zdroj:
tisková zpráva
Herní žánr hospodářských simulátoru nemá moc příznivců a tak není ani zvykem, aby se nějak moc objevoval nebo vůbec vydával. Důvod je zřejmý - úzký okruh hráčů a tím pádem i nízká prodejnost = nízké zisky distribučních ale i vývojářských společností. Jen čas od času se na trhu něco objeví, sice ne vždy se to dá hrát a většinou jde o řadové kvalitou průměrné simulace, ale právě teď je tady pokračováni známého hospodářského simulátoru Capitalsm od Trevora Chana.
Proč právě název Capitalism Druhá část je v podstatě stejná jako jednička. Musíte vyprodukovat co nejvíce zisku, kterého dosáhnete pomocí zpracovaní surovin, otevíráním nových obchodů a různými spekulacemi na burzách. Hned na úvod si můžete vybrat z mnoha nastavení - ty, které nás budou nejvíce zajímat, se týkají samozřejmě nastavení samotné obtížnosti hry. Ta se tu dá nastavit od 3% až do 200%. Od tohoto nastavení se pak odvíjí agresivita soupeře i váš úspěch v prodeji. Můžete si také nastavit vlastní údaje, nebo si zapnout různé překážky, které jsou v každém odvětví průmyslu jiné.
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
Ve hře máte možnost absolvovat množství misí a plnit různé úkoly. Všechno to začíná jednoduchou misí - jakýmsi tutoriálem. Pak budou následovat těžší a těžší úkoly, budete řešit komplikovanější problémy a přelouskáte obtížné hospodářské simulace určitých ekonomických problému. Všechno to dospěje až k tomu, že v závěrečné misii budete mít více jak 50 podniků v různých státech světa a váš vyprodukovaný zisk bude vyšší než 70 mil. USD ročně. Snad každý uzná, že řídit tento kolos není nic jednoduchého a ještě k tomu v tak obtížné hře, jakou Capitalism II bezesporu je.
Jak vydělat velký prachy?
zdroj:
tisková zpráva
Máme tu tedy již vzpomínaný tutoriál a dalších pět na sobě nezávislých kampaní, které se liší cílem i odvětvím, ve kterém podnikáte. Tyto jednotlivé kampaně jsou rozděleny na několik misí, kde plníte rozdílné úkoly. Tak například tu máme misi s názvem "Just Desserts". V ní jste majitelem cukrárny a vaším hlavním úkolem bude rozšířit vás podnik do „všech“ států. Končit budete misí, kde vaše firma bude produkovat zisk až 10 mil.dolarů ročně. Pokud nemáte dorty rádi, tak můžete začít podnikat třeba ve farmaceutickém průmyslu, tato kampaň má název "Drug Czarb". Zde budete majitelem malinké farmaceutické společnosti a během 60. let musíte dosáhnou průměrného zisku 40 mil. USD ročně.
Podle všech misí, které jsem ve hře absolvovala, musím říct, že byly velmi realistické i chování trhu se řídilo jistými pravidly, které platí v normálním živote - například chování spotřebitelů a jejich citlivost na cenu, ale i Vámi poskytované služby a servis. Když chcete v této hře dosáhnou úspěchu a stoupat po žebříčku prosperity, je vhodné poctivě si projít už zmiňovaný tutoriál, jinak řadu věci asi napoprvé nebudete chápat.
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
Od Coly až po DVD přehrávače Zisky miliónu dolarů, to je až moc lákavé, jenže jak se k nim dopracovat? Ve hře je k tomu spousta prostředků a teď se blíže podíváme na některé z nich. Snad nejdůležitějším je obchodování na burze, kde si najmete určitý tým brookerů a budete pak už jenom sledovat vývoj cen akcií a různých jiných kurzů a indexů. Tak jako v reálnem živote je i tady důležité prodávat a nakupovat akcie ve správný okamžik.
zdroj:
tisková zpráva
Klíčem k úspěchu je i nákup hlavních surovin za nízké ceny a pak už je jenom na vás, co budete vyrábět (samozřejmě limitujícím faktorem je i druh odvětví, ve kterém podnikáte). Škála výrobků je hodně široká, můžete vyrábět vše počínaje obyčejnou Coca-Colou přes postele, hrací konzole, DVD přehrávače až po notebooky. Jak vidíte, Capitalism II není jednoduchá hra a určite to není nic pro začínající hráče tohoto žánru.
Aby však těchto problémů nebylo málo, je tady ještě konkurence. Na volném trhu není slitování, což se v této hře dokonale odráží. Konkurence udělá úplně všechno, aby vás zničila. Vždy bude chtít obsadit nejzajímavější trhy v těch nejlepších odvětvích, nabídne vašim kvalifikovaným pracovníkům vyšší platy a sociální výhody, čímž je často přetáhne na svoji stranu. No a na burze vám způsobí krušné chvíle svými spekulacemi. Proto nemůžete zaváhat a vše jim musíte oplácet stejnou mírou.
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
Ach ta grafika Zatím to byla samá chvála, simulace a realističnost je opravdu na vysoké úrovni, jednotlivé grafy či údaje jsou přehledne zpracované a rychle si z nich vyčtete, co právě potřebujete. Ale grafické zpracování a hudba jsou úplně hrozné. Celkový pohled na mapu ještě ujde, ale až si pak přiblížíte nějakou budovu a začnete pozorovat život kolem sebe, po chvilce zjistíte, že vývojáři si s modelováním postav a jednotlivých automobilů moc hlavu nelámali - udělali několik modelů a ty se tam pak prohánějí celou hrou. Ještě horší je to v případě, když se například kouknete do svého obchodu, jak tam nakupují lidé - vidíte tři druhy postaviček, které se bez smyslu pohybují různými směry. Nejhorší je, že zboží se Vám tam samo doplní jako mávnutím zázračného průtku.
zdroj:
tisková zpráva
Jak vidíte, jsou tu dva extrémy: v umělé inteligenci, simulaci konkurence a boji na trhu, je Capitalism II takřka dokonalý, ale grafické zpracování je horší. Jenže když si to vezmete z druhé strany - potřebuje hospodářský simulátor perfektně přepracované modely? Já myslím, že ne! Potřebuje realistickou simulaci trhu a jeho zákonitostí - to je vše, co má mít, aby potěšil srdce pravého fanouška tohoto žánru.
|