A aby také ne, když jí ATI se svým CrossFire úspěšně vyklidila pole. RADEON X850 XT Master karty většinou nebyly dostupné a CrossFire nefungoval tak, jak si asi většina lidí představovala. Stačí připomenout kuriózní limit rozlišení 1600x1200 při obnovovací frekvenci 60 Hz. Konečně po dlouhém čekání na novou generaci nastal čas odplaty. RADEON X1800 XT CrossFire přichází - a ATI tvrdí, že tentokrát budou karty dostupné. Nezbývá než doufat…
I v nové verzi budete pro high-end CrossFire se SM 3.0 potřebovat hned několik věcí. Hlavně jednu normální a jednu Master kartu, tzv. CrossFire Edition, u které z nějakých důvodů došlo ke snížení pracovních frekvencí. CrossFire X1800 XT má 625 MHz jádro a 512 MB V-RAM na 720 MHz (1,44 GHz DDR), ale originální X1800 XT má paměť na 750 MHz. Zajímavé je, že CrossFire X1800 XT je možné kombinovat s normální X1800 XT i normální X1800 XL, ale v případě XL musíte na Master kartě s vypnout polovinu paměti. Tristní je, že žádná levnější CrossFire XL neexistuje a existovat asi nebude. Těžko říct proč, takže popojedeme. Další věcí, kterou pro správnou funkci CrossFire budete potřebovat, je zvláštní čipset na základní desce, třeba ATI RD480 nebo nový Intel 975X. No a nakonec venkovní propojovací vodič, výkonnostně adekvátní procesor a také silný zdroj ve PC skříni, poněvadž systém s CrossFire na palubě má spotřebu přes 400 Wattů (a špunty do uší, neb duo CrossFire produkuje hluk cca 64 decibelů).

Některé věci se tedy od minula prakticky nijak nezměnily. Změnily se nějak výkony? Nebo ATI CrossFire stále hraje druhé housle? V některých hrách má nový CrossFire opravdu vážné problémy a chová se spíše jako 3D decelerátor, než 3D akcelerátor. No na druhou stranu jsou tu i nějaké pozitivní výsledky, kdy těsně poráží GeForce 7800 GTX 512 ve SLI nebo je s ní nastejno. Takže z toho důvodu bych CrossFire úplně nezatracoval. Ostatně, na výsledky testů se můžete podávat sami. Recenze najdete na: AnandTech, Beyond3D, ExtremeTech, Guru3D, HotHardware, PC Perspective, TechReport.