Spire bude pro každou novou hru generovat nová patra, nové nepřátele i předměty. Ne však nahodile a čistě podle inteligence navrženého systému, nýbrž s určitým (ale nepřímým) dohledem vývojářů, aby mohli lépe kontrolovat zážitek, jakého se hráči dostává. Když třeba systém vygeneruje adrenalinovou úroveň se spoustou nepřátel, bude vědět, že další úroveň by měla být spíše poklidnější, ale s možnými překvapivými momenty, aby byl zážitek hráče dynamický. Každopádně platí, že ve hře nebude jediný předem navržený či naskriptovaný level, všechno se bude pokaždé měnit od umístění libovolného předmětu až po tvar zdí, pater a podobně. Systémem generované úrovně a jejich náplň však není to jediné, co je na Spire potenciálně zajímavé.
Spire má být sice fantasy FPS, ale neznamená to automatickou přítomnost tradičních fantasy klišé. Fantasy pro tvůrce znamená, že chtějí svou fantazii napnout k prasknutí a překvapovat hráče nejenom příšerami, jejich vzhledem a schopnostmi, ale i předměty, které by měly být divné, nečekané, a proto by měly zároveň plnit roli odměny a mysteria.
Že to zní divně? No jasně, tohle je zatím jenom plán, v praxi to vůbec nemusí fungovat. Stejně jako se v praxi může ukázat, že je nefunkční i plán vývojářů ohledně pohybového systému, který by měl do hratelnosti zakomponovat celou řadu pokročilých technik pohybu v 3D prostředí po vzoru profi hráčů Quake 3 a jiných podobných multiplayerových stříleček. Pokud vám pojmy jako wall jump nebo wall sliding nic neříká, rychle byste se je měli doučit, ve Spire budou potřeba. Anebo se podívejte na tohle video, názornější už to být nemůže.
Spire chce trošku zamávat i s tradiční střílečkovou hratelností, takže střílet se asi bude, ale také se budou používat předměty k dalšímu postupu, přičemž řada z nich bude fungovat jenom při určitém pohybu a bude záležet, jestli jej budete držet v pravé nebo levé ruce. Předměty také budou mít své vlastnosti, takže některé budou schopné měnit prostředí okolo sebe, jiné budou mít léčivý účinek atd.
Spire počítá nejenom se singleplayerovým průchodem generovanými úrovněmi (a schválně nepíšu náhodně, protože to není pravda), ale i s pasivním multiplayerem, který bude mít podporu žebříčků. To znamená, že se bude soutěžit o body v průchodu jedné, třeba na týden uzamčené, úrovně, kterou si ale budete moci dopředu natrénovat.
Poslední zajímavá poznámka tvůrců ke Spire se týká handicapů, které si budete moci navolit před začátkem každého průchodu, čímž si ho sice ztížíte, ale zato bude hodnocen více body. Takové průchody budou mít ale podle všeho samostatné žebříčky, aby bylo ve všem jasno.
No a to je v kostce Spire – zajímavá střílečka plná velkých idejí, jejichž funkčnost by byla v hotové hře skvělá, ale teprve během vývoje se ukáže, jak je ta tuna nápadů z realizovatelná v praxi. Pokud vás koncept Spire zaujal, sledujte vývojářský blog, aby vám žádné informace neunikly.