AMD vrací úder. Nové Radeony a procesory Zen 3 představí v říjnu
zdroj: AMD

AMD vrací úder. Nové Radeony a procesory Zen 3 představí v říjnu

10. 9. 2020 17:00 | Hardware | autor: Jiří Svák |

V minulém týdnu vzbudila Nvidia se svým oznámením nové generace grafických karet rozruch. Modely Ampere podle firemních dat i exkluzivního preview Digital Foundry ukazovaly až 100% nárůst výkonu oproti kartám (ještě) stávající generace RTX 2000, a to ve stejné cenové hladině. Rukavice tak přistála na straně AMD, aby se vytasilo se svou odpovědí. A moc dlouho jsme čekat nemuseli.

Lisa Su (CEO AMD) na svém Twitteru propálila, že společnost představí své nové architektury pro grafické karty a procesory už v říjnu. V případě grafik jde o druhou generaci RDNA, označovanou prostě jako RDNA 2, v případě CPU jde zase o nová jádra Zen 3, která by měla sloužit jako základ desktopových procesorů Ryzen 4000.

Kromě termínů oficiálních představení, připadajících na 8. října (procesory) a 26. října (grafiky), jsme se ale nedozvěděli nic nového.

Z dřívějších střípků informací už víme, že AMD hodlá vydat nové procesory i grafické karty ještě tento rok, z úst zástupců firmy zazněla zima 2020. Říjnové ohlášení by dostupnost mohlo posunout už do předvánoční sezóny, případně nás v říjnu čeká takzvaný paper launch, tedy představení produktů bez reálné skladové dostupnosti.

RDNA 2 / Navi 2X Další generace grafické architektury RDNA slibuje o 50 % větší výkon na watt | zdroj: Anandtech.com

Od procesorů postavených na jádrech Zen 3 se očekává další zvýšení IPC (podle drbů údajně až 15 %) i navýšení taktů pokukující po Intelu. Zvědavi jsme i na to, zda se AMD podaří vylepšit latence čipu, což by mohlo pomoci v herním výkonu.

O desktopových grafikách RDNA 2 toho moc nevíme, AMD drží většinu informací přísně pod pokličkou. Jisté ale je, že nová generace bude hardwarově akcelerovat ray tracing. Firma také prozradila, že RDNA 2 bude mít o 50 % vyšší výkon na watt. Doufejme, že 28. října nám AMD bílá místa vybarví a rovnou představí i konkrétní modely.

Nejnovější články