Railroad Pioneer - recenze
8/10
zdroj: Archiv

Railroad Pioneer - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

25. 2. 2004 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Railroad Pioneer je nápaditá vláčková strategie, kde objevujete nová území, budujete železniční tratě a vedete tvrdé obchodní války s konkurencí. V čem je lepší a jak se liší od nedávného Railroad Tycoona 3?

Autor: Bergy
Publikováno: 25.února 2004
První česká recenze této hry zdroj: Archiv Verze hry: finální/prodávaná
Doba recenzování: 1,5 týdne


Zvětšit zdroj: Archiv Příznivci her s vláčkařskou tématikou mohou být poslední dobou vcelku spokojeni. Nedávno jsme tu měli Railroad Tycoon 3, blíží se nám vydání české verze hry Trainz Railroad Simulator 2004 a nyní se nám do rukou dostal nadějně vypadající titul Railroad Pioneer. Nadějně říkám proto, neboť se podle slov autorů nejedná jen o obyčejnou transportní strategii, ale o komplexní hru, kde začínáte objevováním neznámé krajiny a vrcholíte nemilosrdnými obchodními válkami se svými konkurenty. Dostáli tvůrci svým slovům nebo se jednalo jen o plané řeči? To se už záhy dozvíte v první české recenzi.

Hned úvodem si povíme něco o herním systému, který je trochu složitější. I když Railroad Pioneer nedisponuje žádným samostatným tutoriálem, je vám naštěstí skoro vše potřebné pomalu a zlehka vysvětleno v průběhu hlavní kampaně. Respektive v jejích úvodních misích, které nejsou tak obtížné jako ty další. Záměrně v začátcích kampaně není přítomna ani konkurence a to dovoluje plně se soustředit na pochopení základů hry.

 Odkrývání mapy
Na začátku každé mise máte odkryto pouze jedno město a případně i nějakou farmu nebo důl. Zbytek mapy je zahalen do černé mlhy a vidíte pouze přibližné umístnění dalších měst. K tomu, abyste vůbec mohli postavit železnici z města A do města B, musíte tedy nejdříve prozkoumat krajinu a odkrýt tak cestu, kudy vlastně povedete výstavbu železniční tratě.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Za peníze si musíte najmout pionýra (jediný dokáže odkrývat neprozkoumané oblasti), kterého většinou musí doprovázet prospektor (dohodne obchodní zakázky s majiteli farem a dolů), traper (ochrání vaši výpravu před divou zvěří), pistolník (stejná funkce jako u trapera, ale specializuje se na bandity) a indián (rovněž vám poskytne ochranu, ale je k dispozici jen v oblastech, kde se vyskytují nepřátelské indiánské kmeny). Takto asi vypadá základní expedice u normální mapy. Pokud narazíte i na hory či vodní toky, je nutno přibrat do party vzduchoplavce v balónu, který vaše členy co nejrychleji přenese přes vrcholky skal nebo voraře, jenž ostatní přepraví přes řeky a jezera.

Zvětšit zdroj: Archiv Průzkumných skupin můžete mít, kolik chcete, odkrývání vám pak jde rychleji, ale také vás to stojí o mnoho více peněz. Kolikrát se i stane, že se banditům či medvědům ani se zkušenými pistolníky neubráníte a o celou skupinu klidně přijdete. Takový už ale býval Divoký západ 19. století, kde se celá hra vlastně odehrává.

 Budování železnice
V případě, že máte objevena alespoň některá města, můžete se pustit do stavby železnice. Nutno podotknout, že právě zde jsem narazil na určité těžkosti. Ačkoli je výstavba jednoduchá, dost jsem se vyvztekal, když jsem se snažil různými způsoby napojovat trať, aby vznikl efektivní řetězec. Ne že by nešel vyrobit nějaký složitější dopravní uzel, ale díky absenci složitějších výhybek to chce trochu více trpělivosti a pevnější nervy. Ve výsledku sice kýženého efektu dosáhnout lze, ale železnice pak vůbec nevypadá přitažlivě.

Jakmile je vybudováno dopravní spojení, je možné poslat na trať první vlaky. Ve speciálních budovách (nenachází se v každém městě) ale musíte nejprve vyrobit lokomotivu a vagóny. Vlak nejde produkovat jako celek, ale jen jednotlivě po částech. Nejdříve tedy vyrobíte mašinku, pak jeden vagónek, druhý atd. Docela zarážející je ovšem skutečnost, že příkazy k výrobě nelze zadat do nějaké fronty. Takhle musíte čekat až se jeden vagón vyrobí a až poté můžete kliknout na zahájení stavby dalšího. No nevím jak vám, ale mě to přijde jako opruz první třídy :)

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

 Průmyslový koloběh
Jestliže je ve vámi ovládaném městě přítomna inženýrská budova, lze zahájit i vývoj nových druhů lokomotiv a vagónů. Zejména vývoj nových vagónů se vám bude velmi hodit. To v případě, že budete muset začít převážet novou komoditu, na kterou ještě neexistuje vhodný typ transportního vozu. Dokud nové vagóny nevynaleznete, nemůžete dané zboží vůbec převážet.

Hlavním aspektem hry je pochopitelně přeprava zboží a lidí z míst A do míst B, kde je největší poptávka a tím i největší profit. V přímé návaznosti na to, co kam dovážíte, se také odvíjí výstavba průmyslu. Když třeba podle poptávky začnete dovážet do příslušného města uhlí, po nějakém čase tam jsou zbudovány železárny. Vyrobené železo pak začnete dovážet do dalšího města a tam je pro změnu postavena továrna, která začne vyrábět stroje. Ty pak distribuujete v dalších městech a ve výsledku nejen, že hrabete prašule, ale také uspokojujete poptávku. Tím se zvedá vaše hodnocení v těch městech, kde se o dopravu staráte.

Zvětšit zdroj: Archiv Ono hodnocení se pro vás stane životně důležité ve chvíli, kdy vstoupí do hry konkurence, která je v Railroad Pioneer velmi čilá a místy i docela drsná. Na rozdíl třeba od Transport Tycoona, kde si každá dopravní společnost staví čistě své soukromé tratě, není něco podobného v Railroad Pioneer vůbec možné. Každé město totiž může mít pouze jednu železniční stanici a když chcete dovážet zboží i do měst, které už mají postavené nádraží od konkurence, musíte chtě nechtě propojit vlastní síť drah s tou soupeřovou. Tím pádem můžete jezdit po všech tratích, které zbudoval konkurent, ale počítejte s tím, že on bude dělat to samé.

 Obchodní války
Vrcholem konkurenčního boje je tzv. obchodní válka. Ta začne, když si lidově řečeno s někým vzájemně polezete do zelí. Zahájit takovou obchodní válku není vůbec nic složitého. Stačí, aby aspoň dva oponenti začali uspokojovat potřeby jednoho města a už je oheň na střeše. Když je vyhlášena obchodní válka, začne běžet časový limit a po jeho skončení rozhodnou právě statistiky, kdo se stane vítězem. Ten, kdo dokázal přepravit více nákladu a byl po všech stránkách úspěšnější, získává na omezenou dobu monopol. Monopol, i když je časově omezen, je obrovskou výhodou, protože dokud nevyprší, žádný ze soupeřů nemůže z města nic vyvézt ani do něj nic dovézt. Všechny zisky pak logicky plynou tomu, kdo má momentálně monopolní postavení.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Obchodní válka ale není jen o čestném soupeření, ze kterého by vyšel vítězně jen ten nejserióznější dopravce. Je i o podplácení, manipulaci a záškodnických akcích. Podobné snahy se vyplatí především v tom případě, když nejste tak dobří jako konkurence a za normálních okolností byste obchodní válku projeli. Úplatky či manipulacemi dosáhnete změn ve statistikách a záškodnickými akcemi se vám může podařit na určitou dobu zbrzdit vlaky konkurence, což se opět projeví ve výsledném hodnocení.

Zvětšit zdroj: Archiv Poprat se můžete i o vliv nad jednotlivými strategickými budovami každého města. Když třeba ovládnete radnici, výrobnu vlaků nebo výzkumnou laboratoř, nikdo kromě vás tyto budovy nemůže používat. Mějte ovšem na paměti, že vaši konkurenti se s vámi také nebudou mazlit. Různých škodolibostí, sabotáží a obchodních válek si tedy ze strany počítače užijete, že vás to ještě bude mrzet. V určitých fázích je proto hra docela slušně těžká a jelikož Railroad Pioneer nenabízí žádné volitelné stupně obtížnosti, musíte se s tím už nějak srovnat.

 Kampaň a herní možnosti
Hlavním herním lákadlem je pro vás kampaň čítající 10 misí. Svou pouť začínáte na východním pobřeží USA v New Yorku a ve finále se dostanete až do Kalifornie na západním pobřeží. Váš železniční koridor tedy povede napříč celou Amerikou. Náplně misí jsou ze začátku lehoučké (například dovést trať do určeného města) a postupně nabírají na obtížnosti (uvést do chodu průmyslový řetězec a dovést výrobky do místa určení). Když se do věci vmísí konkurence, jde do tuhého a cíle misí tomu také odpovídají - porazit konkurenta, vyhrát obchodní válku v zadaném města atd.

Mise mají kromě hlavních úkolů i pod-mise, které jsou volitelné. To znamená, že jejich splnění není nezbytně nutné, ale když se jim budete věnovat, dostanete bodíky navíc a nějaké to vyznamenání. Svou roli také hraje časový limit, který naštěstí není závazný. Když se vám ho ale podaří dodržet, opět dostanete nějaký ten metál navíc.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Zajímavým faktorem je také vylepšování vašich lokomotiv. Úspěšné vlaky dostávají možnost být upgradovány rychlostními, výkonnostními nebo provozními bonusy. Taková nadupaná mašinka, která pak jezdí jak drak, utáhne spoustu vagónků a ještě má velice nízké provozní náklady, je vyloženě k nezaplacení. I proto je možné si ty nejlepší lokomotivy přetahovat z mise do mise. Ovšem pozor, vždy jen určitý počet, takže si někdy musíte vybrat, které mašinky si s sebou vezmete, a kterých se jednou provždy vzdáte.

Zvětšit zdroj: Archiv Kromě kampaně si můžete zahrát i jednu z pěti samostatných misí a k dispozici je také multiplayer pro 4 hráče. Vy, kteří nemáte možnost síťové hry, si ale vůbec nemusíte zoufat. Lidské protivníky jednoduše nahradíte počítačem ovládanými soupeři a tím pádem si můžete multiplayerové mapy zkusit taky. Není to sice úplně to samé, ale je to další alternativa, jak si prodloužit herní prožitek.

 Grafika a HW náročnost
Autoři Railroad Pioneer sice vytvořili kompletní 3D grafiku, ale narozdíl od Railroad Tycoonu 3 vsadili na daleko přehlednější isometrický pohled. Kamerou lze rovněž zoomovat i otáčet, ale jen v určitých mezích, a proto nemáte šanci ztratit orientaci. Krajina je jinak velmi roztomilá a to nemluvím o všech těch mašinkách, které se prohánějí po tratích.

Prostředí, ve kterém se celá hra odehrává, je docela proměnlivé, ale mohlo by to být i lepší. Mapy v severnějších lokacích jsou hustěji zalesněné, vyskytují se tam hory a krajina je porostlá tmavě zelenou trávou. O něco jižněji je tráva vybledlejší, častěji narazíte na vodní toky a místy prosvítá pustina. Nejjižnější oblasti (například Nové Mexiko) jsou pak spíše už do pouště, čemuž odpovídá barva zeminy a množství vegetace. Škoda, že počasí je stále neměnné. Osobně bych byl pro, kdyby občas někde zapršelo nebo v zimních měsících na severu zasněžilo. Celkové vizáži by to jenom prospělo.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
další obrázky z této hry naleznete v sekci screenshotů

Dalším záporem, který trochu zamrzí, jsou celkové statistiky, které porovnávají vaší společnost a konkurenci. Pro mě samotného jsou nepřehledné a ze všeho nejvíce mi chybí nějaké grafy, které by neukazovaly jen aktuální stav, ale také historický vývoj. Herní rozhraní je ale jinak ucházející. Vyzdvihnout musím fakt, že každá tabulka s informacemi či volbami jde zmenšit do úzkého proužku, který pak brání v pohledu na herní mapu jen zcela minimálně.

Hardwarové náročnosti se nedá prakticky nic vytknout. Jako úplné minimum by vám měl postačit počítač PIII 800, 128 MB RAM a 32 MB karta. Osobně jsem testoval tuto hru na dvou sestavách (P4 1,6 Ghz, 256 MB DDR s GF4 MX440 a Athlon XP 2200+, 512 DDR s GF Ti4400) a nikde jsem nezaznamenal žádné větší problémy.

 Shrnutí
Zvětšit zdroj: Archiv Tato hra se mi od začátku jevila vcelku nadějně. I když se pár nedostatků našlo, zajímavé herní prvky (dobrodužné odkrývání mapy či zákeřné obchodní války) dávají možnost zažít v oblasti obchodně-transportních strategiích konečně něco nového a neotřelého. Mohu tedy potvrdit, že zklamán rozhodně nejsem.

Stáhněte si: Demo, Cheaty...

Související články: Novinky, Railroad Tycoon 3 recenze (11/2003)

 
Bergy
autorovi je 24 let, pracuje v IK+EM jako správce ekonomického systému a specializuje se na strategie všeho druhu (všechny články autora) 
 
Bergy

Verdikt:

Kdyby ještě autoři vypilovali systém stavby železniční tratě nebo výroby vagónů, vylepšili statistiky a přidali třeba citelně chybějící editor map (10 misí v kampani a 5 samostatných misí není nic, z čeho by šel člověk do kolen), byla by to perfektní hra.

Nejnovější články