Drogy, sex, sebevraždy, mučení: Cyberpunk 2077 se ratingu 18+ nebojí

28. 4. 2020 14:20 | Téma | autor: Šárka Tmějová |

Že bude i nejnovější počin CD Projektu mládeži nepřístupný, bylo patrně jasné každému, kdo se jen otřel o Zaklínače či o některý z propagačních materiálů Cyberpunku 2077. Night City rozhodně nebude nic pro puritány, o čemž svědčí i uniklá zpráva brazilské ratingové agentury. Kromě toho, že samotná hra samozřejmě ponese doporučení 18+, jsme se dostali i k popisu, jaké všemožné nepřístojnosti se na obrazovkách budou odehrávat.

Svět Cyberpunku 2077 je zkrátka poněkud zvrácený. Kompletní seznam zveřejněný na Redditu je poměrně dlouhý, už proto, že je v něm kupříkladu násilí rozdělené do jednotlivých položek podle toho, jestli se při něm používají zbraně, nebo ne, ale představu z něj získáte poměrně jasnou. Nouze nebude o sprostou mluvu, krev, mrtvá těla, nahotu, sex včetně prostituce ani o konzumaci všemožných drog a dalších zakázaných látek.

Zajímavé je, že dokonce ani akt sebevraždy v Brazílii nestačí na rating 18+, o který se v případě Cyberpunku postaralo teprve až mučení. CD Projekt RED se k úniku zatím oficiálně nevyjádřil, ale podle předchozích známých informací odmítá jakoukoliv cenzuru a v zobrazení futuristického světa chce být stejně syrový jako v případě Zaklínače 3.

zdroj: CD Projekt RED

A nejspíš ještě víc. Loni se studio rozpovídalo o vzniku sexuálních scén, které nejsou ochuzené o motion capture reálných herců. Navíc je budete stejně jako všechny ostatní situace ve hře budete prožívat z pohledu vlastních očí.

Hlavní designér úkolů Cyberpunku 2077 Paweł Sasko seznam okomentoval následovně: „Jste překvapení? Nesereme se s tím.“ Dá se předpokládat, že podobné doporučení pro dospělé publikum hra dostane i u ostatních ratingových agentur.

Problematická může být v tomto případě Amerika, která proslula svým puritánstvím vůči erotice a sexualitě. Zatímco s hodnocením M (17+) si můžete dovolit jakoukoliv míru násilí a nějakou tu nahotu, explicitní sexuální obsah už hře vyslouží AO (21+). A to je pro tvůrce problém. Hry pouze pro dospělé totiž neprodává většina obchodních řetězců a koupit je nemůžete ani na PlayStation Store nebo na Xbox Live. Pořídíte je prakticky jen na Steamu a skrz nezávislou distribuci.

Proto je rating AO pro vývojáře strašák, kvůli kterému Rockstar spěšně záplatoval jakékoliv stopy po modu Hot Coffee a i přes kontroverze a scény s mučením se vždy vešel do hodnocení M. Dokonce ani velká studia jako Rockstar nebo CD Projekt si nemohou dovolit ztratit tolik z amerického trhu.

Šéf CD Projektu Adam Badowski na začátku dubna zmínil, že většina světových ratingových agentur už Cyberpunk 2077 ohodnotila. A bylo by velmi překvapivé, kdyby si Cyberpunk skutečně vysloužil nejpřísnější hodnocení. Obecné pravidlo zní, že pokud nebude vidět přímo penetrace, měly by i sexuální scény hře projít.

Vydání Cyberpunku 2077 je plánované na 17. září letošního roku. I přes současnou pandemickou situaci se zatím nechystá žádný další odklad.

Nejnovější články