zavřít

Nažloutlý LEVEL 132 s Quake IV

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Předplatitelé ho obdrželi do schránky včera nebo dnes, zatímco ti ostatní budou muset kvůli zítřejšímu státnímu svátku vydržet do soboty, resp.

někde spíš do pondělí. Ale těch pár dnů čekání navíc nikoho nezabije, zvlášť když se to 132. číslo LEVELu snaží kompenzovat svým obsahem. Na nažloutlé obálce se patrně v reakci na příchod konkurenčního CD Actionu nepřehlédnutelně vyjímá rámeček "4 plné hry za nezměněnou cenu", jenže když si odmyslíte volně šiřitelnou America's Army, kvalita je nahrazena kvantitou - viz česká third-person akce Shade: Hněv andělů (65%, 2004), offroadové závody Master Rallye (60%, 2002) a dobrá, ale postarší strategie Cultures (90%, 2000). Co do čtiva je samozřejmě hlavním lákadlem recenze Quake IV, kterou měl Petr Bulíř napsanou o hodně rychleji než Frix tu naší nebo Saver tu na Sectoru (82%), ale kvůli zdlouhavému týdennímu procesu výroby, tisku a distribuce časopisu mírně ztratila na své aktuálnosti a atraktivitě, byť dle úryvku jinak působí zajímavě:

    Vesmírný mariňák Matthew Kane je opět stoprocentně nemluvným hrdinou, což vám vynahradí množství vašich kolegů v armádní jednotce nosorožců, jejíž útočná raketa je nad planetou Stroggů sestřelena, takže se musíte nedobrovolně připojit k pozemním operacím armády. Ze začátku si z vás sice kolegové dělají legraci jako z neschopného nováčka, který nepřežije ani minutu, ale postupným plněním různých úkolů, spočívajících v demolici různých strategických zařízení nebo vyčištění území od nepřátel, si získáte respekt a dospějete k decentním příběhovým zvratům. Bohužel ten nejpřekvapivější a nejzásadnější byl zcela nepochopitelně prozrazen v reklamním filmečku na E3, takže kdo ho viděl, ví své. My raději nic prozrazovat nebudeme. Pochopitelně že u stříleček tohoto typu není příběh tak důležitý jako v knihách Umberta Ecca, tím spíše, že je ve své podstatě nesmyslný, primitivní a velmi amatérsky napsaný. V první řadě jde o standardní přímočarou řežbu, které dodává mimořádný lesk pouze špičková grafická kvalita. Některá prostředí v pozdějších fázích hry jsou vskutku nádherná a výrazně se vymykají z nudné spleti nekonečných chodeb plných trubek a unikající páry. Pravda, z některých trubek výjimečně pára neuniká, ovšem hejno kabelů na zdech, průmyslově studené dekorace sálů a nezáživné rádoby sci-fi pultíky s neinteraktivním ovládáním různých zařízení vám budou dělat průvodce v 90% hry.

    Na rozdíl od Dooma 3 Quake nijak nevyužívá temných zákoutí a šerých místností, kde by designéři mohli schovat celou armádu nepřátel. Ti se totiž dělí na dvě skupiny s odlišným modelem chování. Buď taktizují a snaží se vás za neustálého pohybu z dálky odstřelovat, nebo se naštvou a jdou vám nemilosrdně po krku. Horor a strach z temnoty zmizel a je nahrazen množstvím hektických momentů a všeobecným zmatkem, což skvěle doplňuje výjimečně dobrý komunikační šum spočívající v rádiovém spojení a rozhovorech v nebojových úsecích hry, takže máte neustále pocit, že jste pouze jedním neviditelným článkem v obřím konfliktu. Prozkoumávání temných zákoutí s baterkou nalepenou pod hlavní kulometu tak slouží pouze k tomu, že sem tam najdete pohozené náboje, lékárničky, či štíty... [více v recenzi Quake IV v LEVELU]
Typicky silné podzimní kombo recenzí se i zde skládá z Age of Empires III, Serious Sam 2, F.E.A.R., Pro Evolution Soccer 5 (první zhodnocení finální verze), UFO: Aftershock, Dragonshard, NBA 06 či GT Legends, přičemž můžeme prozradit, že jeden z uvedených titulů si odnesl prestižní devítku. Osobně se z tohoto LEVELu nejvíce těším na téma věnující se tzv. hernímu merchandisingu, ve kterém vás Lukáš Codr seznámí s různými zvláštnostmi, jako jsou bačkory s ufony ze Space Invaders, kolou se Sonicem nebo hrnečkem s Pac-Manem, včetně rad, kde se dají pořídit. Z dalšího obsahu stotřicetdvojky uveďme preview Star Wars: Empire at War a Runaway 2, prodlouženou věnující se UT2004 nebo hardware rubriku o nových grafikách od ATI (přestože je na obálce vystavené na webu zmíněno něco jiného). Vaše názory na aktuální číslo nebo tipy, do kterého ze čtyř magazínů na trhu investovat našetřených 150-200 Kč, přivítáme v diskusním fóru níže...
zdroj: LEVEL

jd

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.