zavřít

Prozkoumejte zdarma československou nacistickou továrnu ve hře The Richard Mines

Windows

- Oznámení autor: Václav Pecháček Komentáře: 0

Textové adventury. Žánr, o němž by leckdo mohl říct, že patří do starého železa, ale ten leckdo by to rázem ze všech stran pěkně schytal od tisíců nadšenců. O stálé popularitě textovek svědčí například právě probíhající Interactive Fiction Competition 2017. Téhle soutěže se zúčastní přes 70 her, a porotou jsou sami hráči. Když zamíříte na oficiální stránky, můžete si všechny tituly zdarma stáhnout či zahrát přímo v prohlížeči a až do 15. listopadu je také zhodnotit. A v jedné z nich se podíváte i do Československa 40. let.

Některé z textovek dohrajete za 15 minut, jiné vám vystačí na několik hodin. Najdete tu děsivé příběhy z první světové války i strasti člověka trpícího postupující demencí. V jedné hře řešíte zapeklité puzzly, zatímco v jiné je vaším cílem prostá komunikace pomocí hieroglyfických symbolů. Do toho tu jsou ještě různé enginy – některé vám umožní přímo psát to, co chcete udělat, v jiných si vybíráte z předpřipravených možností.

Je to zkrátka ohromný bufet plný dobrot, a přestože se možná v nějaké vaničce najde i smrdutý pukavec, podle zkušenosti z minulého ročníku si dovolím odhadnout, že většina počinů vás rozhodně neurazí. A některé vás s největší pravděpodobností nadchnou. Mezi autory textových adventur se vyskytují velmi talentovaní spisovatelé vládnoucí perem jak d’Artagnan kordem, a jsou bez grafických omezení schopni vykreslit postavy a situace, na něž v běžné tříáčkové, ale ani nezávislé hře jen tak nenarazíte.

Z letošních kousků mě na první pohled zaujala hra 10pm o dvanáctiletém chlapci zvláštně pojmenovaném Pták, který se místo slov dorozumívá obrázky. A Beauty Cold and Austere je tradičnější adventurou v tom, že v ní používáte klasické psané příkazy (podívej se na, zvedni, běž), ale je zajímavá svým tématem – snažíte se v ní naučit za jedinou noc látku z celého semestru, což je zkušenost, s níž je mnoho z nás jistě obeznámeno až příliš důvěrně.

Takový Harbinger funguje zase trochu jinak. Místo klasického výběru odpovědí klikáte na zvýrazněné části textu, které vás zajímají, a vaše postava – čarodějův pták, který byl svědkem vraždy svého mistra – na to patřičně zareaguje. Measureless to Man se dívá na strach z létání z poněkud fantastické perspektivy. Nightbound je pro změnu poctivé RPG s příběhem, bojem, inventářem atd. A je tu dokonce i hra z Československa roku 1949, The Richard Mines, v níž prozkoumáváte německou podzemní továrnu.

Jsem si jistý, že pokud na stránky soutěže sami zamíříte, najdete další hry, které vás zaujmou. Jsou u nich uvedeny žánry, očekávaná herní doba, návody, kdybyste se zasekli, a také varování, takže budete vědět, zda se pouštíte do hry obsahující extrémní násilí, kanibalismus nebo sexuální aktivity. Pokud máte trochu času na zabití, jen těžko najdete lepší vražedný nástroj než IFComp 2017.

Tagy: soutěž hlasování textová adventura hra zdarma

Zdroje: Vlastní

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.