Britské zdravotnictví volá po zákazu loot boxů, které z dětí vychovávají gamblery
zdroj: tisková zpráva

Britské zdravotnictví volá po zákazu loot boxů, které z dětí vychovávají gamblery

21. 1. 2020 7:30 | Téma | autor: Patrik Hajda |

Už je to nějaká doba, co jsme naposledy propírali loot boxy. Některé velké hry od nich začaly ustupovat a nahrazují je třeba battle passy, což ale neznamená, že by hazardérské krabičky úplně zanikly. Stále jde o problém, který je podle mnohých potřeba řešit, a v Británii proti nim vystoupila důležitá osobnost – Claire Murdochová, ředitelka sekce Národní zdravotní služby (NHS) zodpovědné za duševní zdraví.

„Upřímně, žádná společnost by neměla děti hnát k závislosti tím, že je bude učit hazardovat s obsahem loot boxů. Žádná firma by neměla dětem prodávat hry s náhodnými loot boxy, takže ano, jejich prodej by měl skončit,“ říká Murdochová v oficiálním vyjádření.

Svůj požadavek podpírá různými fakty: 86 % rodičů si například nemyslí, že hraní her určených pro dospělé má na jejich děti vliv, přestože se objevují případy, kdy děti bez dozoru a vědomí rodičů utrácejí desetitisíce korun. A jen 62 % rodičů se po zjištění problému pokusí dítěti hru zabavit.

Murdochová zároveň upozorňuje na poslední čísla komise o gamblingu, podle kterých má 55 tisíc dětí problém s hazardem. Nicméně Gambling Commission ve svých statistikách nemůže zohlednit závislost na loot boxech, jelikož ta není postihnutá zákonem.

Ředitelka sekce NHS ještě upozornila na další nedávný problém, kterým je herní kasino, kde se dají utrácet skutečné peníze za blackjack a poker, přičemž se výhra nedá vybrat, takže hráč jen utrácí. Konkrétní hru nejmenovala, ale my víme, že jde o GTA V.

NHS má prý dlouhodobý plán, jak pomoci závislým mladistvým. Zbudovala nové zdravotní středisko a hodlá po celé Británii postavit 14 klinik zaměřených čistě na gambling. Podle Murdochové to ale nestačí a je potřeba, aby se do problému vložily i třetí strany, přičemž její apel je mířený především na herní průmysl.

Murdochová požaduje zákaz prodeje her s loot boxy, které vyzývají děti k hazardování. Dále chce po herních firmách, aby zavedly férové a realistické limity zabraňující lidem ve hrách utrácet desetitisíce. Také by měly být jasně uvedené šance na získání hledaného předmětu v loot boxu a konečně by firmy měly pomáhat rodičům tím, že je pořádně varují před možností dalších nákupů ve hře.

Uvidíme, jestli to tentokrát bude mít nějaký smysl. Různí vlivní lidé z různých států se v minulosti pokusili bojovat s loot boxy a někdy uspěli, jindy pohořeli. Claire Murdochová nikoho nežaluje ani nevolá po změně zákona. Pouze apeluje na herní firmy, aby si uvědomily dopady svých produktů na životy mladistvých. Uvidíme, zda se situace v Británii v dohledné době změní.

Nejnovější články