Budiž ale, říkal jsem si, že to je dáno pouze implementací, a věřil jsem, že ve skutečnosti lze částicové PhysX efekty využít smysluplně. Leč, prezentace využití PhysX ve free-to-play střílečce Warframe od Digital Extremes prozatím pouze podporuje můj dosavadní skeptický postoj. Video připlácnuté po pro „potěchu“ vašich očí v článku prezentuje vzhled Warframe při vypnutém a zapnutém PhysX, a jakkoli ta hra v normálu nevypadá nijak extra lákavě (tím myslím jenom stylizaci, o zábavnosti nehovořím), tak při zapnutých PhysX efektech vypadá děsně.
Po druhém zhlédnutí videa mi konečně došlo, co mi všechny ty létající jiskry připomínají nejvíce – Geometry Wars. Jednoduchá a nesmírně zábavná hra prezentovala přesně ten stejný vizuál plný rozprskávajících se částic a obecně grafického bordelu. Jenže zatímco v Geometry Wars to byla součást zážitku, protože bylo na hráči, aby se ve všem tom zmatku vyznal a vyhýbal se nepřátelům a jejich střelám, ve Warframe neplní efekty žádnou roli. Vlastně pardon, plní roli znepřehledňovače akce a vizuálního mrvítka.
Rád si od vás vyposlechnu v diskusi opačný názor, protože nepochybuju o tom, že někomu se to líbí a tento postoj plně respektuji. Zároveň ale volám po tom, aby nejenom Nvidia, ale všechny ostatní firmy zaměřující se na produkci herního hardwaru a herních technologií, zapracovaly na něčem smysluplném. Nemůžu si pomoci, ale PhysX technologie zatím hry, za ta léta, co existuje, nikam dál příliš neposunula. Ani herně, ani vizuálně. O 3D technologii platí to samé, a to říkám jako člověk, co doma má 3D grafickou kartu, 3D monitor i dostatečně silný počítat na to, aby všechny podporované hry ve 3D hrál. Kolikrát jsem to využil? Raději se ani neptejte...