zavřít

Proč nejsou české týmy ve FIFA 12? EA a STES se neshodly

- Téma autor: Petr Poláček Komentáře: 0

EA Czech minulý týden v tiskové zprávě (originál, článek na Games) oznámila, že se jí nepodařilo uzavřít smlouvu na použití Gambrinus ligy a českého národního týmu a chystaná FIFA 12 tak nebude české týmy obsahovat. Jako důvod byl uváděn nereálný finanční požadavek ze strany držitele licence, který byl meziročně několikanásobně navýšen na úroveň, která už pro EA nebyla, s ohledem na prodeje her v ČR, akceptovatelná. Zástupce EA to v tiskovce shrnul slovy: „Myslím, že to dobře vypovídá o současném stavu českého fotbalu.“

Pro fanoušky to asi nebyla informace, nad kterou by skákali radostí, ale v otázkách licencí se prostě občas stává, když se dvě strany nedohodnou. Po žádosti o vyjádření druhé strany, která je v podobných případech automatická, jsme však ze strany STES (marketingová dceřiná společnost Fotbalové asociace ČR) dočkali ostrého vymezení vůči tiskovce EA, tónu, jakým byla sestavena a částečně také informacím v ní uvedených. Obojí, tedy zprávu od EA i následné vyjádření STES, si můžete přečíst a sami porovnat v tomto článku.

V té chvíli nezbývalo nic jiného, než se pokusit zamotanou situaci (alespoň pro nás samotné) rozplést. Proto jsme EA, STES i Konami požádali o samostatné vyjádření nejenom k nastalé situaci, která by se dala nazvat malou mediální přestřelkou, ale i k neúspěšnému jednání o poskytnutí licence. Proč FIFA 12 nebude obsahovat Gambrinus ligu ani českou reprezentaci, se dozvíte po rozkliku v článku.

Vyjádření STES v podobě odpovědí na námi položené otázky a následné vyjádření EA, které nabízí i podrobnější (než obvykle) pohled na cenovou hladinu licence, o které se jednalo, uvádíme na konci článku v plném, nezkráceném znění. Pro přehlednost si však nejdříve vypíchneme základní fakta.

Cena licence stoupla

EA a STES uzavřely v roce 2007 čtyřletou licenční smlouvu na použití Gambrinus ligy a české reprezentace, přičemž podmínky (včetně ceny) této smlouvy dnešní vedení STES považuje za nestandardní a interně je prošetřuje. Letos probíhala jednání o nové licenční smlouvě na další období (o licencích se nevyjednává každý rok znovu), během nichž STES navrhla „vyšší cenu, než v minulosti smluvně akceptovala,“ jak se můžete dočíst níže v rozhovoru.

STES tedy chtěla víc peněz než doposud, což potvrzuje ve svém vyjádření i EA, když říká: „Nabídli jsme identickou částku, jakou jsme platili v posledních čtyřech letech, a byli jsme ochotní ji i mírně navýšit, což je vzhledem k neustále klesající výkonnosti a popularitě českého fotbalu více než fér - viz. žebříček FIFA 2007-2011 či klesající návštěvnost Gambrinus ligy.“

Z výše uvedeného je jasné, že jednání uvázla na dvou protichůdných názorech. Současné vedení STES považuje cenu za licenci, kterou s EA vyjednalo předchozí vedení, za nízkou a neadekvátní. Zmínka o interním šetření naznačuje, že panují pochybnosti o tom, jak byla v roce 2007 uzavřena. To je však pouze naše domněnka, vycházející z nesrovnalostí, které v hospodaření svazu zjistilo v minulém roce tehdejší vedení.

EA naopak cenu, kterou doposud za licenci platila, považuje za adekvátní a jako argument proti jejímu letošnímu navýšení používá fakt, že se českému fotbalu na mezinárodní úrovni příliš nedaří, klesá v žebříčku hodnocení FIFA a tím licence ztrácí na hodnotě.

STES se výše uvedenému postoji brání tím, že cenu licence určuje trh a její výši, kterou navrhuje odpovědný pracovník, navíc schvalují pověření členové představenstva. Od STES jsme se samozřejmě nedozvěděli (mlčenlivost je dána smlouvou), jaká je současná tržní cena licence. Od EA také ne, ale vyjádření českého zástupce alespoň nabízí možnost jistého srovnání: „STES však letos své požadavky několikanásobně zvýšil a požadoval částku odpovídající ceně licence za ruskou reprezentaci a ligu s velkokluby formátu CSKA a Spartak Moskva, Zenit Petrohrad či Rubin Kazaň. Nemluvě o tom, že ruský herní a fotbalový trh je vzhledem ke 160miliónové populaci mnohonásobně větší než český,“ poukazuje EA na to, že podle ní jsou požadavky STES přemrštěné.

STES na to konto uvádí, že nabídka EA, která byla na úrovni minulých čtyř let a ještě o něco vyšší, nebylo možné přijmout hlavně i kvůli konkurenci, kterou je v tomto konkrétním případě Konami se svojí sérií Pro Evolution Soccer, jež českou národní reprezentaci (a jenom tu, ligu ne!) bude obsahovat. „Nabídka EA Sports nešla přijmout. Podle mého mínění byla i námi přijatelná cena z obchodního hlediska – vůči konkurenci – neetická.“ Nebýt vyšší nabídky Konami, tak by se EA a STES za dosavadních podmínek dohodli? Nelze to vyloučit.

V tom případě je ovšem paradoxní, že série PES už pár let nemá v ČR oficiálního distributora, což značí, že pro Konami není tuzemský trh nijak zvlášť zajímavý, respektive má požadavky (na prodej určitého množství kusů), kterým žádný z českých distributorů nemůže vyhovět. A přesto je Konami ochotna, navíc pouze za reprezentaci, zaplatit sumu, kterou EA nemůže z tržních důvodů dát? I když v ČR patří série FIFA historicky k nejprodávanějším titulům a má početnou komunitu, která pro EA představuje pádný motiv získat licenci stůj co stůj? Bohužel na naši žádost o vyjádření ohledně licenční politiky nikdo z Konami, ani z PR agentury pro Evropu, nereagoval.

Boj na dálku

Naprosto standardní nedohoda dvou subjektů, které se na cenu licence dívají jinak, což se prostě v obchodě stává, se v tomto případě neobešla bez vzájemného pošťuchování. EA považuje požadavky STES za natolik absurdní, že je v původní tiskové zprávě přirovnává k současným výsledkům českého národního týmu a českého fotbalu obecně.

STES se vůči formulacím z tiskovky EA ohrazuje a v následné reakci uvádí: „Jestliže jedna ze stran do obchodního jednání vtáhne své klienty, kteří vytvářejí nátlak na druhou ze stran k uzavření nevýhodné dohody, je dle mého přesvědčení takový postup neetický.“ Těmi klienty jsou myšleni hráči a vtažení do obchodního jednání představuje původní tiskovou zprávu EA.

Sami si musíte vybrat, která ze stran je vám sympatičtější, potažmo se v této situaci může cítit v právu. Na základní fakt, že jednání nedopadla úspěšně z výše popsaných důvodů, už vyjádření ani jedné ze stran nemá vliv. A jak se píše v původní tiskovce EA: "v současnosti probíhají jednání o možnosti PC patche s vybranými tuzemskými kluby." Všechno ještě pro fanoušky není ztraceno.

 

Rozhovor se zástupcem STES – odpovídá Mgr. Roman Dušek

Tvrdíte, že informace v tiskové zprávě EA nebyly přesné. Můžete se k tomu za majitele licence vyjádřit? Opravdu došlo k navýšení ceny licence?

Celá dosavadní spolupráce mezi STES a.s. a Electronic Arts Czech Republic probíhala minimálně nestandardně. Nemůžeme bohužel zveřejnit detaily, protože toto je předmětem našeho interního šetření.

K ceně licence. STES a.s. podle smlouvy z roku 2007 prodala práva k národnímu týmu Electronic Arts Inc., USA. Ve smlouvě je jasně formulována mlčenlivost o detailech, kterými jsou i dojednání o ceně a další. Z tohoto důvodu nemůžeme být otevřenější. Pravdou je, že v průběhu letošních jednání jsme navrhovali vyšší cenu, než STES a.s. v minulosti smluvně akceptovala.

Jak probíhalo jednání s EA a na čem ztroskotalo? Byla ze strany asociace a EA ochota vyjednávat, dosáhnout kompromisu?

Ze strany STES a.s. ochota ke kompromisu byla. To k čemu jsme nebyli ochotni přistoupit, bylo protiprávní jednání a velmi nízká nabídka.

Je běžné, že se o ceně licence, potažmo jejím udělení pro použití ve FIFA/PES titulech vyjednává každý rok znovu? Podle čeho se vlastně cena licence určuje? Kdo konkrétně má udělování licencí na starosti (osoba)?

Nevyjednává se každý rok opakovaně. Většinou se uzavírá smlouva na časový úsek kopírující kvalifikační cyklus. Cenu licence určuje trh. Cenu v našem případě vyjednává odpovědný pracovní STES a.s., který ji v případě dohody prezentuje představenstvu a to pověří dva členy představenstva podpisem smlouvy.

Jsou jednání s EA o přítomnosti klubů Gambrinus ligy a CZ reprezentaci ve FIFA 12 definitivně u konce, nebo je dohoda ještě možná? Jaké podmínky by pro znovuotevření jednání měla EA naplnit?

Jednání s EA Sports ČR za současné situace už nepovedeme. To bychom nemohli, ani kdybychom chtěli. Práva ke klubům STES a.s. nemá. My můžeme maximálně poskytnout název soutěže, tedy Gambrinus liga.

Jaký je postoj asociace k využití oficiální fotbalové licence ve videohrách? Podporujete takové aktivity? Vnímáte to jako formu pozitivní propagace, nebo se k tomu stavíte neutrálně?

Tyto otázky by měly směřovat na FAČR. Za STES a.s. mohu prohlásit, že jakákoliv prezentace českého fotbalu je námi vítána a podporována. STES a.s., coby společnost vlastněná ze sta procent FAČR, zhodnocuje práva spojená s národním týmem „A“ a U21, Gambrinus ligou a Ondrášovka Cupem. Takto získané prostředky vrací do fotbalu skrze úhradu nákladů se spravovanými právy a na platby klubům Gambrinus ligy, II. ligy a účastníkům Ondášovka Cupu. Těmto se také zodpovídá za své hospodaření, jak vyplývá ze Stanov FAČR. Jestliže realizujeme obchod, který není pro naše akcionáře výhodný, nepostupujeme tzv. „s péčí řádného hospodáře“, a to je protizákonné.

Ve chvíli, kdy jednání s EA vázla, nenapadlo vás své požadavky snížit s odůvodněním, že to je pro dobrou věc, pro šíření povědomí o české kopané? Nebo byla nabídka EA taková, že již nešlo dále ustupovat?

Nabídka EA Sports nešla přijmout. Podle mého mínění byla i námi přijatelná cena z obchodního hlediska – vůči konkurenci – neetická.

Změní tato událost nějakým způsobem vyjednávání o udělení licence do budoucna? Přeci jenom, FIFA tituly patří v ČR k těm nejprodávanějším a ohlas hráčů na tiskovou zprávu EA byl obrovský.

Určitě změní. Jestliže jedna ze stran do obchodního jednání vtáhne své klienty, kteří vytvářejí nátlak na druhou ze stran k uzavření nevýhodné dohody, je dle mého přesvědčení takový postup neetický. Myslím, že se tím cesta k dohodě zcela uzavřela. Fanoušci národního týmu však ochuzeni nejsou. Společnost Konami a jejich hra Pro Evolution Soccer národní tým obsahuje. Navíc je z prohlášení Electronic Arts Czech Republic zcela zřejmé, že „podle statistik preferuje naprostá většina hráčů zahraniční ligové a zahraniční týmy s vyšším hodnocením“.

 

Stanovisko EA Czech - Dušan Benža

Nabídli jsme identickou částku, jakou jsme platili v posledních čtyřech letech, a byli jsme ochotní ji i mírně navýšit, což je vzhledem k neustále klesající výkonnosti a popularitě českého fotbalu více než fér - viz. žebříček FIFA 2007-2011 či klesající návštěvnost Gambrinus ligy.

STES však letos své požadavky několikanásobně zvýšil a požadoval částku odpovídající ceně licence za ruskou reprezentaci a ligu s velkokluby formátu CSKA a Spartak Moskva, Zenit Petrohrad či Rubin Kazaň. Nemluvě o tom, že ruský herní a fotbalový trh je vzhledem ke 160miliónové populaci mnohonásobně větší než český.

Sponzoři a zadavatelé reklamy českých klubů i reprezentace by se tak měli STES ptát, proč se letos jejich loga neobjeví ve 12 milionech prodaných kopií FIFA a zda toto je v "souladu s chováním dobrého hospodáře".

Tagy: byznys licence sportovní

Zdroje: Mediafax,Vlastní

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.