Balatro opět čelí nařčení z hazardnosti. Tentokrát na YouTube
zdroj: Playstack

Balatro opět čelí nařčení z hazardnosti. Tentokrát na YouTube

8. 4. 2025 17:00 | Novinky | autor: Šárka Tmějová |

Populární roguelite hit Balatro inspirovaný pokerem se stává terčem další ratingové kontroverze – tentokrát na YouTube. Přestože hra neobsahuje žádné skutečné sázky ani online hazard, některá videa z hraní si na největší video platformě po automatickém vyhodnocení stále vysluhují omezení s věkovou hranicí 18+.

Situace se vyostřila po 19. březnu, kdy YouTube aktualizoval své směrnice pro komunitu a zařadil „obsah s propagací online kasin a aplikací“ mezi věkově omezený. Jenže automatizované kontroly nejsou příliš konzistentní – některá videa o Balatro projdou bez problémů, jiná jsou označena jako nevhodná pro diváky mladší 18 let.

Populární YouTuber Balatro University, který o hře natočil přes 600 videí, upozornil, že 119 z nich schytalo v posledních týdnech věkové omezení a z 30 podaných odvolání jich bylo 24 zamítnuto.

„Pokud chce YouTube věkově omezovat hazardní obsah, je to podle mě pozitivní novinka,“ říká YouTuber. „Ale YouTube si musí ujasnit, jestli je Balatro hazardní obsah, nebo ne.“

Autor hry, vystupující pod přezdívkou LocalThunk, se k tématu vyjádřil s ironií sobě vlastní: „Je dobře, že chráníme děti před tím, aby poznaly čtveřici karet stejné hodnoty, a zároveň jim dovolíme koukat na otevírání beden v CS:GO,“ napsal na X.

zdroj: vlastní video redakce

Kontroverze navazuje na únorovou ratingovou kauzu, kdy bylo Balatro v některých zemích dočasně stažené z obchodů kvůli mylnému přesvědčení, že „obsahuje prominentní hazardní prvky“. Po oficiálním odvolání ale evropská ratingová organizace PEGI snížila klasifikaci na PEGI 12, s tím, že hra sice pracuje s pokerovými pravidly, ale obsahuje „fantazijní prvky“, které ji z definice hazardu vyvazují.

A přestože kolem hazardnosti karetního titulu stále panují zmatky, Balatro oslovilo více než 5 milionů hráčů po celém světě a získalo několik ocenění. Jeho tvůrce LocalThunk si na letošní konferenci GDC dokonce užil moment inkognito – hrál svou vlastní hru na výstavní ploše bez toho, aby ho kdokoli poznal.

Smarty.cz

Nejnovější články