Fortnite skončilo na černé listině App Storu na další roky. Epic označil Apple za lháře
zdroj: Epic Games

Fortnite skončilo na černé listině App Storu na další roky. Epic označil Apple za lháře

23. 9. 2021 12:01 | Byznys | autor: Patrik Hajda |

Již přes rok trvající soudní spor mezi Epicem a Applem nabírá obrátky. Jen pro připomenutí, celé to začalo odstraněním hry Fortnite z App Storu, jelikož Epic skrze přímé platby obcházel 30% podíl Applu plynoucí z mikrotransakcí. Epic nato Apple žaloval za monopolní chování a obrovská kauza byla na světě.

Věci se po delší době daly do pohybu zkraje září, kdy kalifornský soud rozhodl v neprospěch Applu. Prakticky mu zrušil pravidlo, které vývojářům zakazovalo odvádět uživatele aplikace jinam, a obcházet tak platební metodu App Storu. Apple zároveň nesmí vývojářům zabraňovat v komunikaci se zákazníky skrze kontaktní formulář.

Na druhou stranu nebylo vyhověno žádosti Epicu v tom, aby Apple na svou platformu vpustil obchody třetích stran (tedy například Epic Games Store). A dva týdny po soudním řízení dochází k dalšímu kontroverznímu kroku.

Šéf Epicu Tim Sweeney sdílel na svém Twitteru email, který posílal zástupci Applu, Philu Schillerovi, 16. září. V něm Sweeney uvádí, že Epic vypnul platby na straně serveru a zaplatil Applu 130 milionů korun, jak nařídil soud. Zároveň přislíbil podvolení se pravidlům Applu, aby mu byl opět zpřístupněn vývojářský účet, a mohl tak po dlouhé době aktualizovat Fortnite, které mají hráči dosud nainstalované na svých iPhonech a iPadech.

Jenže došlo k něčemu docela jinému. „Včera v noci Apple informoval Epic o tom, že je Fortnite zabanované v ekosystému Applu až do vyčerpání všech možností soudních odvolání, což může trvat klidně i 5 let,“ prozradil Tim Sweeney

Dále pokračoval: „Apple lhal. Apple strávil rok tím, že tvrdil světu, soudu a tisku, že přivítá Epic zpátky do App Storu, pokud se rozhodne hrát podle stejných pravidel jako všichni ostatní. Epic s tím souhlasil a Apple nyní odstupuje od svého slibu a opět zneužívá svou monopolní moc nad miliardami uživatelů.“

Sweeney to označuje za další protisoutěžní krok demonstrující moc Applu, s níž přetváří trh a vybírá si, kdo vyhraje a kdo prohraje. Epic to samozřejmě nenechá jen tak být a v boji s Applem bude nadále pokračovat.

Nejnovější články