zavřít

Bratránek Roman nemůže na bowling aneb GTA 4 si už na Steamu nekoupíte

Windows Android iOS iPad iPhone PlayStation 2 Xbox PlayStation 3 Xbox 360

AKTUALIZOVÁNO - Téma autor: Šárka Tmějová Komentáře: 0

Aktualizace (14. 1. 2020, 9:19): Rockstar se pro web USgamer vyjádřil k pozastavení prodeje GTA 4 na Steamu. „Grand Theft Auto 4 bylo původně vytvořené pro platformu Games For Windows Live, jejíž podpora skončila. Nemůžeme proto generovat nové klíče a prodávat tak současnou verzi hry. Hledáme náhradní řešení pro distribuci PC verze GTA 4 a informace zveřejníme, jak jen to bude možné.“ Microsoft GFWL přestal vývojářům nabízet v roce 2014, ve starších titulech se do něj můžete přihlásit použitím standardního Xbox Live účtu, který lze použít i pro všechny ostatní služby společnosti. Velká část studií ale implementaci služby ze svých her odstranila, aby se vyhnula podobným problémům.

Původní zpráva (13. 1. 2020, 10:39): S digitální distribucí je ta potíž, že pokud se vydavatelům náhle přestane vyplácet hru prodávat, třeba kvůli prošlé licenci, už si ji legálně zkrátka neobstaráte. Přesně tohle je tentokrát případ Grand Theft Auto 4, které ze Steamu sice úplně nezmizelo, tak trochu na jeho produktové stránce ale chybí tlačítko Koupit. Rockstar ani Take-Two zatím neuvedli proč; podobná věc v minulosti potkala třeba Vice City.

Osmdesátkové Grand Theft Auto: Vice City ze Steamu krátce zmizelo v roce 2012 kvůli problémům s licencí písniček. Tehdy se tvrdilo, že za to může jedna konkrétní od Michaela Jacksona, z autorádií nicméně zmizeli třeba i Ozzy Osbourne nebo Kate Bush. Licence na hudbu si vydavatelé kupují zpravidla na deset let, takže i z GTA 4 v roce 2018 Rockstar preventivně odstranil některé kousky, které by se mu nevyplatilo prodlužovat. Škrty postihly především stanici Vladivostok FM s ruskou a ukrajinskou muzikou.

Nabízí se otázka, proč se tedy čtvrté GTA přestalo u Valve prodávat, když problémy s hudbou už Rockstar zvládl ošéfovat. Může to být třeba kvůli implementaci Games For Windows Live, služby, která kolem roku 2008 značně ztrpčovala život všem hráčům s legálními kopiemi her. Každá z nich totiž potřebuje unikátně vygenerovaný klíč od Microsoftu, což může být u aplikace, kterou už firma dávno nepodporuje, trochu problematické.

Podle optimistů by Rockstar mohl Games For Windows Live z instalačního procesu vyřadit úplně, podle pesimistů GTA 4 stahuje ze Steamu, aby si ho PC hráči v budoucnu mohli koupit exkluzivně v Rockstar Launcheru. Na druhou stranu se po 12 letech dá předpokládat, že už si ho všichni pořídili – a pokud jste tak učinili na Steamu, na vašem účtu samozřejmě zůstane.

Tagy: licence

Zdroje: PC Gamer

Kupte na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.