zavřít

Kdo může za absenci CZ ligy ve FIFA 12? FAČR odmítá nařčení EA

Windows PlayStation 3 Xbox 360

- Téma autor: Petr Poláček Komentáře: 0

Update 15. srpna - Slíbený článek najdete za tímto odkazem.

Update 11. srpna 2011 - Již máme k dispozici odpovědi na otázky od STES, čekáme na vyjádření EA a Konami. Článek vyjde pravděpodobně zítra (12. srpna) dopoledne.

Update 10. srpna 2011 - Včerejší tisková zpráva EA Czech o tom, že se nedohodla s Fotbalovou asociací ČR na zahrnutí kubů Gambrinus ligy a CZ reprezentace do FIFA 12, vyvolala bouřlivé reakce. Logicky byly většinou namířené proti FAČR, držiteli licence. Jak se můžete dočíst v původní zprávě (po rozkliku článku), podle tvrzení EA právě fotbalová asociace údajným několikanásobným navýšením ceny licence znemožnila její koupi a tím pádem i přítomnost naší nejvyšší ligy a reprezentace ve FIFA 12.

Dnes se k nám však dostaly informace, podle nichž tisková zpráva EA neříká pravdu a přikrašluje celou situaci ve svůj prospěch. Na to konto jsme získali oficiální vyjádření společnosti STES k prodeji práv české fotbalové reprezentace a názvu Gambrinus ligy pro počítačové hry.

Protože vyjádření STES uvádí informace, které jsou v přímém rozporu s tvrzením EA, předkládáme je níže v plném a neupraveném znění a bez našeho komentáře - v této chvíli nemůžeme vědět, kde se nachází pravda. Abychom se v nastalé situaci, kdy každý strana tvrdí pravý opak, zorientovali, oslovili jsme STES (a tím pádem i FAČR) s několika otázkami (odpovědi čekáme zítra dopoledne) a vyjádření k tiskovce STES budeme žádat i od EA. Vyjádření STEST čtěte po rozkliku v článku. Pěkně se nám to zamotává...

Oficiální vyjádření STES (FAČR)

V uplynulých měsících společnost STES (marketingová dceřiná společnost Fotbalové asociace ČR) vedla jednání o prodeji práv české fotbalové reprezentace a názvu Gambrinus ligy pro jejich využití v počítačových hrách pro rok 2012.

Vzhledem k předloženým nabídkám se rozhodla společnost STES pokračovat v roce 2012 ve spolupráci se společností Konami, která nabízí hráčům populární hru Pro Evolution Soccer.

„Jsem velmi rád, že společnost Konami nám předložila nabídku, která reálně oceňuje hodnotu těchto práv a že se český fotbal bude objevovat ve hře Pro Evolution Soccer. Takto získané finanční prostředky budou využity pro rozvoj českého fotbalu,“ uvádí David Dušek, generální ředitel STES a dodává:

„V této souvislosti mě velmi nepříjemně překvapilo neprofesionální vyjádření českého vedení konkurenční společnosti Electronic Arts, která předložila naprosto nepřijatelně nízkou (mnohonásobně nižší) nabídku a i přesto ve svém vyjádření pro média nepochopitelně napadá STES a český fotbal. Na tyto útoky budeme samozřejmě reagovat.“

Původní zpráva z 9. srpna 2011 - Tiskové zprávy mají většinou oznámit něco pozitivního, ale občas se stane, že musí přijít s informací ne-až-tak příjemnou. Jedna taková přistála v redakční schránce s titulkem: FIFA 12 bez licenčních práv na Gambrinus ligu a reprezentaci. Výše uvedená věta hovoří sama za sebe, letošní FIFA nebude obsahovat skutečná jména hráčů, názvy týmů ani skutečné dresy týmů Gambrinus ligy a rovněž tak české reprezentace.

Zdá se, že ale nejde o šetření ze strany EA Czech, nýbrž o prostou nedohodu s držitelem licence: „Ligu i reprezentaci jsme jako obvykle vyrobili i otestovali, ale k použití ve hře jsme bohužel neobdrželi svolení. Společnost vlastnící tato práva meziročně několikanásobně navýšila finanční požadavky a požadovaná konečná částka není vzhledem k prodejnosti série FIFA v České republice reálná,“ vysvětluje situaci Dušan Benža z české pobočky EA.

Na koho tedy hodit rozezlené třesky-plesky? Zdá se, že na ČMFS (nově známá pod názvem FAČR), nebo kohokoli, kdo řeší otázku licencí pro Gambrinus ligu a CZ reprezentaci. Jak dodává Dušan Benža: „Myslím, že to dobře vypovídá o současném stavu českého fotbalu.“ A má tak trošku pravdu, ať si o sérii FIFA myslíte cokoli, potažmo nepovažujete přítomnost české ligy a reprezentace ve hře za důležitou.

Tiskovka od EA Czech přiznává, že na týmové úrovni jsou mezi hráči FIFA titulů dlouhodobě oblíbenější kluby zahraniční. Určitě se však najdou nadšenci, kteří hrají za CZ kluby, CZ reprezentaci nebo prostě mají rádi všechno podle skutečnosti. Navíc je už z principu zvrhlé, aby ve hře byly reálně zastoupeny nejslavnější ligové soutěže i národní týmy a český rybník ne. Jako by to symbolizovalo vyřazení našeho fotbalu z vyšších pater evropské i světové scény, které už v reálu několik let sledujeme. A je to pech, že k podobnému kiksu dochází zrovna v roce, kdy bude PC verze hry po tolika letech totožná s verzemi pro konzole. To je snad nějaký Murphyho zákon.

Abychom však ten obrázek nekreslili přehnaně černě, EA vyjednává o možnosti PC patche, který do hry přidá vybrané kluby Gambrinus ligy. A není pochyb o tom, že komunita si s přidáním českých klubů i reprezentace také poradí. No a než se rok s rokem sejde, bude možná na ČMFS o licencích rozhodovat někdo méně zabedněný, takže ve FIFA 13 už zase uvidíme české kluby i reprezentaci se skutečnými hráči a ve skutečných dresech.

 

Tagy: byznys sportovní

Zdroje: tisková zpráva

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.