Yu Suzuki vysvětluje, jak to bude s financováním Shenmue 3
zdroj: tisková zpráva

Yu Suzuki vysvětluje, jak to bude s financováním Shenmue 3

25. 6. 2015 14:18 | Téma | autor: Aleš Smutný |

Oznámení pokračování Shenmue na tiskové konferenci Sony způsobilo solidní poprask, v němž trochu zanikl paradox toho, že bohatá firma dává prostor pro kickstarterový projekt, který mají zaplatit hráči. Nicméně samotný Kickstarter nic takového nezakazuje a mnozí poukazovali na fakt, že samotný projekt má být případným potvrzením pro Sony, že je o hru zájem – podobně to ostatně koncipovalo české studio Warhorse s Kingdom Come: Deliverance. Jak to s financováním bude v novém updatu na Kickstarteru vysvětlil sám Yu Suzuki. 

„Poté, co jsem se dozvěděl o Kickstarteru jsem si uvědomil, že bude možné začít s Shenmue 3. Chci ale udělat co nejlepší hru a tak jsem si i uvědomil, že budu potřebovat i tradičnější způsoby, jak získat finance na hru, jíž mám v hlavě.“ Je jasné, že požadované 2 miliony dolarů na samotnou hru stačit nemohou. Suzuki se spojil se silným investorem Shibuya Productions, který poskytne další peníze, což jsme věděli už dříve. Otázkou ale stále zůstávalo, jakou roli tedy v tom všem sehraje Sony.

„Mohu říci, že s podporou Shibuya Productions v oblasti produkce a marketingu, a s podporou v publishingu ze strany Sony, dokážeme v Ys Net využít více z vašich peněz z Kickstarteru přímo na vývoj hry. Je důležité, abych poznamenal, že vaše příspěvky jdou přímo na vývoj Shenmue 3 do Ys Net – Sony a Shibuya Productions neuvidí z kickstarterových dolarů ani cent,“ vysvětluje dále Suzuki.

Zdá se tedy, že model je následovný – Ys Net využijí všechny peníze z Kickstarteru přímo na financování vývoje, přičemž Sony a Shibuya se budou participovat na přidružených nákladech. Nicméně je velmi pravděpodobné, že přispějí i na samotný vývoj, jak už bylo řečeno, peníze jen z Kickstarteru by nestačily. Podle Suzukiho bylo důležité zdůraznit, že Sony ani Shibuya nebude profitovat z příspěvků podporovatelů. Dá se čekat, že ti budou profitovat až z výsledných prodejů hry, ostatně tady už jde o tradiční byznys.

Zajímavé ale je, že Suzuki opakuje, že nejlepší by bylo přesáhnout mety 5 a10 milionů dolarů na Kickstarteru (momentálně je hra na 3,6), aby mohl vytvořit co největší svět a hru přesně tak, jak si představuje. Z toho se zdá, že ani Sony ani Shibuya rozhodně nezaplatí celý vývoj a peníze z crowdfundingu neslouží jen jako potvrzení, že je o hru zájem – byť jsem si jistý, že toho hrálo roli v samotné účasti na tiskovce. Navíc, podobné oznámení na takovéto akci vytváří vynikající marketingový základ pro propagaci hry.

Hádám tedy, že stejně jako s celým financováním Shenmue 3, i tady se přidává jeden faktor k druhému, přičemž na konci má stát pokračování dnes už kultovní (a možná i poněkud mytizované) hry.

Nejnovější články