zdroj: 505 Games / PlayStation YouTube

Taktické RPG Miasma Chronicles oznamuje datum vydání a ukazuje nové záběry z hraní

22. 3. 2023 13:53 | Novinky | autor: Jan Slavík |

Studio The Bearded Ladies stojící za povedeným a stylovým taktickým dobrodružstvím Mutant Year Zero oznámilo práci na nové hře Miasma Chronicles už vloni v květnu. Rovnou při tom dalo najevo, že se hodlá držet svého kopyta, protože půjde opět o taktické RPG. Krom drobných nástinů příběhu a zasazení toho ale o moc víc neprozradilo.

To nyní napravil komunitní manažer James Cartlidge z vydavatelské společnosti 505 Games. Svůj příspěvek na blogu PlayStationu otevřel hned jednou zásadní informací: Miasma Chronicles vyjdou 23. května 2023. 

Půjde o taktickou hru na hrdiny, která nás nechá sledovat osudy bratří Elvise a Diggse na jejich cestě napříč Novou Amerikou – zemí, co rozervala, rozbořila a obrátila naruby prazvláštní ničivá síla známá jako Miasma. 

Lidstvo se snažilo vyřešit klimatickou krizi, což se na chvíli opravdu podařilo. Proběhla ekologická renesance a zavládla rovnováha pokroku a přírody. Jenže pak vzniklo Miasma a učinilo zdánlivé idylce rázný konec. Lidstvo se v průběhu let naučilo s Miasmatem žít, ale tajemná síla začíná být čím dál agresivnější a je jasné, že bude potřeba s ní něco udělat. Dá se vůbec tenhle živel podřídit lidské vůli? Jde ho porazit? Na to už budeme muset přijít ve hře.

Design a hratelnost novinky tvůrci označují za poctu starým RPG z éry prvních PlayStationů. Půjde především o taktickou záležitost, která prověří hráčské dovednosti i trpělivost. Ochuzeni ale nebudeme ani o radost z průzkumu – čekají na nás malá městečka, obří metropole i husté hvozdy.

zdroj: The Bearded Ladies

Pochopitelně se nevyhneme ani boji, který se ale navzdory přiznané inspiraci nemá držet v mantinelech stanovených hrami z minulých dekád a tvůrci slibují evoluci tradičních žánrových mechanismů. Budete moci chystat léčky, potichu si připravit výhodnou pozici a v pravý okamžik se na nepřátele snést jak náhlá bouře. A pokud si plížení vyloženě užíváte, řada situací půjde (alespoň částečně) řešit i čistým stealthem.

Do boje se pak budeme moci pustit ve dvou režimech – odlehčeném, který umenšuje vliv náhody, a plnotučném. Ten by měl nabídnout pořádné taktické rochnění a radovánky se statistikami. Tvůrci například zmiňují zajímavě zpracovanou šanci na kritický zásah, kterou můžete tlačit i nad 100 %, přičemž se nadbytečná procenta mění ve vyšší poškození. Což, ehm, není žádná novota, například Warframe to dělá přesně takhle už nějaký pátek, ale... nekažme jim radost.

K eliminaci konfliktních Novoameričanů poslouží celkem jednadvacet zbraní a když půjde do tuhého, budeme mít k ruce i speciální schopnosti založené na využití samotného Miasmatu. K tomu poslouží tajemná rukavice, kterou hrdinům zanechala jejich zmizelá matka. Nepříznivá situace na bojišti tak půjde zvrátit doslova lusknutím prstů.

Miasma Chronicles vychází 23. května. Tvůrci sice na blogu vysloveně zmiňují pouze verzi pro PlayStation 5, ale oznámené datum už svítí i na kartě hry na Steamu. Lze tudíž předpokládat, že platí pro všechny chystané platformy – počítače, PlayStation 5 i Xbox Series X/S.

Nejnovější články