Samostatné čipy, které bylo možné dodatečně dokoupit a nainstalovat do patice na základní desce. Například u počítačů s procesory 386/486 se tím dal zvýšit výkon systému při výpočtech v plovoucí desetinné čárce a protože procesory tehdy neměly silné FPU (tedy pokud ho vůbec měly), tak to byla jediná možnost, jak udělat i z obyčejného počítače malou raketu.
zdroj:
tisková zpráva
Éra přídavných koprocesorů je nyní zpět. Pokud potřebujete výkon v plovoucí desetinné čárce ve své pracovní stanici, patrně byste se měli poohlédnout po přídavné kartě od společnosti ClearSpeed, která byla představena na letošním IDF (první předváděčka byla už na International Supercomputer Conference, ISC2005). Tato křemíková legrácka, se dvěma speciálními 64-bit koprocesory CSX600 (RISC, každý s 96 jádry, procesními částmi, tzv. PEs), vám přidá nějakých 50 GigaFlops výpočetního výkonu. A to rozhodně není zanedbatelné množství. Například Pentium 4 3.2 GHz by mělo mít FPU výkon cca 6,4 GFlops.
Karta spotřebovává jenom 25 Wattů energie, instaluje se do sběrnice PCI-Express (nebo PCI-X) a nepotřebuje žádné změny v kódu nebo dodatečné programování, protože používá Intel MKL (Math Kernel Library). To je velké plus, uživatel po instalaci zařízení okamžitě dostane výsledek. Ba co víc, karty se dají párovat a může jich být tolik, kolik je volných slotů. Jediný problém je v tom, že je tento produkt (zatím) primárně určen pro trh serverů a pracovních stanic a s jeho využitím se (zatím) počítá jenom u vědeckých aplikací, možná u profesionálního audia a renderovacího softwaru. Ovšem speciálně počítačové hry by mohly být jednou z možných variant a logických možností pozdějšího využití takových koprocesorů, jelikož výkon grafických karet i nadále poroste závratným tempem a nezdá se, že by v dohledné době mohlo přijít něco, co by je dokázalo adekvátně vyživovat daty.
27. 8. 2005 15:15 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |
Kdo si trochu pamatuje dřevní počítačové doby, ten si jistě také vzpomene na přídavné matematické koprocesory.
zdroj: ClearSpeed