Řada hráčů počítačových her je seznámená s jedním pozoruhodným faktem: Hry nestojí všude na světě stejně peněz. Díky využití VPN a změně IP adresy nebyl třeba pro občana Evropské unie problém se na chvíli virtuálně přestěhovat do takového Mexika nebo do Indie a hru si v digitálních obchodech pořídit výrazně levněji.
Tahle praktika je sice většinou proti licenčním ujednáním dané platformy, ale kde není žalobce, není ani soudce a navíc se to poměrně obtížně dokazuje. Valve se ovšem rozhodlo učinit tomuto jednání přítrž jiným způsobem než důsledným banováním provinilců. Nově tak při změně země nákupu budete muset zvolit odpovídající platební metodu, například platební kartu vydanou v dané zemi.
Valve has recently made changing your store country more strict, which requires completing a purchase using a payment method from that country.
— Steam Database (@SteamDB) July 29, 2020
This should hinder the ability of using VPNs to buy games cheaper. pic.twitter.com/IozwoO6gsi
Rozhodnutí přišlo krátce potom, co se mnozí hráči chlubili tím, že si s výraznou slevou pořídili Horizon Zero Dawn, u kterého rozdíl mezi cenou v amerických dolarech a argentinských pesos činil přes 700 korun. Kvůli zneužívání systému se vydavatel později rozhodl ceny hned v několika zemích srovnat s těmi americkými, čímž nejen Argentince kvůli jejich menší kupní síle značně znevýhodnil.
Pokud se v blízké době chystáte na delší dobu do zahraničí, či už v něm dokonce žijete, budete automaticky přesměrováni na obchod určený pro tamní trh a navrch za hry musíte zaplatit formou, ze které Valve pozná, že se v zemi skutečně nacházíte. V případě, že to pro vás není možné, musíte kontaktovat oficiální podporu Steamu – nebo si hry začít obstarávat jinde.