Windows 11 zpomaluje procesory AMD Ryzen
zdroj: Foto: Microsoft

Windows 11 zpomaluje procesory AMD Ryzen

8. 10. 2021 17:10 | Hardware | autor: Jiří Svák |

Jako každá nová verze Windows se ani jedenáctá edice neobešla bez počátečních problémů. Opakuje se tak situace, kdy oficiální start systému připomíná spíš beta test. Ale to už známe z velkých aktualizací Windows 10, takže to v podstatě není žádné překvapení.

Opatrní s upgradem by měli být především majitelé počítačů vybavených procesory AMD Ryzen generace 3000 nebo 5000. U nich totiž samotné AMD reportuje výkonnostní regresi, a to v oficiálních poznámkách ke kompatibilitě s Windows 11. Nejde tak o žádné dohady komunity nebo pár zveličených okrajových případů.

O co jde? Windows 11 údajně až trojnásobně zvyšuje latenci (rychlost odezvy) L3 cache procesoru. To způsobuje penalizaci v aplikacích, které jsou citlivé na propustnost pamětí, a to 3–5 %. Ještě významnější může být chyba pro některé esport hry, jak uvádí AMD, kde je možné očekávat snížení výkonu až o 15 %. Esportovými tituly pravděpodobně společnost myslela méně náročné hry, jejichž výkon je omezen primárně procesorem, nikoli grafickou kartou, proto se u nich zádrhel s L3 cache projeví výrazněji.

Hry to mohou schytat i v případě druhé chyby, kdy Windows 11 nesprávně určí preferované jádro. Na vysvětlenou: Ryzeny mají v sobě od výroby technologii, která dokáže mezi procesorovými jádry detekovat to nejsilnější a to pak primárně využívat při jednovláknovém zatížení. Na Windows 11 tato funkce údajně nefunguje správně, a tak je možné pozorovat nespecifikovatelný úbytek výkonu na osmijádrových procesorech s TDP nad 65 W.

Na opravách chyb obě společnosti pracují a plánují je vydat ještě na tento měsíc. První z nich k vám doputuje skrze Windows Update, ten druhý hodlá firma distribuovat formou „softwarové aktualizace“, tudíž pravděpodobně přes update firmware.

Na Windows 11 nicméně není nutné povýšit ihned – podpora „desítek“ se plánuje až do roku 2025. Nemusíte se ani obávat, že byste meškáním přišli o možnost upgradu zdarma. Ta zůstane zachována minimálně i v roce 2022, přičemž můžeme předpokládat, že to nakonec bude platit ještě déle. Vzpomeňte na Windows 10, kde možnost upgradu nabízel Microsoft i dlouho po oficiálním termínu ukončení nejdříve přes nástroj pro hendikepované uživatele a později i tiše přes akceptaci původních licenčních kódů „sedmiček“.

Nejnovější články