zavřít

Šéf Ubisoftu: „Budeme bojovat za udržení nezávislosti“

iPad iPhone Android PlayStation 4 PC Xbox One

- Byznys autor: Aleš Smutný Komentáře: 0

Překvapivě bojovné prohlášení vyšlo z úst (respektive ze zprávy pro akcionáře) Yvese Guillemota směrem k zaměstnancům Ubisoftu. Skoro by se zdálo, že Ubisoft představuje ekonomickou tvrz v obležení hord barbarských akcií lítého protivníka. Skutečnost je ovšem o trochu méně dramatická, byť určitě ne nezajímavá. Společnost Vivendi totiž před pár dny zakoupila 6,6 procent akcií Ubisoftu a 6,2 procent Gameloftu.

Akcie Ubisoftu vyšly Vivendi na 140,3 milionů a Gameloftu na 5,24 milionů euro. Šlo o koupi, na které se Ubisoft s Vivendi nijak nedohodly a jak se zdá, tento krok vnímá vedení Ubi jako agresivní a potenciálně ohrožující. Reakcí byl i zmíněný Guillemotův email, ve kterém mimo jiné píše, že „Vivendi a jeho předseda naplnili svou reputaci a agresivně útočí na společnosti v zábavním sektoru.“ Hodí se ovšem říci, že akvizice 6,6 % akcí nepředstavuje nějak agresivní krok a Guillemotova reakce se zdá být přehnaná.

Tím spíše, že Guillemot v emailu píše: „Chceme si udržet nezávislost. Je to hodnota, které se po třicet let držíme, a umožnila nám inovovat, riskovat a vytvářet série milované hráči po celém světě. Budeme bojovat za zachování své nezávislosti. Tato situace a ani další akce ze strany Vivendi nás neodvrátí od našich dlouhodobých cílů.“ V celkovém kontextu a vzhledem k malé investici ze strany Vivendi jde spíše o preventivní ujištění akcionářů a také zaměstnanců Ubisoftu, že se nechystá žádný odprodej Vivendi. Otázkou je, jestli Guillemot zná termín "salámová metoda", ale snad ano...

Samozřejmě, na trhu si nikdy nemůžete být ničím jistí a nálady vycházející z nějakého dojmu mohou radikálně měnit hodnotu společností. Kupříkladu díky zakoupení zmíněných akcií Vivendi stoupla hodnota akcií Ubisoftu o 14 %. A otázkou samozřejmě je, oč jde Vivendi, která z herního průmyslu de facto odešla před dvěma lety, kdy od ní skupina Bobbyho Koticka zakoupila většinu akcií Activision-Blizzard za 8 miliard dolarů. Vivendi se od té doby drží spíše mimo herní průmysl a směřuje své investiční aktivity jinam.

Nicméně platí, že i ve Vivendi se mění poměry. Pod vedením předsedy Vincenta Bolloreho začala Vivendi silně restrukturalizovat investice do telefonních společností v Evropě a Jižní Americe. Na tom vydělala solidní sumu a hlavně získala operační kapitál 9 miliard euro, který zjevně chce využít pro zkoušení nových investic. Ostatně, strohá zpráva, vydaná u příležitosti zakoupení podílu v Ubisoftu, zněla, že Vivendi jej provedla „s vyhlídkou na využití dostupné hotovosti.“

Podtrženo sečteno, i přes překvapivě alarmující vyjádření Guillemota se dá říci „na ekonomické frontě klid,“ protože zatím nedochází k žádným závažným přesunům peněz a akcií. Bude spíše zajímavé sledovat, jak se vzrůst hodnoty akcií projeví na Gameloftu (de facto mobilní divizi Ubisoftu), která doposud platila spíše za firmu na ústupu.

Tagy: Assassin's Creed (série) byznys akcie

Zdroje: The Washington Post,VG247,Bloomberg,GamesIndustry

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.