Ukradené demo prodávali na Steamu za peníze. Bizarní příběh Supermana v Unreal Engine 5
zdroj: Foto: Tyson Butler-Boschma

Ukradené demo prodávali na Steamu za peníze. Bizarní příběh Supermana v Unreal Engine 5

15. 11. 2022 15:30 | Byznys | autor: Pavel Makal |

Možná si ještě vybavíte působivé tech demo The Matrix Awakens, které mělo ukázat možnosti Unreal Engine 5. generace na současných konzolích. Krásně vymodelované město s řadou nevídaných detailů sice nenabízelo žádné podstatnější herní vyžití, ale aspoň ukázalo, na jakou technickou úroveň se v příštích letech hry budou moct dostat.

Spolu s demoverzí určenou výhradně pro konzole nové generace byly také vydány vývojářské nástroje s názvem City Sample pro Unreal Engine, ve kterém si zájemci mohli vyzkoušet práci s poskytnutými assety. Jedním z význačnějších pokusů bylo demo s názvem A Superman Style Flight Experience, díky němuž jste si mohli po městě zalétat v roli Muže z oceli. 

Demo pocházející od vývojáře Tysona Butler-Boschmy ze studia Toybox Games bylo samozřejmě zájemcům poskytnuto zdarma, kupodivu se ale stalo předmětem nevšední kontroverze. Už na začátku listopadu Butler-Boschma fanoušci upozornili na to, že neznámé studio Hero Game Studios jeho projekt ukradlo a začalo prodávat na Steamu za 11 eur pod názvem Heroes City Superman Edition.

Vývojář se s pomocí komunity následně pokusil zaujmout pozornost Steamu a situaci vyřešit, když se ale stále nic nedělo, vydal se varovat potenciální zákazníky přímo na fóra hry na Steamu, kde jej ovšem krátce poté Hero Game Studios zabanovali za údajné nenávistné projevy.

A Superman Style Flight Experience zdroj: Foto: Tyson Butler-Boschma

Butler-Boschma si následně hru zakoupil, aby mohl zanechat na Steamu recenzi a v ní situaci znovu podrobně popsat. Hero Game Studios reagovali s tím, že jejich hra rozhodně není kradená a že vývojář byl v minulosti součástí jejich týmu, ale dávno z něj odešel. Studio nedisponuje žádnou historií ani oficiálním webem, přičemž bez oficiálně poskytnuté licence na postavu Supermana si samozřejmě koleduje i o žalobu ze strany DC Comics a Warner Bros., potažmo i Epicu, vzhledem k tomu, že demo prodávalo za peníze.

Situace se následně zvrhla do té míry, že Hero Games Studios začalo vznášet nároky na obsah YouTube videí, která vývojář publikoval v dubnu letošního roku, aby své demo ukázal.

Butler-Boschma říká, že ho štve především morální aspekt celé věci. Pokud by Hero Game Studios jeho demo pouze publikovali na Steamu zdarma, jak bylo k dispozici na platformě itch.io, vůbec by to prý neřešil. Pokud ale za jeho práci neférově požadují peníze od nic netušících uživatelů, nemůže zůstat zticha. 

Celá situace má naštěstí dobrý konec, Valve stáhlo Heroes City Superman Edition z prodeje a ani vznesené nároky podvodníků na YouTube nakonec nebyly úspěšné. Otázkou ale zůstává, jak je vůbec možné, že ukradená hra prošla schvalovacím procesem a proč trvalo tak dlouho, než Steam přikročil k řešení.

Nejnovější články