Cryamore: Kid dobaštil – přichází konkurence
zdroj: tisková zpráva

Cryamore: Kid dobaštil – přichází konkurence

2. 2. 2013 12:10 | Novinky | autor: Marek Král |

Prvotním záměrem sepsání článku byla Aivi Tran, vlastně její hudba a následná tvorba ze spolupráce na projektu Cryamore. Cryamore se však zhmotnil do netušených rozměrů, že když se pak zjevil i na finanční platformě Kickstarter, bylo definitivně rozhodnuto: chce to zevrubnější text.

Aivi Tran je holka z Frisca, jež skládá a hraje na klávesy, zatímco stále myslí na své herní dětství a na hudební motivy z dávných herních pecek. Od pěti let se spustila s klavírem, což jí umožňuje se dnes přes YouTube předvádět a dávat lekce piana zdarma. Pro tvorbu Aivi Tran je typická fúze virtuálního orchestru a chiptune, což je taktika, s níž si člověk získá řadu nejen herních fanoušků. S orchestrem se pojí klasika, a tu Aivi Tran také ráda novodobě míchá, jak ostatně dokazují její skladby The Jazzy Prince či ShostakoV-Kick. Není žádná náhoda, že se mladá talentovaná skladatelka dala dohromady s teď již sedmičlenným týmem NostalgiCO.

Název nezávislého týmu přesně vystihuje tvůrčí vizi: nostalgie. Děti, které rostly s herními sériemi The Legend of Zelda, Metroid, Secret of Mana / Legend of Mana, Mega Man, Brave Fencer Musashi, aby pak hltaly obrazy z La Pucelle: Tactics, Wild Arms, Lime Odyssey nebo Atelier Iris, se zamilovaly do vypravěčských postupů Fullmetal Alchemist, Final Fantasy VI, Terranigma a Chrono Trigger. Chvíli jim to trvalo, ale 26. ledna 2013 hodily Cryamore konečně na Kickstarter, aby si po pár dnech nechaly zacvakat vývoj své vlastní hry se zcela zjevnými zdroji inspirace. Nejen bezmála desetiminutová videoprezentace v duchu anime doposud projektu zajistila necelých 80 000 dolarů, a kampaň není ani zdaleka u konce.

Cryamore si bere za vzor slavná RPG z videoherních ér Super Nintendo Entertainment System (SNES), Nintendo 64 (N64) a PlayStation (PS), aby z nich vykřesala akční adventuru s prvky RPG. Splynutí nápadů z kultovních sérií The Legend of Zelda, Mana, Mega Man, zatímco se kolem povalí parní dým, přinese svérázný příběh plný akce a hádanek v pixel-artovém provedení, s ručně kresleným pozadím, a to nejen v případě půvabných ženských hrdinek. Když už se ony přednosti nakously...

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Nejhlavnější hrdinkou tu bude knihomolka a věčná dobrodružka Esmyrelda Maximus, kterou městská rada ostrova Noka pověří pátráním po vhodnějším zdroji energie. Totiž Cryamore je mimo samotného názvu hry především zázračný minerál, jenž na Noka Island nahradil staromódní parní technologie, bohužel však za cenu způsobující zjevování se monster a jiných podivností. Esmy se tak vydá na docela brutální výpravu za zdrojem, plnou příběhových zvratů a odboček.

V Cryamore by mělo být hned každému jasné, že tady se jede na osmdesátkové/devadesátkové vlně, tudíž žádné vodění za ručičku, ale prozkoumávání všeho pěkně na vlastní pěst. Hráč brzy zjistí, že kombinace hrdinčiných schopností, kterých bude okolo 80, s devíti různými elementy zajistí zdárný postup kupředu. V nemálo případech bude rovněž účelná i hrubá síla meče, sekyry, kopí, kuše a pravděpodobně dalších zbraní.

Jako má boj s překážkou svá pravidla, i zdejší svět se bude řídit svými pravidly – času. Nebude tedy vůbec neobvyklé, že: obchody v danou hodinu zabouchnou i před nosem, v noci ze svých skrýší vylezou nechutné obludy a i některé zadané úkoly lze splnit pouze v případě, že si hráč s Esmy přivstane. Jako velké lákadlo se jeví i možnost s hrdinkou postupně opravovat hlavní město a budovat z něj následně funkční a soběstačný stát.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Sedmičlenný tým v čele s borci Robertem Porterem a Alanem Wansomem, coby schopnými výtvarníky a programátory, se kromě už teď senzační hudby zaměřil i na velice slušné namluvení ústředních postav. Těch by se nadále měly zhostit Erica Mendez (Corbin z Dust: An Elysian Tail), Marianne Miller (Fullmetal Alchemist: The Movie, Anwar z Avalon Code, Kyosuke Kamijo z Puella Magi Madoka Magica) a Kimlinh Tran (Fidget z Dust: An Elysian Tail, Ms. Fortune ze Skullgirls).

Otázku portů na systémy Linux a iOS tvůrci rozhodnou až s celkovou výší vybraných peněz. Jistotou je, že Cryamore si hráči užijí i s gamepadem; ostatně co by to bylo za vzpomínání na 16/32bitovou éru bez pořádné podpory ovladače.

„Zrovna když mě napadlo, že už žádný další Bastion nebude, zjevil se Cryamore... a navrací žánr zpátky ke kořenům,“ píše Nate Ming na webu Crunchyroll, a mně to přijde trefný.

Nejnovější články