Seriál Pán prstenů odhalil svoje skřety. Budou mezi nimi i ženy
zdroj: Foto: IGN

Seriál Pán prstenů odhalil svoje skřety. Budou mezi nimi i ženy

22. 6. 2022 17:20 | Novinky | autor: Václav Pecháček |

Seriál Pán Prstenů: Prsteny moci od společnosti Amazon se blíží – premiéru ve službě Amazon Prime Video má naplánovanou už na 2. září a my se o něm dozvídáme čím dál tím víc. Pořád jsme sice po minutovém teaseru nedostali pořádný plnohodnotný trailer, ale aspoň se můžeme pokochat klasickými tolkienovskými záporáky – skřety. A ti vypadají naprosto skvěle.

Nečekejte žádné nepovedené CGI monstróznosti jako v trilogii Hobit od Petera Jacksona, skřeti v Prstenech moci působí naprosto přirozeně i díky skutečnosti, že nosí opravdové silikonové masky. Tedy, tak přirozeně, jak je to jenom možné na poměry chudáků natolik pokroucených zapomenutým zlem, až se z nich staly krvelačné zrůdy. Přesvědčte se sami na IGN, která získala exkluzivní obrázky:

Z podoby skřetů jsem osobně nadšený. Líbí se mi jejich improvizované vybavení – někteří nosí přilbice vyrobené z lebek obřích zvířat, ti šťastnější zjevně během svých dlouhých životů oloupili mrtvoly nepřátelských elfských a lidských válečníků. Žádná organizovaná armáda, žádní Sarumanovi perfektně vyzbrojení skuruti – jen banda divokých nestvůr, kterým po Morgothově porážce chybí pořádný Temný pán.

Ze strany autorů je to velice vědomé kreativní rozhodnutí. Skřeti jsou součástí divočejší, nepoddajnější Středozemě, která se v jistém smyslu pořád vzpamatovává z apokalyptického vyvrcholení Prvního věku. Nejsou organizovaní do armád a legií, místo toho je uvidíme v jejich „přírodním“, kmenovém uspořádání. Na vyhlazení světa elfů a lidí nemají dost sil, na přepady a loupení ale ano. Zvlášť když si spousta bytostí ve Středozemi myslí, že skřeti byli vymýceni spolu s porážkou strašlivého pána Angbandu, a na jejich návrat není připravena.

Kromě tohoto popisu dostáváme ještě jednu velmi zajímavou informaci: V Prstenech moci potkáme i skřetí ženy. Dává smysl, že nějaké musí existovat, skřeti se moc rádi množí v hlubinách temných jeskyní a nevyskakují z bahna jako uměle vytvoření skuruti. Glum si koneckonců coby sváču moc rád dopřával zabité skřetí detičky. Zatím jsme ovšem skřetí ženy u Petera Jacksona neviděli – nebo možná viděli, ale nepoznali je, protože vypadají stejně jako muži? U tak znetvořeného národa bych se tomu vlastně ani nedivil.

Rozhodnutí ztvárnit skřety pomocí skutečných masek namísto bezduchých počítačových efektů, které takovým způsobem pokaňhaly Jacksonova Hobita, kvituji s povděkem, stejně jako možnost podívat se na stránku skřetí společnosti, kterou jsme ještě nezažili. Začínám se na Prsteny moci skutečně těšit a doufám, že mě nezklamou.

Kdyby vás to zajímalo, důvody, proč seriál automaticky nepovažuju za znesvěcení Tolkienova odkazu tak jako někteří horliví diskutéři na internetu, už jsem popsal v samostatném článku. Válečnice Galadriel dává smysl!

Seriál Pán prstenů - Galadriel zdroj: Foto: Reddit (u/woodbear)

Nejnovější články