zavřít

The Yawhg - recenze

PC

Recenzovaná verze: PC

Vychází na platformách: PC

Verdikt: Interaktivní příběh, který se při každém hraní vyvíjí jinak. Je krátký, nekompromisní, a pokud si na hrách ceníte právě schopnosti něco interaktivně vyprávět, neměli byste The Yawhg minout. S pořízením však počkejte na vhodnou slevu, protože The Yawhg je také hra zatraceně krátká.

Hodnocení redakce 7/10

Jak hodnotíme

metacritic 66/100

- Recenze autor: Vilém Koubek Komentáře: 0

Občas se vám dostane do rukou hra, o které byste rádi mluvili podrobně a dlouze, ale zároveň je vám jasné, že čím víc toho o ní prozradíte, tím slabší z ní pak budou mít hráči zážitek. Podobné hry obvykle všechno vsází na děj, a když už se o ní rozepisuju, asi vám nemusím říkat, že The Yawhg je jednou z nich.

Jenže poutavé vyprávění příběhu není vůbec snadné zařídit, a když z něj uděláte klíčový bod vlastního titulu, kráčíte po velmi tenkém ledě. Jestli pod vývojáři The Yawhg praskl a hra se proto zhroutila sama do sebe, se dozvíte v recenzi.

Šest týdnů

Yawhg přichází a nikdo o tom neví - samozřejmě krom vás. Vy na druhé straně nemáte absolutně ponětí, co nebo kdo to vlastně je, a proto ani netušíte, na co se máte připravit – takže na tom nejste o moc lépe. Důležité je, že Yawhg je tu za šest týdnů a na vašich bedrech spočívá úkol žít po tuto dobu v kůži čtyř hlavních hrdinů co možná nejefektivněji, aby, až se čas nachýlí... no však to znáte.

Yawhg zkrátka není nic dobrého a jeho příchod není důvodem k oslavám. Ve vašem nejlepším zájmu je tedy strávit zbývající čas pokud možno rozvíjením své osobnosti, abyste pak byli připraveni na cokoliv, co nastane.

Pokud z popisu začínáte pomalu cítit RPGčko, jste zatraceně blízko pravdě, ovšem skutečnost je taková, že The Yawhg je spíše interaktivní pohádka říznutá RPG prvky. Každý týden dostanete k dispozici mapu města, která je rozdělena do několika klíčových lokací, jako jsou hospoda, palác, nemocnice a podobně. Své vyvolené postavičce určíte, kde následující týden stráví a posléze také jakou pozici zastane. Pošlete-li ji například do hospody, může v ní pracovat jako barman nebo se celý týden opíjet do němoty.

V nemocnici můžete uklízet, případně ošetřovat pacienty a tak dále. Tak jako v reálném životě vás vykonávané činnosti i v The Yawhg obohacují a přidávají bodíky do klasických statistik, jako je síla, hbitost, inteligence a další. Čím víc bodů v dané vlastnosti máte, tím lepší výsledky podáváte při činnostech, které jsou na ní závislé.

...

Nevyzpytatelnost

Pouhým grindováním však The Yawhg nekončí a vedle bonusů pro jednotlivé vlastnosti vám v každé lokaci nadělí i náhodně generovanou událost, jejíž výsledek obvykle závisí na vašem rozhodnutí a má potenciál ovlivnit zbytek hry. Občas si správnou volbou dopomůžete k bohatství nebo bonusovým dovednostním bodům, jindy si „pořídíte“ špatnou charakterovou vlastnost nebo naopak o nějaké ty bodíky přijdete. Důležité je, že každá lokace má celou řadu mikropříběhů, z nichž hra při každé návštěvě náhodně vybírá, takže nikdy nevíte, co vás třeba v nemocnici v následujícím týdnu potká. Jednou řešíte invazi krys, jindy zaháníte duchy.

Dovednosti se zlepšují, váš charakter pěkně roste a pak přijde Yawhg. Příběh se zamotá, vyhrotí a vy ponesete následky veškerých svých rozhodnutí. Využili jste zbývající čas dobře? Jste schopni se s nově nastalou situací vyrovnat nebo jste celé týdny jen proseděli v hospodě? Hra počítá se vším, ráda na vás vybalí dalekosáhlé následky na první pohled jednoduchých či nedůležitých rozhodnutí a bez slitování vykreslí budoucnost přesně takovou, jakou si zasloužíte.

Dovypráví ji navíc obvykle až do konce, podobně jako například epilogy v prvních dvou Falloutech, kdy jste se dozvídali o tom, jak se nadále vyvíjel svět vzhledem k věcem, které jste v něm napáchali. Hře se skvěle daří vzbudit pocit, že opravdu záleží na každé volbě a nutí vás tedy přemýšlet nad tím, jak by se věci vyvíjely, kdybyste se rozhodli jinak. Rádi se proto vrátíte a zkusíte jiné volby, což je v podstatě to nejlepší, čeho může příběhová hra dosáhnout.

A to je všechno?

Svou propracovaností a faktem, že počítá snad skutečně se vším, si na vás hra opravdu získá a na malou chvíli vám dovolí prožít si vlastní pohádku nebo horor, přesně tak, jak byste chtěli. Problém však spočívá v tom, že to je v podstatě všechno. Ač se možná na první pohled hra zdá relativně komplikovaná a dlouhá, faktem je, že s ní do čtvrt hodiny skončíte.

A i když je díky množství mikropříběhů a jejich náhodnému použití The Yawhg parádně znovuhratelná, po prvním průchodu přichází o jistou část svého kouzla, protože už víte, co je to ten Yawhg a na co máte připravit postavy, než přijde.

Z celé hry vám tak zůstane hlavně kouzelný kreslený vizuál s nádherným hudebním doprovodem a hromada náhodných dobrodružství, která budete chtít zažít. A když si vezmete, že hratelnost má The Yawhg v podstatě na úrovni adventury, kdy jen volíte možnosti a sledujete, co se bude dít, asi vám dojde, že s ní desítky hodin zrovna nenahrajete. Dokonce by se dalo říct, že s ní strávíte času asi jako s průměrnou freewarovkou, což zrovna pro hru, která vás vyjde na devět eur, není nejlepší vizitka.

The Yawhg je hra, která všechno vsadila na interaktivní vyprávění příběhu a v tomto ohledu je vynikající. Navíc ho balí do skvělého audiovizuálního zpracování, a co se voleb týče, dovolí vám toho opravdu mnoho. Je však tak krátká, že za plnou cenu si ji koupí pouze opravdoví srdcaři srdcaři. Ostatní si ji zanesou do wishlistů a počkají na slevu – tahle interaktivní pohádka si pozornost zaslouží.

Tagy: adventura interaktivní film

Zdroje: Vlastní

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.