Máte námět či připomínku? Napište nám
Bulletstorm Epicu nic nevydělal, tvůrci ještě dostanou šanci
zdroj: Archiv
Byznys

Bulletstorm Epicu nic nevydělal, tvůrci ještě dostanou šanci

25. 7. 2011 11:03 | autor: Petr Poláček |

Důvodů, které stojí za komerčním neúspěchem střílečky Bulletstorm od šikovných Poláků z People Can Fly, může být milion. Od špatně zacíleného marketingu, přes nevhodný termín (únor) a velkou konkurenci v žánru, až po obyčejné nestrefení se do chuti dostatečného počtu hráčů. Faktem ale je, že si hra na sebe nevydělala, jak pro Kotaku přiznal Mike Capps, prezident Epic Games, které studio People Can Fly patří.

Zběžný pohled na odhady prodejů Bulletstorm (součet všech verzí) z VGchartz ukazují 1 060 000 prodaných kusů, což na ukázkový propadák nevypadá, ale zjevně byly cíle nastavené poněkud jinak. Vývoj hry přeci jenom něco málo stál a z toho, co hra vydělala, spolkl určitě i podíl vydavatele z EA, podle kterého Bulletstorm „nenaplnil očekávání“.

Tohle zjištění je mírně překvapivé s ohledem na to, jak pozitivní reakci hra vyvolala u hráčů a nejenom na Games, ale po celém světě. Hledat mezi spokojeností kritiky či hráčů korelaci s prodejními čísly prostě nelze. Znamená však to celé, že Epic v dohledné době tvůrce z People Can Fly nepustí k vývoji samostatného projektu, jak by se to možná stalo u jiných firem (Activision)? „Studio dodalo AAA hru. Další, co budeme s People Can Fly dělat, bude pecka,“ prohlásil Mike Capps pro Kotaku a podpořil tím dříve vyjádřený přístup nejenom k polskému týmu, ale k produkci Epic Games obecně.

Capps zdůrazňuje, že cílem Epicu je vždy tvorba kvalitního obsahu, kvalitních her, proto po akvizici nedošlo k obvyklému scénáři, v němž by byli lidé z People Can Fly nadosmrti připoutání k pásové výrobě nového obsahu pro Gears of War a jiné Epic tituly (což jim ale šlo dobře, viz dodatečné úrovně pro PC verzi GoW). Jakýkoli kvalitní titul totiž slouží zároveň jako skvělá reklama pro Unreal Engine 3 technologii, kterou Epic nabízí a je to zřejmě pro firmu hlavní zdroj financí. I proto v Epicu nezáleží na tom, jestli jde o vývoj menšího titulu pro mobilní nebo klasického titulu pro velké platformy. Všechny slouží k prezentaci nějaké verze Unreal technologie a musí být kvalitní, přestože občas nevydělají peníze přímo, jako v případě Bulletstorm. Až se chce člověku nad takovým přístupem uronit slzu, jak je to ve světě velkého byznysu dojemné :)

Nicméně, zatlačme slzu, ono to má celé ještě minimálně jednu rovinu. Prodeje Bulletstorm se přeci jenom přehouply přes milion (zřejmě), takže nějaké povědomí o značce existuje. A když se ohlédneme zpět, tak v posledních letech najdeme hned několik případů her, jejichž první díly prodejně nijak zvlášť nezářily, zatímco druhé a třetí díly už vydavateli i vývojáři přinesly do prasátku spoustu drobných.

Nejžárnějším příkladem je celá série Grand Theft Auto, jejíž první díly s top-down grafikou žádné prodejní trháky nebyly, zatímco první 3D díl přepsal dlouhodobé žebříčky. První Dead Space také ve své době nijak zvlášť nezazářil a první měsíce po vydání se velmi spekulovalo, jestli dvojka vůbec bude. A nakonec si právě Dead Space 2 vedla více než dobře, takže o dalším pokračování série není pochyb. Ve výčtu se dá pokračovat donekonečna, patří do něj ostatně Mirror’s Edge, který si vedl zjevně ještě hůře než Dead Space, ale není pochyb o tom, že tato značka od EA ještě jednu šanci dostane. A je to dobře. I na peníze těžce zatížený herní průmysl (jako všechny ostatní průmysly) dokáže občas odložit kalkulačku a nechá se přesvědčit o tom, že úspěch nemusí vždy přijít hned, ale je doslova potřeba jej vykopat ze země a věnovat tomu dost úsilí i peněz.

Nejnovější články