The Witcher (Zaklínač) - první dojmy
zdroj: tisková zpráva

The Witcher (Zaklínač) - první dojmy

3. 8. 2005 0:00 | Dojmy z hraní | autor: Redakce Games.cz |

U našich severních sousedů připravují zajímavé akční RPG na motivy fantasy příběhů Andrzeje Sapkowského. Jak na nás zapůsobilo na novinářské předváděčce a čím vším chce zaujmout, prozradí tyto vyčerpávající dojmy.

Autor: Kate
Publikováno: 3.srpna 2005
Verze hry: novinářské demo
Doba hraní: 1 den


Zvětšit zdroj: tisková zpráva The Witcher neboli Zaklínač (preview z října 2004) nemá být podle slov svých tvůrců jen dalším dobře vypadajícím lineárním RPGčkem, ale měl by do celého žánru přinést úplně svěží vítr. Však jej také lidé z polského Red Studia, plně vlastněného CD Projektem, rádi prezentují s ambiciózním sloganem "redefinujeme RPG". V čem mají slibované změny a inovace spočívat, se dočtete na následujících řádcích v našich vlastních dojmech z neveřejné předváděčky na nedávné výstavě E3, které doplňují nejnovější dostupné informace z webových zdrojů.

 Živý svět Andrzeje Sapkowského
Patříte-li k znalcům díla tohoto polského spisovatele, jistě pro vás bude mnohem snazší představit si, jak bude asi herní svět vypadat a působit. Ačkoliv The Witcher nemá svým příběhem přesně kopírovat žádný ze stávajících románů ani povídek, v jeho prostředí najdete všechny významné reálie i řadu bytostí známých z knih. Děj hry je situován do Severního království, obývaného lidmi, elfy, trpaslíky i spoustou dalších existencí. V době, do které se dostanete, země trpí neustále se zhoršujícími sváry mezi různými rasami i jednotlivci. Z jihu království ohrožuje mocná říše Nilfgaardu a mezi obyvateli navíc kolují děsivá proroctví o hrozbě věčné zimy.

O herním světě i o mrazivé předpovědi elfské věštkyně Ithilinne se dozvíte podrobnosti na oficiálních stránkách hry v češtině nebo v našem loňském preview. Tvůrci však neustále zdůrazňují, že si příběh vychutnají jak znalci Sapkowského děl, tak i všichni ostatní. Zajímavý je i fakt, že ačkoliv se hra odehrává ve fantasy světě, narazíte zde (dle oficiálních materiálů) i na celou řadu současných problémů jako je třeba rasismus, terorismus nebo dokonce znečištěné ovzduší! :-)

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

 Udatný hrdina nebo jen zabiják?
Hlavní postavou celého příběhu je zaklínač Geralt, výrazný chlápek s bílými vlasy a kočičíma očima. Už v dřívějších materiálech ke hře vývojáři rádi zdůrazňovali hrdinovu kontroverznost. Geralt se totiž již od mládí cvičil v bojových uměních a nyní se živí zabíjením nestvůr. Ne však proto, aby ho lidé opěvovali, ale proto, aby mu za to platili. Je to i přesto udatný hrdina nebo jde jen o obyčejného nájemného zabijáka?

Geralt je navíc členem tajemného a prastarého bratrstva, které kdysi dávno vzniklo proto, aby ochraňovalo lidi před vlkodlaky, nemrtvými a dalšími zrůdami. Počet jeho členů se ovšem neustále zmenšuje a "práce" přitom neubývá. Příběh začíná trochu profláklým způsobem. Geralt se jednoho dne probouzí, aniž by věděl, kým je. Odhalit jeho pravou identitu a zabránit katastrofě je pak už jen a jen na hráči.

 Neoddělitelné dobro a zlo
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Herní svět se sice řadí do kategorie fantasy, ale půjde o poměrně drsné a nemilosrdné místo - rozhodně nečekejte žádnou pestrobarevnou pohádku. Stejně jako v Sapkowského knihách, ani ve hře navíc nebudou jeho obyvatelé vykresleni černobíle a občas bude opravdu těžké rozhodnout, co je vlastně dobro a co zlo. Minimálně v případě Geralta to ale ovlivníte sami. Podle toho, jakými cestami se vydáte a jakých skutků se dopustíte, můžete očekávat jeden ze tří možných konců hry. Na své cestě bude navíc Geralt muset splnit více než stovku základních questů, ke kterým si můžete připočítat ještě alespoň jednou tolik postranních. Chybět by neměly ani různorodé minihry, například kostky.

 Svoboda volby
Jedním z klíčových znaků Witchera má být nelineární příběh a možnost svobodného rozhodování, kdy a co udělat. Během novinářské předváděčky jsme se s Geraltem v jednu chvíli dostali do interiérů napadené hradní pevnosti. Geraltova snaha byla zachránit vládce. Z gigantické haly vedlo několik dveří, přičemž jsme si mohli zvolit, kterými se vydáme dál. Může ale taková maličkost vůbec něco ovlivnit? Námi vybrané dveře vedly přímo do komnat krále, kterého se nám tak tak podařilo zachránit před nemilosrdnými meči nepřátel. Jeho jediným zájmem však byla záchrana milované konkubíny...

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Vrátili jsme se tedy zpět a vstoupili do další části hradu. K naší a především pak králově lítosti jsme však už nalezli ženu mrtvou. Může to něco znamenat? Jak jsme se přesvědčili při opětovném průchodu toho samého, tak ano. Pokud bychom se rozhodli jít nejdříve pro konkubínu, mohli jsme ji zachránit a král by nám později z vděku prokázal jistou službu. Takové věci však lze špatně předvídat, i když podle autorů bychom při hře vždy měli podobné skutečnosti z nějakých indicií vytušit.

Zkusme ale jiný příklad. Jakýsi člověk si nás najal, abychom sestoupili do podzemních stok a přinesli mu hlavu tam žijící obludy. Když jsme se k monstru dostali, spustilo na nás dojemný příběh o tom, že je jen zakletým člověkem a pokud jej ušetříme, může se nám to vyplatit. Komu věřit? Žádné rozhodnutí není apriori špatné a každý hráč si tak může svůj herní příběh „napsat“ do jisté míry sám.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

 Spousta míst k prozkoumávání
Hra má být rozdělena do pěti velkých částí, z nichž každá se bude ještě dále dělit na dvě kapitoly. V každé části bude poodkryto více o Geraltově minulosti a nabídne ucelené příběhy, celkově má ale všechno také pěkně zapadnout do sebe. Stejně jako u knih, také ve hře tvůrci slibují řadu překvapení, neočekávaných zvratů, zajímavých zápletek a neotřelých spojení. Na papíru ovšem vypadá každá hra skvěle a pravdu většinou ukáže až výsledný produkt.

Jisté ale je, že celkem v Zaklínači navštívíte 60 různých lokací, mezi kterými nebudou chybět interiéry středověkých pevností, města a vesničky s hospodami, nemocnicemi i kostely, tajné laboratoře, lesy, podzemní chodby, jeskyně atd. Pro souboje s bossy (mělo by jich být asi 10) se zase dostanete do speciálně navržených bojových arén. Co se týče inspirace pro ztvárnění středověkých sídel, přišla prý k dobru i naše matička Praha. Jinak by ale každé významné místo mělo odpovídat nějaké předloze z knih.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Herní systém pro začátečníky i profíky
Málokterý vývojář vám dnes otevřeně řekne, že jeho hra je určená jen pro hardcore pařany nebo pouze pro nezkušená děcka. Ačkoliv většinou se blíží spíše k jednomu či druhému, oficiálně má titul zaujmout všechny. Nejinak je to v případě Zaklínače. Systém vývoje či ovládání má být dost lehký na to, abyste je lehce a rychle pochopili bez jakýchkoliv předchozích zkušeností. Zároveň ale prý půjde o komplexní RPG s mnoha možnostmi "vyžití", které se budou postupem hraní ještě prohlubovat. V zásadě lze celou hru ovládat pouze myší, ačkoliv zde nebude chybět ani možnost navolení různých klávesových zkratek.

Základními rysy vaší postavy budou 4 charakteristiky - strength (síla), agility (hbitost, zde především přesnost při útoku), endurance (vytrvalost) a intelligence (důvtip; zejména ovlivnění účinnosti použitých kouzel). Získané body budete moci věnovat nejen do rozvoje těchto atributů, ale i do zlepšování tzv. aktivních dovedností (active skills), které se týkají především konkrétních bojových schopností.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva  Mistr (nejen) dvou mečů
Geralt bude ovládat dva meče - stříbrný a ocelový. První z nich má být určen na boj proti nadpřirozeným nepřátelům, druhý proti lidským protivníkům. Oba meče mohou být samozřejmě různě vylepšovány a k oběma z nich budou existovat hned tři způsoby použití - vyvážený, obranný a útočný styl boje. Každý z nich bude nabízet jiné druhy útoků, vhodné pro jiné situace (skupina nepřátel, jeden velký protivník atd.). Z jednotlivých částí budete samozřejmě moci poskládat různá efektní komba. Jak jsme se navíc na prezentačce přesvědčili, některé sekvence útoků jsou kromě efektnosti i velice efektivní. Pohyby působí opravdu plynule a různá grafická zkrášlovadla, třpytky a barvičky dodávají akcím skutečně fantastický nádech.

Kromě sečných zbraní se ke slovu dostane i magie a s ní spojená nejrůznější kouzla. Základních bude hned pět a objeví se mezi nimi třeba i schopnost telekineze, díky které budete moci nejen bez doteku odhazovat nepřátele, ale i "ničit" prostředí. Šiknou se také různé magické obranné štíty, firebally atd.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Tvůrci Zaklínače se nijak netají svoji snahou o vizuálně přitažlivou akci. Samotný Geralt je koneckonců mistrem šermířského umění a byla by škoda nezužitkovat tento fakt pro potěchu našich očí v pořádných soubojích v reálném čase. Všechny bojové pohyby byly nasnímány pomocí technologie motion-capture, kde se pracovalo s mistrem středověkého šermířství Marcinem Zmudzkim. Nebojové pohyby pak ztvárnil polský herec Borys Szyc.

V praxi budete klikáním při boji ovládat přesnost předem vybraných úderů svého meče. Pokud kliknete přesně ve chvíli, kdy ukazatel nad nepřátelskou postavou svítí zeleně, bude váš pohyb mnohem účinnější, než když budete klikat v nesprávný čas nebo dokonce zcela bezhlavě. Účinky vašich zbraní ale samozřejmě budou ovlivňovat i různé statistiky a vaše úroveň v dané oblasti boje.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
 Alchymistické vyžití
Kromě ohánění se mečem bude mít váš hrdina možnost míchat a následně požívat magické lektvary. Vedle sbírání potřebných ingrediencí bude ale muset vždy i nějak získat příslušnou recepturu, ačkoliv možnému experimentování se meze klást nebudou. Jenom následky ovšem nemusí pak být vždy takové, jaké byste si přáli.

Jedním ze základních lektvarů se stane nápoj nočního vidění či termovize, ještě zajímavějším pak ale tzv. zrychlovač, jehož efekt bude v podstatě shodný s bullet-timem efektem v jiných hrách. Nic ale není jen černobílé, a platí to i o magických lektvarech. Rozhodně se nevyplatí lít je do sebe po litrech, protože každá lahvička obsahuje určité množství jedu. Pokud to tedy přepísknete, můžete očekávat různé potíže rozmazaným výhledem počínaje a totální nemotorností až halucinacemi konče. Několik takových kocovinových efektů jsme měli možnost vidět a vypadají zatraceně přesvědčivě!

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Umělá inteligence NPC má být dalším ze stěžejních rysů Zaklínače. Veškeré postavy si totiž mají žít svým vlastním životem bez ohledu na to, zda je právě vidíte či nikoliv. Každá z nich se také bude řídit svým určitým denním programem. Po ránu tedy uvidíte lidi na tržišti, k večeru se zase budou kupit spíše v okolí hospod. Coby Geralt s nimi budete moci samozřejmě konverzovat - ptát se, odpovídat, lhát, obchodovat atd. Zatím je připraveno přes 2000 stran různých dialogů. Při prezentaci jsme příliš ruchu v ulicích neviděli, ale třeba to bylo jen proto, že se vývojáři zaměřovali na předvedení jiných částí hry, jako jsou souboje, účinky lektvarů a podobně.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
 Licencovaný engine od BioWare
Zaklínač běží na modifikované verzi enginu Aurora od Bioware. Pokud vás zajímají technické detaily, mrkněte se na tento popis. Do hry je implementováno například pravidelné střídání dne a noci, proměny počasí a řada dalších efektů, jako jsou odlesky na vodní hladině nebo hříčky světel a stínů. Asi nejlépe byly nejrůznější efekty patrné u účinků kouzelných lektvarů, kdy nám výhled přešel najednou do černobílých odstínů a ještě vše lehce „zrnilo“, jako třeba u starých televizí (nebo v Silent Hillu :)

Pro kvalitní fyziku byla zase (v RPG dokonce úplně poprvé) použita technologie Karma od Criterionu. Díky té se nyní budou předměty chovat adekvátně ke své hmotnosti. Jedním z Geraltových kouzel je již zmíněná telekineze a právě při přemísťování věcí na dálku bude výsledek hodně záležet na vybalancované fyzice. Umírající nepřátelé se rovněž klátí k zemi velice věrohodným způsobem (ragdoll fyzika). Za zmínku ještě stojí fakt, že pro lepší atmosféru bude příběh obohacen více než dvěma stovkami cutscén, při kterých budete moci spatřit i mimiku jednotlivých postav.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v sekci screenshotů

Co se týče mých dojmů z prezentace, musím říct, že mě Zaklínač mile překvapil. Za poslední rok vývoje urazili tvůrci opravdu slušný kus cesty a v mnohém se hra změnila téměř k nepoznání. Na hru se rozhodně moc pěkně dívá (především na souboje), ačkoliv sem tam se ještě někde vyskytne drobná grafická chyba. Herní svět na mě zapůsobil sugestivní atmosférou, i když je mi jasné, že skutečné kvality RPG nejde odhadnout během pár hodin. Nelineární příběh, velký svět k prozkoumávání a poutavé souboje ovšem rozhodně působí jako příslib kvalitní hry.

 Nejdříve v půlce příštího roku
Ačkoliv je The Witcher již téměř dva roky, jeho vydání zatím stále není v dohlednu. Tvůrci prý hru rozhodně nevypustí dřív, než bude podle jejich měřítka zcela hotová. Jako nejbližší možný termín vydání se tedy jeví polovina příštího roku, ale vzhledem k současnému stavu hry tipujeme spíš podzim 2006 (u nás se plánuje lokalizovaná verze). Jen pro zajímavost – hlavní dějová linie a s ní spojené questy mají zabrat něco kolem třiceti hodin, další volitelné úkoly a prozkoumávání pak k celkové hodinové sumě přidají ještě dalších 50. Hra jinak nebude obsahovat multiplayer.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Jak vývojáři řekli, většina dnešních autorů RPG jen kopíruje již vytvořené principy a bojí se jakýchkoliv změn. Právě v tomto přístupu má být Zaklínač revoluční, a to i za cenu trocha riskování. Ne všem hráčům, zvyklým na zažité mechanismy, se totiž může redefinice RPG v podání CD Projektu líbit. S tímto rizikem ale dle svých slov počítají už od začátku.

Stáhněte si: Trailery...

Související články: Preview (10/2004), Novinky...


 
Kate
autorce je 20 let, studuje MFF UK obor informatika; kromě psaní pro Tiscali Games recenzuje i pro časopis LEVEL a TV pořad GamePage; nejspolehlivěji ji k počítači připoutá akce s promakaným příběhem nebo vojenská simulace, volný čas ale tráví i jinak

 
 
Kate

Nejnovější články