Máte námět či připomínku? Napište nám
Sony seřízla specifikace PSP2 kvůli ceně, výkon ohrožen není
zdroj: Archiv
Hardware

Sony seřízla specifikace PSP2 kvůli ceně, výkon ohrožen není

27. 5. 2011 11:33 | autor: Petr Poláček |

Jakým dotazům museli činitelé Sony po oznámení handheldu PSP2 (NGP) čelit nejčastěji? „Nebude to při takovém výkonu moc drahé?“ A Sony odpovídala, že nebude. Jack Tretton sice nadhodil, že PSP2 bude trošku dražší než 3DS, ale rozhodně to nebude nikde v oblasti 599 dolarů. Snaha, nebýt v oblasti ceny příliš konkrétní, byla tedy na lidech ze Sony zjevná a mělo to jeden jasný důvod: cena ještě nebyla stanovena, protože se s ní ještě pořád laborovalo a tím pádem se laborovalo i s vnitřnostmi PSP2. Tuto doměnku podporuje i článek na FR webu 01.net, podle něhož inženýři Sony museli udělat několik hardwarových úprav, aby byl handheld PSP2 cenově konkurenceschopný s 3DS od Nintenda, alespoň v té nejzákladnější verzi bez 3G.

Zvětšit zdroj: Archiv

Konkrétně prý došlo k osekání operační (RAM) a video (VRAM) paměti na polovinu, tedy na 256, respektive 128 MB. Vývojářská komunita z těchto kroků údajně nadšená není, i když by to nemělo mít na výkon PSP2 (údajně) nijak zásadní vliv díky rychlému přístupu k externí paměti (paměťovka) a díky tomu, že dalších 26 MB speciální operační paměti je alokováno pro funkce vyžadující okamžitý přístup k paměti. Podobně marginální dopad by mělo mít i snížení video paměti na 128 MB, v tomto případě díky tomu, že použitý PowerVR čip velmi dobře zvládá kompresi textur a správu paměti. Ale až praxe ukáže, jak se "šetření" projeví.

Snaha stlačit náklady na výrobu PSP2 co nejvíce dolů se podle 01.net dále projeví na vyškrtnutí původně plánované 16GB interní flash paměti. K ukládání dat bude sloužit externí paměťovka dosud nepředstaveného proprietálního formátu, který si Sony vyrábí sama, aby měla pod palcem zabezpečení a ochranu proti kopírování.

Článek na 01.net se dále zmiňuje o plánovaném vydání PSP2 před koncem roku v Japonsku a na jaře poté ve zbytku světa. A vzhledem k tomu, že 01.net v minulosti přinesl s předstihem řadu informací, které se později ukázaly jako přesné a pravdivé (třeba o PSP2), lze i tentokrát předpokládat, že se redaktoři webu nemýlí. Uvidíme, s čím Sony vyrukuje na E3, kde by měla nový handheld blíže představit.

Snížení ceny na únosnou míru i za cenu hardwarových škrtů je však sám o sobě logický krok. Sony už si samozřejmě uvědomuje, že nemůže udělat stejnou chybu jako kdysi s PS3. Není ve stejně jisté pozici jako tehdy, kdy navazovala na období absolutní nadvlády s PS2. Trh už je dnes někde jinde, Sony musí o svoji pozici tvrdě bojovat.

Nejnovější články