Fallout: London je skvostná ukázka postapokalyptické Evropy
zdroj: Fallout: London

Fallout: London je skvostná ukázka postapokalyptické Evropy

6. 8. 2024 18:00 | Dojmy z hraní | autor: Jakub Malchárek |

„Hele, tak bedlivě poslouchej, když seš tady novej,“ říká chlap v otrhaném tvídovém saku a buřince prošpikované hřeby. Z kapsy vytáhne zmuchlanou mapu metra a snaží se ji vyhladit na kapotě dávno zrezivělého Mini Cooperu.

„Na Islington zapomeň, tam řádí Millerova banda, bejt tebou, tak se vyhnu obloukem i Chemdenu, jestli teda nemáš zájem o nějaký Hypo-X, na jihu řádí Merlin s tou svojí pošahanou bandou z Kamelotu a tady,“ píchne prst do prostředku mapy. „Hlídají beefeateři, takže pokud si chceš ponechat kůži, Tower Bridge obejdi velkým obloukem, jinak skončíš někde na rožni. Thameshaven zase mají pod palcem ty rybolidi, které zmutovala Temže,“ šmahem zahrnuje do svého vyprávění celou oblast podél řeky.

„Kolem Shardu se motají partičky chuligánů, takže jediný, kdo ti může pomoct a možná ti říct, v jaké laborce ses to probral, je smetánka z Westminsteru, ale hodně štěstí dostat se přes zeď. Vůbec bych se nedivil, kdyby nevěděli, že vůbec byla nějaká válka a z nebe padaly bomby,“ zasní se na chvíli, než se opět zadívá do mapy. „To je tak všechno, co bych ti k tomu řekl. Dělá to dvacet lístků,“ natahuje ušmudlanou ruku...

Volání Londýna

Fallout: London je masivní modifikace pro Fallout 4, která parádně zpracovává britskou metropoli do maniakálních detailů. Vůbec poprvé tak díky práci fanoušků máme možnost prozkoumat, jak by asi vypadaly dopady atomové války na starém kontinentě. A dá se říct, že vlastně velmi podobně jako v Americe.

Z měst zůstaly ruiny, civilizace se jen pomalu a opatrně vrací zpátky do metropolí, snahy o sjednocení většinou rozpráší silnější skupinky nájezdníků. Postapokalyptická budoucnost pozbývá naději. Jenže, a hlavně, Londýn je nezaměnitelný a mod je tak britský, věrný a autentický, až by se nechtělo věřit, že za ním nestojí Bethesda, nebo snad Obsidian... Ano, Fallout: London je pro čtvrtý Fallout to samé, co byl New Vegas pro Fallout 3. Byť bez oficiálního studiového posvěcení.

Fallout: London zdroj: FOLON Fallout: London zdroj: FOLON

Tvůrcům se skvěle daří zachytit genia loci jednoho z notoricky nejznámějších měst, ale zároveň zachovat estetiku Falloutu. Tedy retrofuturismus novějších dílů. Z každého metru, tedy, pardon, yardu čtverečního, jde vidět mravenčí ruční práce, žádná proceduralita.

Najdete tady opravdu všechny pamětihodnosti, vyvedené v brilantní postapo stylizaci, častokrát s nějakým zajímavým nápadem. Například, jak už jsem zmínil v úvodu výše, že si z Tower Bridge udělali nechutnou základnou beefeateři... kteří v budoucnosti místo hovězího holdují masu lidskému.

Nápadů je všude spousta. Třeba Westminster dává vzpomenout na prolog ve Falloutu 4, protože svět tady působí jako před válkou. Lidé vystrojení v oblecích odpočívají v rozkvetlém parku. Vápenec Buckinghamského paláce se blyští na slunci a nebýt obrovských zdí, za kterými vládne chudoba, smrt a násilí, ani nevíte, že kdy nějaké bomby padaly.

Fallout: London zdroj: FOLON

I struktura questů je navržená tak, že jde vlastně o virtuální výpravu napříč zdevastovaným Londýnem, která vás protáhne většinou známých lokací. Když v ruinách pátráte po vlastním původu z tajemných laboratoří pod městem a postupně se propracováváte až ke spiknutí k samotným špičkám moci, je velmi jednoduché poslechnout wanderlust. Šmejdit v pubech po pivních podtáccích, jež vám dají zajímavé bonusy, nebo jen tak prolézat historické budovy a kochat se fantastickou architekturou a nápaditostí tvůrců.

Fallout: London je to nejlepší a nejimpozantnější, co jste v sérii her mohli vidět, strčí do kapsy Boston ze čtyřky, v ničem si nezadá s Washingtonem ze trojky a New Vegas vedle něj vypadá směšně malé.

Co je nového ve starém městě?

Jedna věc je krásná kulisa, ale co příběh? Je ve Fallout: London co dělat? Jedním slovem: Ano! Hlavní dějová linka je zajímavá a poodhalí více z pohnuté historie konfliktu v Evropě. Vedlejší úkoly, co jsem tedy alespoň hrál, ale kvalitou nijak nezaostávají, a přestože opravdu často působí spíše jako důvod dostat vás k pamětihodnostem, narazíte díky nim na stovky podivných obyvatel Londýna a jeho bohatou gangsterskou síť.

Budu se opakovat, ale Fallout: London prostě působí jako Fallout 4 z alternativního světa, ve kterém je Bethesda britské studio. Nátura, spousta popkulturních narážek a pomrknutí, stejně jako humor, jsou tak anglické, že nejde jen o „obyčejný“ reskin.

zdroj: FOLON

Hra hlavně nedělá jen pouhý rebranding existujících reálií. Všude jste mohli číst, že místo Pip-Boye máte tranzistorák Atta-Boy. Není to ale samoúčelná změna, když se dozvíte, že britští vědci před válkou spolupracovali s Vault-Tecem na dovozu jejich zařízení. Zkrátka v Evropě se události vyvíjely trochu jiným směrem.

Mod navíc do jisté míry napravuje některé neduhy původní hry. Třeba design zbraní je skvělý, odráží reálné modely různých stenů, pušek M1 a revolverů. Když už dojde na improvizované zbraně, nejsou to jen hnusné trubkovité kanóny, ale regulérní zbraňové modely.

Pryč je i rozhovorová růžice, takže s NPC můžete vést normální dialogy jako v předchozích dílech. Přibyly například žebříky a výrazně ubylo osad, o které se můžete starat a které vás také neustále otravují výzvami k obraně před nájezdníky.

Vlastně se dá říct, že pokud má hra nějaké designové problémy, jsou způsobené tím, že je to pořád „jen“ modifikace Falloutu 4. Takže třeba společníci jsou tupí jak poleno, crafting a lootovaní všeho možného je pořád otrava a náboje sbíráte po kusech, takže s sebou musíte tahat neskutečný arzenál, protože vám neustále dochází munice.

Fallout: London zdroj: FOLON

Fallout: London je taky těžší a podstatně akčnější než základní hra. Skupinky chuligánů jsou početné, už od prvních levelů v nich klidně někdo třímá raketomet, zatímco vy jste vyzbrojeni jen zrezlým motýlkem.

Když se ale dostanete k lepšímu arzenálu, je i akční složka zábava. Důraz na opakovačky a dlouhé poloautomatické pušky dělá ze střelby uspokojivou metodickou jízdu. Hlavně máte s každou úrovní a každým vzácným předmětem pocit smysluplného pokroku. Hra vás nezavalí hromadou legendárních předmětů od začátku, takže každá výbava s hvězdičkou stojí minimálně za vyzkoušení.

Oi, oi, oi

Jsou to ale malé výtky, které se dají s klidem přejít, pokud vám Fallout 4 nevadil, nebo vás dokonce bavil. Vlastně s rozehraným Fallout: London přemýšlím, jestli mě původní hra něčím láká víc, jestli bych ji někdy upřednostnil před modem a vlastně moc nemůžu na nic přijít.

Atmosféra a smysl pro detail je totiž v Londýně někde úplně jinde. Určitě je to zčásti dané i tím, že je mi britská metropole mnohem bližší než pro mě nezajímavý Boston. Každý spadlý trám, každá cihla, každý vrak auta do ulic někdo umístil ručně a někdo nad tím přemýšlel. Nenarazíte na okatě se opakující textury, odfláklé kopie modelů ani na přílišnou recyklaci assetů ze základní hry, všechno je svěží.

Fallout: London zdroj: FOLON Fallout: London zdroj: FOLON

Londýnské dobrodružství navíc doprovází fantasticky evokativní soundtrack a přísahal bych, že jsem v některých skladbách zaslechl výraznou inspiraci Markem Morganem, který skládal hudbu pro první dva Fallouty. Pokud tedy nenaladíte jednu ze stanic a nenecháte se ukolébat vážnou hudbou, nebo probrat britrockem a punkem.

Pěju ódy, co? Tak se pojďme podívat na to, co ve Fallout: London nefunguje a na hlavní důvod, proč je modifikace sice fantastická tvůrčí ukázka, ale zároveň i test trpělivosti a technické zdatnosti.

Fallout: London zdroj: FOLON

Úplně pominu drobnosti - třeba že kroky zvířecího společníka, buldoka Churchilla, jsou příliš hlasité a neustále máte pocit, že za vámi dusá přinejmenším stádo brahminů. Pominu taky fakt, že rádiové dialogy by mohly být lépe sestříhané, z rozhovorů ční zbytečné mezery a působí nepřirozeně. Úplně vynechám fakt, že některá NPC nemluví. To jsou fakt jen drobnosti.

Modifikaci tvoří fanoušci a dobrovolníci, kteří odvedli neskutečnou práci (zadarmo) a okamžitě by je měli bez výjimky zaměstnat v Bethesdě. Problém vězí v samotné podstatě: Je to pořád jen modifikace. Navíc modifikace hry, která nikdy neproslula svým bezchybným technickým stavem.

Technická apokalypsa

Už je tomu pár let, co jsem nějakou hru modoval nebo se přehraboval v konfiguračních souborech. Instalace Fallout: London není úplně jednoduchá. Pokud hru nevlastníte na GOGu, ale na Steamu, čeká vás spouštění příkazů v příkazovém řádku digitální platformy, stahování několika balíčků hry, úprava parametrů v .ini souborech, a nakonec samotná instalace modu, která teda už probíhá přes launcher.

Ani pak ale nemáte vyhráno a můžete narazit na spoustu zádrhelů. Já třeba instaloval dvakrát, protože po prvním spuštění se mi nenačítaly některé textury a místo nich svítil fialový model. Po druhé instalaci mi zase hra na jednom místě padala, takže jsem musel hledat nápovědu na Discordu, kde už existuje slušná sbírka zádrhelů a naštěstí i jejich řešení. Musel jsem například instalovat ještě mod Buffout, který zabraňoval některým pádům.

Fallout: London zdroj: FOLON Fallout: London zdroj: FOLON

Ani pak pády úplně nevymizely. Hra se zkrátka občas bez varování sama vypne. Někdy po třech hodinách, jindy spadne dvakrát během pěti minut. Což je pěkná otrava, navíc v kombinaci s dlouhými nahrávacími časy.

Každé načtení Londýna, tedy jeho velké globální mapy, zabere mezi minutou a půl, dvěma minutami. Při každém načtení pozice, při každém přechodu z interiéru do exteriéru. V kombinaci s častými pády skutečně radioaktivní kombo, kvůli kterému pak nemáte moc chuť procházet dungeony, protože často stihnete prošmejdit obchoďák rychleji, než kolik času strávíte čekáním na východ ven.

Může to být samozřejmě ojedinělý problém, který mám jenom já. Můžete mít úplně jiné technické potíže, nebo se vám naopak mohou zcela vyhnout. Zkrátka a dobře - rozchodit a uspokojivě hrát Fallout: London chce trochu trpělivosti, snahy a křemíkového štěstí.

Pořád je ale třeba mít na paměti, že jde o práci malého týmu nadšenců, která logicky nebude úplně bez chyby. Pokud se prokoušete složitější instalací a vyhnou se vám nesčetné technické patálie, máte před sebou docela dobře možná jeden z nejlepších moderních Falloutů. London, baby!

Smarty.cz

Nejnovější články