The Sims 3 - preview
zdroj: Archiv

The Sims 3 - preview

19. 3. 2008 0:00 | Preview | autor: Redakce Games.cz |

Plnohodnotné pokračování nejprodávanější hry všech dob se představuje. VŠECHNY INFORMACE POUZE NA TISCALI

Autor: Laku
Publikováno: 19.března 2008


Zvětšit zdroj: Archiv Asi ani samotný Will Wright před osmi lety netušil, jaký fenomén mu vzniká pod rukama. Série The Sims oslovila široké spektrum hráčů a stala se nejdůležitější značkou Electronic Arts. Vedle prvního a druhého dílu se spoustou rozšíření se dočkala hned celé řady odboček, za všechny jmenujme MySims, Sims Příběhy nebo minihry Carnival. Podle různých průzkumů se 60% hráčů série rekrutuje z řad zástupkyň něžného pohlaví a se Simíky si hrají jak mladí, tak starší. Pro EA je celý tento brand pochopitelně zlatým dolem, vždyť série bude mít zanedlouho na kontě magických 100 milionů prodaných kopií. Takže, nevyhnutelné je tady: Dámy a pánové, představují se The Sims 3!

V losangeleských studiích EA Redwood City předvedl hru novinářům výkonný ředitel Sims divize, Rob Humble, který mimochodem dříve pracoval na EverQuestu. „Mnoho hráčů vnímá The Sims především jako hru založenou pouze na kreativitě,“ říká Humble. „Proto v The Sims 3 přicházíme se spoustou přímého herního vyžití pro ty, kteří jej chtějí,“ dodává. Třetí díl by totiž měl nabídnout zcela nový rozměr hraní, kterým se tvůrci pokusí oslovit také ostřílené hráče, nejen zájemce o budování virtuálního „domova pro panenky“.

Živoucí městečko
Doposud byl herní svět The Sims poměrně striktně dělen na jednotlivé pozemkové parcely. Pokud jste si chtěli vyrazit třeba na nákup nebo do restaurace, museli jste přetrpět zdlouhavé načítání. Tím pádem tyto veřejné prostory nebyly příliš využívány. S příchodem třetího dílu by se právě tohle mělo radikálně změnit. Současný systém hlavního sousedství s přidruženými datadiskovými podsousedstvími nahradí jedno centrální městečko s názvem Pleasant Valley. Nejenže bude plné života, ale hlavně v něm hráč bude zcela svobodný a mít mnoho nových možností.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

„Simové mohou chodit po okolí, ulicemi, jet autem do centra, procházet se parkem a prozkoumávat celé sousedství bez načítacích obrazovek. Kamkoli ve svém městě vyrazíte, uvidíte ostatní obyvatele. Kdykoli a kdekoli s nimi budete mít šanci komunikovat. Pro mě, jako hráče, je to úžasná inovace, protože nyní mohu vidět, co zrovna dělají moji sousedé a mohu s nimi být v kontaktu,“ říká producent Ben Bell. Nebylo by to prý ono, když by nešlo přejít silnici a vidět hrající si děti svých sousedů. Otazník v podobě rozsáhlosti Pleasant Valley poodkryla producentka Lyndsay Pearson, když hovořila o 97 různých pozemcích. Ve městě mimo jiné narazíte na obchod s oblečením, vědeckou laboratoř, radnici, knihovnu či bistro.

Zvětšit zdroj: Archiv Docela podstatný je také fakt, že kromě naprosté volnosti pohybu se dočkáme opravdu živoucího světa. Při výletech po okolí budete potkávat ostatní obyvatele, jezdící auta na ulicích a také okny uvidíte, co se zrovna děje u sousedů. To vše v reálném čase! Hraním tedy budete přímo ovlivňovat dění v sousedství a vaše činy budou mít přímý dopad na ostatní obyvatele. To zní opravdu skvěle, ostatně právě otevřený herní svět bude zřejmě tím největším lákadlem třetího dílu. Představte si různé situace, jako třeba - když uděláte něco trapného v místě, které náhodou navštívil váš šéf. Nebo možnost přivydělávat si v parku hraním na hudební nástroj. Podobných příležitostí bude celá řada a budou zpracovány mechanismem questů (úkolů) známým z RPGček.

I v tomto otevřeném světě nastanou situace, kdy nebudete moci svého svěřence přímo ovládat. Těmto typům budov vývojáři říkají „rabbits hole“, tedy jakési černé díry, kde Simík zmizí dovnitř bez toho, aniž byste jej následovali. Za všechny jmenujme zaměstnání. Navštívíte-li sídlo své zaměstnávající společnosti, tak ztratíte kontrolu nad ovládáním. To prý jednoduše z toho důvodu, že hraní by v této fázi bylo až příliš nudné.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Druhým typem budov jsou veřejná místa – plná lidí a života. Příkladem jmenujme parky, kavárny či bazén. Navštívit budete moci také ostatní rodiny: za předpokladu, že vás pozvou dále. Nové pojetí jednotného sousedství otvírá velký prostor pro případné datadisky. Rod Humble dokonce přiznal, že určitě přijdou... nicméně při vývoji se tím nezabývají a snaží v první řadě zdárně dokončit vývoj základní hry. My si o tom můžeme myslet své :)

 Inovovaný herní systém
Další cíl vývojářů směřoval k nutnosti zjednodušení systému každodenního života Simů. Určitě dobře znáte nekonečný každodenní rituál neustálého uspokojování základních potřeb.... V Sims 3 by již neměly hlavní roli hrát jen a pouze zmiňované potřeby, ale také zbrusu nový systém nálad.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Důsledkem něho dojde k zredukování současných osmi základních potřeb na tři + ukazatel „stress vs. zábava“. O neméně důležitou emocionální složku se pak postará právě zmíněný nový systém. Veškeré okolní podněty totiž budou vašeho Simíka nějakým způsobem ovlivňovat. Například deštivé počasí, smrt blízkého příbuzného apod. Některé nepříjemné události ovlivní vaši postavičku třeba na celý týden, jiné odbouráte téměř hned., tak jako ve skutečném životě.

Asi nebudete příliš překvapeni, že umělá inteligence, pohyby a mimika doznají řádného vylepšení. Zajímavější však bude uvést si některé konkrétní projevy a důsledky těchto frází. Simové by měli mít povědomí o tom, co je vhodné a co naopak nevhodné – například, že při návštěvě se nesluší sedat na cizí postel. Zároveň jejich chování bude zásadně ovlivňovat jejich charakter (viz dále). Třeba takový Sim nesnášející TV se jen velmi těžko snese v jedné místnosti s televizním povalečem.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Další nová vychytávka zvaná Sny a sliby (Dreams and Promises) nahradí aspiraci a obavy. Zatímco dříve byly „cíle“ generovány pouze na základě zvolené aspirace, tak nyní se budou utvářet průběžně během hraní, v závislosti na situacích. Třeba potkáte na ulici sličnou dívku a vaše postava zatouží po seznámení... A heleme se, poblouznění se přemění na touhu po setkání. Rázem se zrodil krátkodobý smysl života. Ten dlouhodobějšího rázu určitě zažije každý správný potomek, kterému jeho rodiče v mládí pořídí nějakou "hračičku". Aneb obdarujte hvězdářským dalekohledem malého Sima a zrodí se životní sen stát se astronautem.

 World of Simscraft?
Možná vás při čtení předchozích odstavců napadlo, že by nebylo špatné hrát v jednom světě s ostatními hráči. Toho se však minimálně v základních The Sims 3 určitě nedočkáme. Nový díl bude opět zaměřen čistě na hru jednoho hráče. Nicméně, těšit se prý můžeme na RPG prvky ovlivňující vývoj našich digitálních svěřenců. „Přidali jsme mechanismus podobný buffům z World of Warcraft,“ upozorňuje hlavní designér Matt Brown. Tedy mechanismus questů ve stylu MMORPG, za jejichž úspěšné plnění budete odměňováni různými pozitivními bonusy. Součástí hry bude také inventář. Aneb co je doma, to se počítá. Seženete si, dejme tomu třeba, ingredience pro jedinečné jídlo.

 Předěláváme domácnost
Asi nemusím připomínat, že ohromný důraz bude opět kladen na komunitu. Právě komunita (4 miliony aktivních účtů na Sims exChange) je hlavním důvodem úspěchu celé série. Každý, kdo pronikne hlouběji do světa Simíků, zatouží po nových objektech. To si tvůrci dobře uvědomují, a proto tomuto aspektu od začátku věnují velkou pozornost. Bude možné editovat přímo ve hře, nač jen pomyslíte, a u úpravy např. nábytku, tapet, oblečení a podobných věcí očekávejte výraznou proměnu oproti dřívějšku.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Nebudete se muset spoléhat na externí nástroje ani ovládat grafické editory – spousta věcí půjde upravovat přímo ve hře. Vzory a materiály objektů budou snadno přenositelné mezi různými výtvory. Jednoduše je myší přetáhnete ze své oblíbené pohovky třeba na ledničku. Materiál si zjednodušeně můžete představit jako texturu a vzor jako doplňující průhlednou samolepku. Na obrázku si také všimněte šikmo rozmístěného nábytku nebo předmětů postavených blízko u sebe (např. lampička hned vedle křesla).

Usnadněno bude také samotné sdílení uživatelského obsahu, od čehož Lze čekat podobný systém, jaký se chystá pro Spore - tedy velmi úzké provázání obsahu vytvářeného hráči mezi samotnou hrou a webem.

 Formujeme osobnost
„Aspektem The Sims 3, který mě vždy ohromí, je kompletně přepracovaný, velmi realistický editor tvorby postav. Hráč má opravdu velkou svobodu v tvorbě Simů. Je to snadné a velice zábavné,“ říká o předělaném CAS editoru a přidružených vlastnostech Ben Bell. Už jsem zmiňoval, že ledacos bude zase o kus dotaženo k dokonalosti a to nejen po stránce vizuální. Dokonalejší zaoblené tváře s procítěným výrazem tak nebudou jedinou proměnou v procesu vzniku Simů.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Přepracován bude rovněž přístup k „tvorbě osobnosti“. Zatímco v Sims 2 se přiřazovaly body k jednotlivým charakteristikám, což nemělo na hru téměř žádný dopad, tak ve trojce vdechnete svým digitálním postavičkám duši prostřednictvím tzv. rysů (Trails). Jednoduše jim přiřadíte pětici určitých nálepek s popiskem, který nejvíce vystihne jejich charakter. K dispozici bude údajne kolem 80 štítků. Některé se budou vzájemně vylučovat. Je dost nepravděpodobné, aby dábelský Simík byl zároveň učiněným svatouškem. Na vzájemné negaci se tu dokonce bude stavět - do značné míry totiž ovlivní vzájemnou snášenlivost při hraní.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Očekávat můžete nejen všelijaké osobnostní vlastnosti (hravý, vtipný, charismatický, dětský, přátelský, výřečný, plachý...), ale také nálepky jako třeba Milovník pizzy, Denní spáč, Workaholik či Vegan. V souvislosti s fyzickými propozicemi bude nově možné nastavit tloušťku, výšku a muskulaturu. Nebude tedy ojedinělím jevem, když narazíte na pořádně tlustého jedince nebo pořádně vychrtlého svalovce (obrázek). Smícháte-li všechny osobnostní rysy, dostanete 700 milionů možných kombinací.

OBRAZOVÉ SROVNÁNÍ SOUČASNÉ A NOVÉ GENERACE
Na srovnávacím obrázku si můžete všimnout (nejen) realističtější grafiky. V prvním případě je hned při prvním pohledu patrné lepší nasvícení celé scény a propracovanější stíny. U běžkyně jsou pak patrné především přirozenější pohyby, procítěnost ve výrazu tváře a autentičtěji zpracované okolí díky novému enginu The Sims 3. Další srovnávací obrázky najdete na SnootySims.

Zvětšit zdroj: Archiv

The Sims 3 vyjdou někdy příští rok (dříve se mluvilo o jaru, dnešní tisková zpráva bližší období 2009 nespecifikovala) pro PC. O případných konzolových verzích zatím ani slovo.

Zdroje: Games for Windows, PC Gamer, fanstránky, homepage, vlastní a další

Související články: Novinky o The Sims 3, Vše o dosavadní sérii The SimsLaku
autor se zajímá především o webdesign a moderní internetové trendy.V součastnosti je plně zaměstnáván studiem Softwareových technologií a managementu na ČVUT. Ve svém volném čase spravuje fanouškovské stránky TheSims2.cz a působí na HotGames.cz


 
 
Laku

Nejnovější články