zavřít

Company of Heroes 2: The Western Front Armies - recenze

PC

Recenzovaná verze: PC

Vychází na platformách: PC

Verdikt:

Na solidních základech Company of Heroes 2 postavili tvůrci ryze multiplayerový datadisk, který skvěle doplňuje původní hru, přináší hned dva nové způsoby hraní a ani moc nestojí.

Hodnocení redakce 8/10

Jak hodnotíme

metacritic 80/100

- Recenze autor: Daniel Kremser Komentáře: 0

Druhý díl Company of Heroes rozhodně není nepovedenou strategií, ale faktem je, že popularity a také kvalit prvního dílu bohužel nedosahuje. Tvůrci z Relic Entertainment ale ještě nevystříleli všechny trumfy a stejně jako v případě jedničky najíždí na systém datadisků. Ten první nese název The Western Front Armies a nejen, že ho můžete hrát i bez základní hry, ale ještě navíc parádním způsobem původní titul oživuje a křísí atmosféru jedničky. 

Na vlně multiplayeru

Jak už samotný název napovídá, kanadští vývojáři zřejmě měli dost tahanic na ruském trhu a místo ušanek jejich vojáci tentokráte oblékají z jedničky oblíbené americké a německé uniformy, s kterými samozřejmě přichází i zcela nový herní styl a vítaná změna nátury celé hry. A když říkám změna, myslím tím, že jde opravdu o razantní posun.

Autoři rovnou smetli ze stolu celý singleplayer a nový datadisk se soustředí výhradně na hru více hráčů, kterou The Western Front Armies skvěle rozšiřuje a obléká do kabátku daleko stravitelnějšího pro veterány prvního dílu. Za své logicky bere celá východní stylizace a návrat naopak slaví s jedničkou neodlučitelně spjaté zákopy západní fronty.

The Western Front Armies tak sebou přináší závan starých dobrých časů a i hratelností má blíže k prvním Company of Heroes. US Army a německé Oberkommando West, což je dvojice nových frakcí a zároveň také nejviditelnější novinka, ale ostatně asi ani nic jiného ani přinést nemohou. Navíc tenhle taktický ústup k osvědčenému se Relicům povedl a snad i vyplatí.

Jak už totiž bylo řečeno, s novými frakcemi a změnou prostředí přichází i odlišná hratelnost, která překvapivě dobře vystihuje historické reálie a zároveň nabízí hráčům skvělé alternativy. Během hraní za Oberkommando West tak třeba musíte rozmisťovat zásobovací náklaďáky a měnit je na dodatečné předsunuté základny jen abyste se dostali k těm nejlepším jednotkám. Díky tomu tak můžete na začátku narazit na pár obtíží a než plně využijete potenciál téměř výhradně motorizovaných německých jednotek, chvíli to trvá. Nutnost dodatečných základen ale trefně simuluje jednu z největších bolístek dobové německé armády, a sice chabé zásobování a problematickou kontrolu cest.

To Američané mají úplně jiné problémy a specifika. Páteří jejich armády jsou důstojníci operující na předem postavené základně. Jejich jednotky jsou pak naopak vesměs pěší a na rozdíl od těžkopádných Němců se soustředí na lehkou pěchotu a schopnost adaptace. Obyčejné pěšáky můžete vylepšovat a přidělovat jim za pochodu kýžené specializace a takřka ultimátní jednotkou celého datadisku jsou díky tomu víceúčeloví parašutisté.

Američané samozřejmě mají také nějaká ta vozidla, z nichž určitě zaslouží zmínit tank Sherman. Daleko více je však pro tuto frakci typický rychlý bojový styl založený na mobilitě a zdaleka největší variabilitě a adaptabilitě. Obě strany jsou tak výrazně odlišené a hraní za ně vyžaduje zcela odlišný přístup v taktice.

Odkaz originálu

Datadisk s cenou okolo pěti stovek ale samozřejmě nenabízí pouze nové jednotky a nějaké ty úpravy hratelnosti. Důležitou součástí každé dobré a hlavně funkční a vyvážené strategie jsou mapy. Jak název a armády diktují, nové mapy vás vezmou na západní frontu a tvůrci mysleli na všechny typy hráčů. Těšit se tak můžete jak na malinké plácky navržené speciálně pro hraní jeden na jednoho, tak i obří mapová monstra, která bez sebemenších problémů poskytnou útočiště i osmičce kamarádů.

Pokud správně počítám, s datadiskem je nyní v celé hře k dispozici bezmála čtyřicítka map a toto číslo lze ještě navýšit komunitou vytvořenými arénami. Možná se teď divíte proč vlastně vůbec zmiňovat mapy i z původní hry. Důvod je prozaický – Relicu se podařilo rozšíření vyladit a obsah z datadisku a samotné dvojky do sebe přesně zapadá a navzájem se doplňuje na výbornou.

Až překvapivě dobře je zde vyřešeno vyvážení jednotek a Company of Heroes 2: The Western Front Armies tak sedne k původní hře hladce a příjemně, bez karambolů a skoků v celkovém přístupu k hratelnosti. Zásluhy lze tvůrcům připsat i za lehce vylepšený síťový kód a také lépe fungující matchmaking, ale třeba po grafické stránce se nic nezměnilo.

Návrat na výsluní?

Company of Heroes 2: The Western Front Armies je rozhodně povedený výtvor, který nabízí dostatek obsahu a navíc slouží jako perfektní vstupní brána do multiplayeru Company of Heroes 2. Hra více hráčů je zde zábavná a vyvážená. Nová frakce jsou navíc promyšlené, mají koherentní styl a skvěle fungují s obsahem základní hry. Ačkoli si tak sebou datadisk nese i neduhy jako je trošku rozhárané ovládání nebo na dnešní poměry už jen standardní grafika, pořád se jedná o skvělou investici.

Pokud hledáte multiplayerový RTS zážitek z druhé světové války a už se vám nechce vracet k prvním Company of Heroes a nebo vám nesedla východní fronta z Company of Heroes 2, určitě po tomto rozšíření sáhněte.

Tagy: strategie multiplayer válečná realtime datadisk

Zdroje: Vlastní

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.