zavřít

Fallout 4 vyjde ještě letos, na Xbox One půjdou mody z PC

PlayStation 4 PC Xbox One

AKTUALIZOVÁNO AKTUALIZOVÁNO - Preview autor: Adam Homola Komentáře: 0

Že bude Fallout 4 gigantická hra, jsme tak nějak všichni tušili. Ale že z něj Bethesda udělá v podstatě několik her ve hře čekal asi málokdo. Fallout 4 rozhodně nebude žádný drobek, i když hra začíná velmi komorně a nenápadně. Možná trochu překvapivě vlastně vůbec nezačínáte v postapokalyptickém světě. Startovní čáru představuje váš dům o hezkém nedělním dopoledni, kdy si před zrcadlem pěkně v klidu formujete vzhled své postavy. A ano, můžete hrát i za ženu.

Jakmile si svého hrdinu či hrdinku vytvoříte, následuje nevyhnutelný výbuch bomby, váš přesun do Vaultu a jakási zatím nespecifikovaná událost, díky které se probudíte až za 200 let. Tou dobou už je z celého prostředí typická postapokalyptická pustina a tady začíná opravdový Fallout. Todd Howard kladl na jevišti na tiskové konferenci Bethesdy na E3 důraz na absolutní svobodu a soudě dle toho co všechno ukázal, mu nemáme důvod nevěřit.

Minecraft

Tak například crafting. Ten bude ve hře přítomen v takové míře, že by snad i Minecraft sklopil oči. Vytvářet či upravovat můžete prakticky všechno. Každou zbraň a dokonce i svůj power armor. Materiály na craftování nacházíte všude po světě, takže teď, alespoň dle slov Howarda, má každičký předmět v celém světě svůj význam. Nic tam není zbytečně a všechno se vám může hodit, ať už chcete na baseballovou pálku přimontovat kotouče od cirkulárky tak trochu jako v Dead Rising, nebo jen lehce upravujete své brnění.

Sims

Možnost vyrábět si zbraně a upravovat snad všechny myslitelné prvky na nich je jen malou součástí hry,od které se odvíjí ta další: budování. Ve Falloutu 4 vám dají vývojáři k dispozici několik obrovských parcel po celém světě, na kterých si můžete postavit svůj vlastní dům. Svoji vlastní osadu, či dokonce malé městečko. Jednoduše sesbíráte materiály a postavíte základy, zdi, dveře, okna, podkroví, schody, střechu... Celý dům. A ten pak vybavujete. Je čistě na vás kam umístíte postele, křesla, gauče, krb či dekorativní prvky. A samozřejmě taky boudu pro pejska.

V podstatě si můžete z Falloutu 4 udělat takové malé The Sims kombinované s Minecraftem. Tím to ale ještě nekončí. Další vrstvou budování je elektřina. Tu můžete pro vaše městečko zajistit pomocí generátorů, od kterých vedete elektřinu přes dráty až k požadovánému cíli. Třeba ke světlům, k blikající ceduli, nebo k obranným věžím. K elektrické síti můžete připojit také terminál, skrze který lze upravovat chování jednotlivých věcí - věží, světel, cedulí apod.

Tower defense

Obranné věže budou důležité, protože tady přichází na řadu zase další hra ve hře a to tower defense. Vaše městečko můžete mít sebelíp vyladěné, ale pokud ho nebudete bránit, dříve či později asi padne. Ve světě je totiž spousta banditů kteří by se k vám chtěli dostat a vy se musíte bránit. Pečlivé rozmístění věží, jejich ovládání přes terminály a zapojení kolegů je tak klíčové, s čímž souvisí další prvek městeček a to jsou lidé.

SimCity

Jak bude vaše osada růst a přerůstat v malé městečko, přiláká to nejen zlé, ale taky hodné lidi. Ti vám mohou pomáhat například prodejem užitečných věcí, ale něco za něco. Když chcete mít v městečku nějakou populaci, musíte se o ně postarat. Takže zasadíte na zahrádku nějakou zeleninu, zajistíte vodu a pumpu a také již zmíněnou elektřinu. Jakmile máte funkční takovouhle malou ekonomiku, můžete se posunout a vybudovat druhé městečko. Pak třetí, čtvrté a další a další.

Městečka mezi sebou navíc můžete ekonomicky propojit přes jakousi postapokalyptickou verzi obchodní karavany. Začínáte se děsit komplexnosti všeho toho stavění, budování, pěstování zeleniny, obchodování, tower defense a dalších novot? Dobrá zpráva: všechno tohle je naprosto volitelné. Budováním své chýše či osady se nemusíte vůbec zabývat pokud nechcete, klidně můžete hrát jen "klasický" Fallout 4 a tuhle budovatelskou nadstavbu ignorovat.

Postapo RPG

Pod tím vším craftováním, stavěním a tower defense hrou se totiž pořád ještě skrývá obrovské postapokalyptické RPG, které od Falloutu 4 čekáte. O to ochuzeni rozhodně nebudete, ale kdo bude chtít, dostane navíc ještě The Sims, Minecraft a tower defense navrch. Samozřejmostí je i Pip-Boy, který je díky speciální sběratelské edici také reálný a můžete si do něj zasunout vlastní telefon s příslušnou aplikací. A jako by to všechno výše uvedené nebylo dost, další hrou ve hře jsou jednoduché arkádové hříčky, které můžete hrát v pustiny právě na Pip-Boyovi.

Howard během tiskovky potvrdil, že Fallout 4 běží na "next gen verzi" jejich starého známého Creation enginu. Do něj přidali vývojáři několik nových technologií a systémů, takže hra vypadá pořád dobře. Jen doufám, že vedle grafiky se Bethesda soustředila také na bugy a odladění hry, aby náhodou nevyšel Fallout 4 v polorozbitém stavu, který by se dostal do normálu až za několik měsíců. A datum vydání? Možná dřív, než by leckdo čekal. Do postapokalyptické pustiny se podíváme už letos a to 10. listopadu na PC, PlayStation 4 a Xbox One.

Xbox One i s mody

Propojení Xbox One a PC pokračuje, jak jsme ostatně čekali. Nicméně zpráva, že na Xbox One půjde přenášet modifikace z PC je poněkud nečekaná a samozřejmě i vítaná. Navíc k Xbox One verzi hry navíc bude přibalený Fallout 3, který next-gen konzole zvládne díky své nově oznámené kompatibilitě.

Tagy: Fallout (série) strategie akční RPG budovatelska first person taktická 3rd person third person postapokalypsa e3 2015 fallout 4

Zdroje: tisková zpráva

Kupte na Xzone.cz

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.