zavřít

STALKER - přehled modifikací

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Díky početné komunitě se Stalker stává tou hrou, jakou původně měl být a jakou jsme si ji kdysi vysnili. Nastupme tedy do odstavených aut a projeďme se po Zóně takové, jakou ji fanoušci chtějí mít.

Autor: J.A.Frost
Publikováno: 21.dubna 2007


Autoři STALKERA (textová mega-recenze&video-recenze&ladíme výkon) se rozhodně nemohou honosit přízviskem "Vše, co jsme slíbili, jsme splnili". Nebýt nadšených fanoušků, kteří si hru postupně vylepšují o různé šikovné vlastnosti nebo nalézají nedostatky, by možná Stalker upadl v zapomnění po pár týdnech. Naštěstí tomu tak není. Proto jsme se rozhodli zkompilovat přehled těch nejzajímavějších neoficiálních modifikací, které byste si neměli nechat ujít. Hned po vydání plné verze hry se jich totiž vyrojilo jako hub po dešti a je z čeho vybírat.

 O modifikacích obecně
Pro většinu modů je nutné mít nainstalovaný patch 1.0001, který si od nás můžete stáhnout pro anglickou verzi hry nebo pro českou verzi hry (oboje 8 MB). Záplatuje 68 chyb, z nichž jsou některé docela podstatné. Nemluvě o tom, že trochu vylaďuje výkon a snižuje počet nedobrovolných odchodů do Windows.

Instalace bývá u většiny neoficiálních přídavků velice jednoduchá. Obsah archivu stačí překopírovat do adresáře s hrou, popřípadě podadresáře „gamedata“. Doporučuji však pokaždé překontrolovat textový „read me“ soubor. Mody jsou většinou malé (do stovek kilobajtů) a všechny jsou umístěny na lokálním serveru. Podle reakcí na internetu nemají modifikace velký vliv na plynulost hry a to ani ty, které nějakým způsobem zasahují do technické části hry.

 Když nohy bolí a zadek se rád sveze
Navzdory prvotním plánům ve Stalkerovi bohužel absentují přibližovadla v podobě použitelných dopravních prostředků, které bývají takřka nedílnou součástí kteréhokoli titulu s otevřeným herním světem. Naštěstí tento neduh alespoň částečně odstranili zanícení fanoušci.

Car mod – První vlaštovka zpřístupňující vozový park ve hře. Má však několik nedostatků. Tím hlavním je, že při rychlosti větší jak 10km/hod dopravní prostředky po nárazu explodují (což by měl řešit update, leč jak u koho...). Pro správné fungování tohoto modu po rozbalení souborů dopište do user.itx (naleznete ho v Documents and Settings/All Users/Stalker-SHOC/) následující:

bind cam_1 kF1
bind cam_2 kF2
bind cam_3 kF3
bind cam_4 kF4
bind turn_engine kB


Začněte novou hru a ve vozidle stiskněte klávesu T pro nastartování motoru. Změna pohledu kamery se provádí pomocí kláves F1, F2, F3, F4.

Transport mod v1.0 - nejenže je zvýšena maximální rychlost, ale auta též nebouchají a navíc nemají omezeně paliva v nádrži (malý patch). Vozidla se však nachází jen v první mapě a počítejte s tím, že budete neustále do něčeho vrážet, jelikož hra není k jejich použití přizpůsobena.

 Atmosféra dobrá, ale proč si ji neudělat ještě lepší?
Jestli Stalker v něčem vyčnívá nad jinými hrami, tak jednoznačně v atmosféře. Zóna sama o sobě je depresivním místem, přesto se dá prožitek při tamním pobytu ještě zdokonalit.

AntiWiggin's Tweaked Blood mod v1.3 - Opravdu povedený mod, který sice neupravuje hratelnost v pravém slova smyslu, zato přitvrzuje atmosféru. Pokud si přejete realističtější a častěji se vyskytující krev, doporučuji jeho nainstalování (obrázek).

Invisible Cloud mod - Podle knižní předlohy hru upravující mod, který zneviditelní některé anomálie (Gravi, Mosquito Bald a Mincer). Graficky je tedy poznáte jen typickým zrněním obrazu.

Weather Overhaul mod – Ne, že by počasí ve Stalkerovi vypadalo divně, ale proč ho nemít hezčí, že? Velice zdařená úprava (obrázek).

Lexx's Antigas Armor mod v4.10 – Skvělý, dá se říct „hardcore“ mod, který do Zóny přidá skupinky po zuby ozbrojených stalkerů a vojenských komand. S nimi samozřejmě i spoustu munice, lékárniček a ochranných obleků (obrázek).

 Teď si na mě už nepřijdete, muhehe!
Drtivá většina modifikací v této kategorii se týká stalkerovy výbavy a věřte, že po jejich aplikaci se ze hry stane procházka růžovou (ehm...) zahradou.

Anti-Radiation Leather Jacket mod - Po nainstalovaní se u všech kupců objeví tato kožená bunda, chránící před veškerou radiací, na kterou ve hře narazíte.

X-46 Advanced Battlearmor v1.02 – Obleček, který stejně jako ten předchozí chrání proti radiaci. Navíc však přidává protekci proti všemu možnému a jeho nositel je díky tomu prakticky nesmrtelný (+ vypadá opravdu pěkně).

Sid’s Repair Shop mod v1.0 - Obchodník Sidorovich vám po nainstalování tohoto modu bude opravovat zbraně za jejich poloviční cenu.

Trader mod v1.1 - Obchodníci mají úplně všechno na skladě, takže si můžete koupit téměř cokoliv hned na začátku hry.

Max Weight mod - Pokud se vám nezdá, kolik toho vaše postava unese, nezoufejte, s tímto modem si můžete váhový limit libovolně nastavit až do hodnoty 300 kg.

Item Drop mod – Každý zabitý stalker u sebe bude mít veškeré artefakty, lékárničky a jídlo. Pokud vás tedy trápí nedostatek peněz, po aplikaci tohoto modu už nebude.

No time limits on quests mod - Jak je z názvu patrné, tento mod vypíná časové limity některých úkolů.

Advanced Mapping System mod v1.5 - upravuje vzhled textury mapy zobrazované v PDA.

 Ať to pořádně střílí
Realism mod – Přidává na realističnosti zbraní, které jsou nyní silnější a přesnější. Zároveň také upravuje kadenci, rychlost kulek a dostřel (obrázek).

Rocket Duplicating mod - Zdařilý kousek, který umožní naládovat vaše RPG čtyřmi raketami namísto jedné. Tyto rakety pak lze vystřelit v rychlém sledu po sobě (obrázek).

Additional Add-ons mod - Tento mod umožňuje ke všem zbraním přidávat tlumiče. Výhodu této možnosti netřeba více rozebírat, takže pšt (obrázek).

Weapon Customize mod – Zjednodušuje ovládání upgradování zbraní ve hře.

Jin-Roh mod v1.1 - Přidává do hry extra-silnou zbraň a brnění. Inspirováno japonským stejnojmenným filmem (obrázek).

Akame’s Sound mod v1.1 – Pravděpodobně nejzdařilejší mod, upravující zvuky střelby a přebíjení u většiny zbraní.


FAIAKES MOD
Obsahuje kromě originální náplně i někeré přídavky, o kterých píšeme výše. Upravuje tak hratelnost, přidává zbraně, novou grafiku a zvuky. Je toho hodně a proto velice doporučujeme jeho instalaci. Nyní se nachází ve verzi 1.5 a kromě podpory dopravních prostředků mu nechybí snad nic zásadního. Proto také velikost 24 MB - stahujte odsud.

Trainer 1 – neomezené zdraví, munice a peněz, zabití na jednu ránu, vypnutý váhový limit.

Trainer 2 – nesmrtelnost, nekonečno zdraví a výdrže, neviditelnost, hromadné zabíjení.

Trainer 3
– nesmrtelnost, neomezeně zdraví a munice, maximální utajení, výdrž i proti mozkovému útoku.

 Závěr
Modů je na internetu opravdová spousta a do budoucna jich bude samozřejmě ještě víc - do tohoto článku jsme vybrali jen ty nejpovedenější. Pokud přesto chcete zkusit některé další, hledejte je na kvalitních fanouškovských stránkách Stalker.Filefront.com, Stalker.Vokr.com nebo Stalker.Megahry.eu. V nejbližších dnech se má objevit nový update (v1.0002), který přidá podporu pro grafické karty GeForce řady 8000 a vylepší stabilitu hry.

Stáhněte si: Ruské MP demo, Videa, Trailery, Cheaty, Patch pro ang.verzi

Související články: Ladíme výkon, Video-recenze, Mega-recenze české verze, Shrnutí první recenze z GameStaru, Dojmy z Černobylu, MP dojmy, Rozhovor z 2004 a Rozhovor z 2002, NovinkyJ.A.Frost
autorovi je 20 let a vedle vedení serveru Nejhry.cz studuje první ročník ČVUT; ve volném čase nepohrdne kvalitní literaturou ani dobrým RPG či akcí

 
 
J.A.Frost

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.