových bitevních scénách se zdá, že čas je zpomalený v podstatě pořád, protože jednotlivých zabijáckých animací tu je jako máku. Musí to mít negativní vliv na tempo celé hry a vlastně jí to vůbec nic nepřidává.

Zjištění páté: Můžete létat na drakovi. Chudák J. R. R. rotuje v hrobě.

Zjištění šesté: Kdyby vám nestačilo zabírání pevností a sbírání poskoků, v Shadow of War budete lovit taky brnění a další RPG drobnosti, což se projeví i na vašem vzhledu. A když už jsme u vzhledu, rovnou přidám sedmé zjištění: Talion vypadá a chová se jako záporák. Vsadil bych se, že vykováním vlastního prstenu moci překročil neviditelnou hranici a z oblíbeného sympaťáka aragornovského střihu se brzo stane něco mnohem zlověstnějšího.

A nakonec otázka, nebo radši rovnou několik. Jak se dobývání pevností začlení do otevřeného světa? Podíváme se i do Gondoru, konkrétně Osgiliathu a Minas Tirith? Obě města byla viditelná na mapě. Bude to všechno dohromady dávat příběhový smysl? Nebo je čas na příběh a Tolkienův svět pro jistotu zcela zapomenout a užít si skvěle vypadající kombinaci mechanik? No, uvidíme. Middle-earth: Shadow of War vychází 25. srpna na PC, Xbox One a PlayStation 4.

Tagy: RPG pán prstenů otevřený svět

Zdroje: tisková zpráva

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.