Studio Bungie, které vyrábí a stará se o populární akční onlinovku Destiny 2, si jen tak s rukama založenýma v klíně nenechá rozvracet hru. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil rumunský prodavač podvodných kódů Mihai Claudiu-Florentin, jenž stojí za portálem a cheatovacím softwarem VeteranCheats.
Žaloba přišla již před dvěma lety a Bungie v ní požadovalo odškodnění za porušení copyrightu, porušení DMCA, porušení obchodních podmínek, úmyslné zásahy do smluvních interakcí a porušení Washingtonské úmluvy o ochraně spotřebitele (CPA). Škody vyčíslilo na dvanáct milionů dolarů, přičemž si nárokovalo dva tisíce dolarů za každé stažení cheatovacího softwaru podle DMCA, k tomu 146 tisíc dolarů za porušený copyright a 217 tisíc dolarů za soudní výlohy. A soud nyní dal studiu za pravdu v plném znění obžaloby.
V rozsudku je též možné se dočíst odpověď na nejspíš první otázku, která musela každému vytanout v mysli: Může americký soud v Seattlu soudit Rumuna? Zdá se, že může, protože Claudiu-Florentin odsouhlasil obchodní podmínky, v nichž stojí, že fyzická osoba souhlasí s podřízením se jurisdikci jakéhokoliv federálního nebo státního soudu v King County.
Vymáhání by pak nemusel být problém, vzhledem k tomu, že je Rumunsko členem Evropské unie a EU s USA mají smlouvu o vzájemném uznávání rozsudků. Stránka VeteranCheats nicméně momentálně stále funguje a nabízí podvody v řadě her, jen ty pro Destiny 2 už tam nenajdete.
Nejedná se mimochodem o první případ, kdy Bungie úspěšně vytáhlo do bitvy proti podvodníkům. V roce 2021 taktéž podalo žalobu na prodavače cheatů z AimJunkies, po kterých chtělo odškodnění ve výši 4,3 milionů dolarů, jež jim soud v únoru letos opravdu přiznal. Vloni vyhráli podobný případ i proti cheaterské skupině Elite Boss Tech, na které vysoudili 13,5 milionů dolarů.
NEWS: Bungie has won a $4.3 million award against a #Destiny2 cheat seller AimJunkies in arbitration. ($3.6m in damages and $738k in fees) pic.twitter.com/SWkkRn2ZOi
— Destiny Bulletin (@DestinyBulletn) February 20, 2023
Dalším cílem žaloby se stal i Enjoin Bansal, který pod přezdívkou LaviCheats taktéž prodává cheaty k Destiny 2. Bungie opakuje prověřený výpočet škod a opět si nárokuje dva tisíce dolarů za každé stažení softwaru, což tentokrát činí 5,6 milionů dolarů, po započítání soudních výloh pak 6,7 milionů. Bansal údajně reagoval jen nadávkami, ale pokud soud vyhoví již několikrát nastolenému precedentu, smích ho dost možná přejde.
Až by jednoho napadlo, že vzhledem k okolnostem by si virtuální zbojníci mohli přeci jenom rozmyslet, zda jim opravdu stojí za to vyrábět cheaty k Destiny 2, není-liž pravda? Ale zdá se, že se někteří podvodníci zkrátka učí pomaleji než holubi. Ke snahám Bungie je potírat pak nejde než dodat: Jen houšť a větší kapky!