Vydavatel Ubisoft se koncem minulého týdne vytasil s žalobou na základě očividné podobnosti mobilní hry Area F2 s ceněným klenotem Rainbow Six Siege, který dennodenně hrají miliony hráčů. Celá žaloba stojí převážně na grafickém srovnání, jelikož si Area F2 bez dovolení vypůjčuje postavy, uživatelské rozhraní, výsledkové tabulky a prakticky i všechno ostatní.
Zajímavé je, že Ubisoft se nevydal do boje přímo s autory hry, ale obžalovanými jsou obchody App Store a Google Play, které v prvé řadě něco takového umožnily prodávat. A tento krok zjevně nese své kýžené plody.
Mobilní střílečka Area F2 byla totiž stažená z obchodů. Už nevíme, zda tak tvůrci učinili sami od sebe, nebo na ně zatlačily zmíněné obchody, ale oficiální vyjádření studia celou situaci zdatně maskuje (zdatně pouze za předpokladu, že o kauze nemáte ani tušení).
Tvůrci se vymlouvají na to, že učící křivka hry je příliš strmá a spousta hráčů to proto po 30 minutách vzdá a ke hře se už nevrátí. Takovým hráčům vadí, že nevědí, co mají dělat, kde se nachází jejich cíle, kde spoluhráči, kdo a jak je zabil. Jistě, nemusí jít přímo o lež a hráči skutečně mohou mít takové problémy, ale takové věci se dají řešit za pochodu.
Jenže Ejoy přistoupili k radikálnímu kroku hru zcela stáhnout z obchodů na neurčito. Prý dospěli k závěru, že zásah do základů hry je natolik veliký, že ji musejí celou předělat. To ale dává smysl jen tehdy, přihlédneme-li k žalobě. Tvůrci teď pravděpodobně musejí vytvořit nové grafické assety i uživatelské rozhraní a trochu upravit herní mechanismy, aby už nešlo o hru téměř nerozeznatelnou od Rainbow Six Siege.
Uvidíme, nakolik se hra po předělání změní a zda to bude Ubisoftu stačit. Hráči Area F2 každopádně mají na nějaký čas utrum.