zavřít

Spirit Camera: The Cursed Memoir - recenze

3DS

Recenzovaná verze: 3DS

Vychází na platformách: 3DS

Verdikt: Originální nápad s naháněním duchů a řešením hádanek ve vašem okolí skrze augmentovanou realitu pohřbívá neskutečná krátkost, stereotyp a technické problémy. Za pár šupů ve výprodeji ano, jinak bohužel ne.

Hodnocení redakce 5/10

Jak hodnotíme

metacritic 54/100

- Recenze autor: Jakub Kovář Komentáře: 0

Spirit Camera: The Cursed Memoir se snaží předložit poutavý hororový zážitek s využitím augmentované reality, která umožňuje do obrazu snímaného kamerou vkládat v reálném čase virtuální nepřátele a důležité předměty. Nebo při určitém stimulu přehrávat animace či oživovat stránky jednoho ošuntělého, fialového deníku, který naleznete v balení s hrou. A právě s ním si užijete nejvíce legrace.

Příběh Spirit Camera je poměrně jednoduchý: poštou vám přišel záhadný balíček, který obsahuje fialový deník, načmáranou poznámku a tajemnou Cameru Obscuru (vaše 3DS), která dokáže vidět duchy a oživit stránky deníku. Po přečtení poznámky s tajemnou instrukcí pak nezbývá nic jiného, než nalistovat v deníku první stránku, podívat se na ni skrz kamerky handheldu a sledovat, jak vás deník pohlcuje a vyplivne vás až v opuštěném domě, z něhož po tříminutovém hororovém zážitku vypadnete zpět do reality. Jenomže s vámi opustil deník ještě někdo...

Jmenuje se Maya, je to duch a neví, kdo je, ani co se má dělat. Řekne vám jen o tajemné kletbě, která říká, že každého, komu se do ruky dostal fialový deník, našli o několik dní později s vyškrábanýma očima a sešitými ústy. Protože vy takto skončit nechcete, musíte společně s dívkou odhalit její minulost a zlomit starodávnou kletbu.

Pohled skrz nemilosrdné čočky

Jak na to? Samozřejmě skrz Cameru Obscuru a deník, který ukrývá spoustu lapených duší i netradičních hádanek. Právě rébusy tvoří nejzajímavější a nejzábavnější část hry, přestože se většinou řeší pouhým nalistováním správné stránky útlého deníku, jichž je ale dohromady pouhých šestnáct.

Textové indicie většinou stačí tak akorát k tomu, abyste se nad problémem museli zamyslet. Několik puzzlů si potom žádá i zcela netradiční řešení, které je ve své podstatě jednoduché a logické - jeho aplikaci však umožňuje jen využití augmentované reality (a obvykle i další interakce s deníkem).

Trochu nešikovné při řešení puzzlů je, že často budete muset manipulovat jak s deníkem, tak přímo s 3DS na něj namířeným, tudíž se při hraní budete cítit trochu neohrabaně. To však ještě nic není oproti tomu, když vás hra bude neustále týrat nutností držet 3DS v jediné správné vzdálenosti, a hlavně vás bude omezovat nutností dostatku světla.

Nepříliš kvalitní čočky v kamerkách 3DS totiž dokáží správně detekovat deník jen v jasném denním světle a osobně jsem vzdal jakékoliv pokusy s hraním v podvečer nebo při lampičce – senzory jednoduše nefungovaly a pořád chtěly buď více světla, nebo si stěžovaly na přílišné množství odlesků.

Nutnost hrát ve dne je však omezující nejenom z hlediska hráčského komfortu, ale také ruinuje docela dobře budovanou hororovou atmosféru. Přeci jen, když po vás za bílého dne hmátne z deníku ruka nebo se vám v prosluněném bytě objeví nepřátelsky naladěný duch, nevyděsí to tolik, jako nezřetelná silueta v odlehlém koutě potemnělého pokojíčku.

Akční vložka

Druhou polovinu hratelnosti Cursed Memoir tvoří akční sekvence, při nichž za použití kamery a gyroskopu hledáte ve svém okolí duchy. Probíhá to tak, že se s očima upřenýma na obrazovku rychle otáčíte kolem vlastní osy a hledáte někde ve svém okolí digitální přízraky. Jakmile jednoho objevíte, snažíte se ho co nejdéle udržet v hledáčku a ve vhodných chvílích tento úkaz také vyfotit, čímž přízrak oslabíte, případně i přerušíte jeho útok.

Zprvu se bavíte, ale už po chvíli zjistíte, že je to stereotypní nuda. Duchové se totiž liší pouze vzhledem a mechanika ani dynamika boje se v průběhu hry nijak nemění a nevyvíjí. Kvůli tomu je akce méně zábavná, než ve Faceriders, titulu předinstalovaném v 3DS, což je poměrně fatální designová chyba.

Rychlíkem až na konec

Pokud si v tuto chvíli říkáte, že boje, technické obtíže i praktickou nemožnost hrát jinde, než doma, nějak přežijete kvůli puzzlům a slibně rozjetému příběhu, mám pro vás pěkně studenou sprchu. Samotným hraním hry strávíte cca dvě hodiny a další dvě vám zaberou vnořené animace a čtení dialogů nebo poznámek pod čarou.

Nic víc, než čtyři hodiny zábavy ze hry nevytřískáte a délku nezachrání ani možnost hru rozjet znovu v New Game+ s těžším bojovým systémem (princip je stále stejný, jen vydržíte méně zásahů), novými poznámkami doplňujícími příběh a novým outfitem pro hlavní hrdinku.

Všechny rébusy jste totiž již viděli, bitvy vybojovali a příběh z větší části znáte. Poslední zoufalý pokus o natažení délky hry pak představují samostatně spustitelné minihry, které staví na těch v hlavní hře, ale ani ty vás na více jak hodinu prostě nezabaví.

Spirit Camera: The Cursed Memoir není úplně špatná hra – je to hra s kvalitními rébusy i solidním příběhem, ucházející hororovou atmosférou a originálními herními mechanismy. To všechno ale pohřbívá především neskutečná krátkost zážitku, stereotypní akční část a technické problémy, které vás nutí hrát jen za bílého dne. Ve výsledku jde o nedotažený pokus o originální survival horor, jenž si vaši pozornost zaslouží pouze v případě, že hru seženete za pár šupů.

Tagy: akční adventura

Zdroje: Vlastní

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.