Vyzkoušeli jsme exkluzivní produkt z dílny Asusu, který už na první pohled vzbuzuje úctu. Rozměrově ohromná karta nabízí tříslotový chladič, tichý chod a spoustu nadstandardních vychytávek. Především ale poskytuje vůbec nejvyšší výkon, jaký lze sériově pořídit. Za vše mluví už jen spotřeba – činí až 750 wattů!
Nic pro spořivé
Na obrázku výše vidíte Asus ROG Mars II vedle GeForce GTX 590. Na první pohled je jasné, že duální GeForce je proti produktu Asus téměř jako tintítko. Mars 2 by spolkl referenční kartu dvakrát. Hned v úvodu připomínám, že zmíněná karta se prodává za astronomických 36 000 Kč s DPH a nejde tedy o produkt pro každého. Jistě, několik jednotlivců si kartu u nás koupilo, masovka to ale zkrátka není ani v bohatých ekonomikách, kam Česká republika zdaleka nepatří.
Tohle není produkt pro spořivé, zde nehledejte žádné poměry výkonu a ceny. Tohle je zkrátka láska na první pohled. Pokud jste někdy kupovali auto, tento pocit znáte. Jdete autosalónem a už předem jste si pečlivě zvolili kolik chcete utratit, a nehodláte z této částky ustoupit. Ve chvíli kdy onen vůz ale uvidíte, jdou všechna předsevzetí stranou a rozum ustupuje do pozadí a vy ho prostě chcete, ať to stojí cokoli (pokud konto dovolí). U této karty to bude podobné – pokud ji chcete, není co řešit. Prostě vybalíte kreditku a koupíte si ji za částku, za kterou by byly tři běžné GeForce GTX 580 a možná i pěkný SSD disk k tomu. Pokud se vám cena zdá přemrštěná, není to produkt pro vás. A pokud na něj máte, zkrátka si uděláte radost.
Karta je doslova obrovská, doposud si podobné rozměry dovolily pouze limitované edice karet od Asusu. Zabírá tři sloty a musíte si hodně rozmyslet, jak ji umístit na desku. Pokud uvažujete o SLI nebo máte více karet v počítači, budete mít možná dost starostí kartu umístit do správného slotu a ty ostatní také. Hmotnost karty je přes 2,6 kg. Jen pro srovnání, referenční GeForce GTX 580 má jen 0,9 kg. Zadní strana je kompletně zakrytá plechem.
O napájení karty se starají tři konektory 2× 8pin. Teoretický maximální příkon je 600 W při použití PCI-E 3.0 slotu s vyšším příkonem. Minimální požadavek na zdroj je 850 W. Tento údaj je ale nadsazený, pokud máte kvalitní zdroj, bude stačit i s nižším výkonem. V zátěži si tato karta řekne maximálně o 710 W na základním nastavení (celá sestava), samotná pak maximálně 450 W. Podle tohoto údaje tedy vybírejte také zdroj. Doporučuji 1kW zdroj pro jisté rezervy.
Zvukový projev odpovídá 12cm průměru ventilátorů. Chlazení vypadá esteticky výborně, s výkonem a hlučností je na tom také skvěle. I když výrobce ušetřil na vapor-chamber komoře a použil běžný koncept heat-pipe s přímým dotekem, brutální rozměry chladiče její absenci vyváží. V klidu je karta tichá, v zátěži o ní budete bezpečně vědět. Škoda, vapor-chamber s těmito ventilátory by udržely kartu tichou i v zátěži.
Porovnání specifikací
Specifikace není nutné komentovat. Jde o dvě plnohodnotné GeForce GTX 580, což znamená frekvence 780/4000 MHz pro jádra a paměti. Výrobce oficiální TDP neudává, lze tedy předpokládat, že bude podstatně vyšší, než je v tabulce, kde je shodná hodnota s běžnou GeForce GTX 590. Za zmínku jistě stojí zejména ceny, které poslední dobou rostou do nebes. GeForce GTX 590 díky slábnoucí koruně / silnému dolaru podražila od uvedení o více než 2000 Kč s DPH. Radeon HD 6990 podražil pouze o 1000 Kč. GeForce GTX 580 se ale drží ve stejné hladině, což je zajímavé. Radeon HD 6970 ale o pár stokorun zdražil.
Testy ve hrách
Naše testovací sestava se skládá ze základní desky Gigabyte GA-X79-UD7. Paměti posloužily 4× 2 GB Kingston DDR3 2333 MHz CL8 nebo Corsair Dominator GT 2000 MHz. Dále jsme k testování použili procesor Core i7-3930K. Úložiště je sestaveno z disku WD 160 GB, zdroj jsem použil Antec HC-1200W. Ovladače jsou nejnovější WHQL dostupné verze 285.62. Hry jsem otestoval v přetaktovaném stavu, abych omezil vliv procesoru na výkon a nelimitoval jím výsledky grafik. Nastavení bylo: CPU 4200 MHz (200×20), paměti na 1866 MHz při časování 24-9-9-9-1T. Všechny testy proběhly pod operačním systémem Windows 7 Ultimate 64-bit.
Jelikož je karta Mars 2 sestavená ze dvou GeForce GTX 580, je výkon totožný se SLI ze dvou těchto karet. Průměrně je karta výkonnější o 17 procent nad referenční GeForce GTX 590. Náskok vůči Radeonu HD 6990 na základním taktu je pak podobný – až 18 procent. Poté, co Radeon přetaktujete pomocí přepínače, sníží se náskok Asusu Mars na 13 procent. Jde o nekompromisní produkt, jenž výkonem zatím nemůže porazit žádná karta do jednoho slotu. Výkon je ale samozřejmě vykoupen spotřebou, která je překvapivě vyšší než má dvojice GeForce GTX 580 ve SLI.
Shrnutí
Ohledně výkonu je vše jasné a odpověď je jednoduchá, jedná se o nejvýkonnější grafickou kartu do jednoho PCI-E slotu, jaká kdy byla vyrobená a je na trhu. Výkon dvou GeForce GTX 580 ve SLI ještě dlouho zůstane špičkou, na začátku roku jej pak ohrozí jedině dvojice Radeonů HD 7970 v CrossFiru. Pokud ani tento výkon uživateli nestačí, napájení karty umožní i významnější přetaktování. Redakce jež kartu testovaly se většinou bez potíží dostaly na takty 850 MHz a i výše. My jsme s taktováním moc štěstí neudělali.
Chlazení karty sice vypadá masivně, má ale mezery v konstrukci. Pokud by dva chladící bloky byly vybavené vapor-chamber komorou, bylo by chlazení významně efektivnější, a tím pádem tišší. Takhle je chlazení i přes dva velké ventilátory na hranici použitelnosti. Karta je v zátěži hlučná a stejně se nechladí nijak dobře, chybí větší rezerva pro taktování. Také chlazení nForce můstku výrobce nevychytal. Spotřeba je doslova brutální, kdy karta požaduje vyšší příkon než dvě obyčejné GeForce GTX 580 ve SLI. Pokud ale někdo požaduje nekompromisní výkon, je spotřeba druhořadá. Zejména u karty za bezmála čtyřicet tisíc.
Grafická karta Mars 2 a všechny její předchůdkyně z produkce Asusu nejsou běžným produktem pro masy. Jde o demonstraci síly a technologické vyspělosti. Ne každý výrobce má „koule“ na to vyrobit něco podobného a ještě si za to říct tolik peněz. Asus si ale zaslouží uznání i z jiného pohledu, dokáže totiž své (nemalé) zisky použít i jinak než ostatní výrobci. Upřímně je totiž jisté, že vývoj a náklady na výrobu takovéto karty se nezaplatí, ani kdyby se všechny prodaly, což se nestane zcela určitě. Jde v prvé řadě o reklamu a marketing, kdy výrobce ukazuje světu, že na to prostě má, což mu jistě v mnoha očích přidá pozitivní auru. Z čistě pragmatického hlediska jde ale o produkt velice nepraktický. Za jeho cenu můžete mít výkon vyšší, bez potíží za tuto částku pořídíte i tři běžné GeForce GTX 580. Cena je přemrštěná, karta ohromná, stejně jako její spotřeba. Pokud ale na ni máte a líbí se vám, není co řešit ... udělejte si radost!
Více informací najdete na serveru pctuning.cz
zdroj:
tisková zpráva