zavřít

EA se odmítá vzdát loot boxů ve Fifě, v Belgii se chce soudit

PlayStation 4 Windows Xbox One PS4 Pro Switch Xbox One X

- Téma autor: Šárka Tmějová Komentáře: 0

Sága gamblingu, loot boxů, zákazů a vzácných kartiček pokračuje. Belgická komise v dubnu rozhodla, že kouzelné bedýnky v Overwatch, FIFA 18 a Counter-Strike: Global Offensive jsou protiprávní a musí ze zmíněných titulů pryč. Hry většinou stáhly uši a systém odměn překopaly, kromě jedné. Té, kde se ještě pořád kope jenom do míče a do protihráčů.

EA sice prokázala schopnost sebereflexe v případě Star Wars Battlefront II, kde byla reakce hráčů neúnosná (= pár měsíců po vydání ho nikdo nehrál), ovšem FIFA 18 a 19 pro ni představují takový zdroj příjmů, že si nějaké zákazy nechce nechat líbit. Minimálně si z nich nic moc nedělá.

Sběratelské kartičky ve FIFA Ultimate Team jsou mor pro hráčské peněženky a zlatý důl pro Electronic Arts. Na rozdíl od spousty jiných her s bedýnkami a mikrotransakcemi má nenásilný fotbal navíc PEGI rating 3+, což znamená, že se k nákupům zmíněných karet dostanou všechny věkové kategorie, včetně té nejmladší. Stejně jako by Belgičané nenechali školáky házet peníze do výherních automatů, neměli by podle nich mít přístup ani k Ultimate Teamu.

Nemusí to být však ani školáci s ukradenou kreditkou. Americký Eurogamer nedávno informoval o případu Brita, který si od EA uplatněním GDPR vyžádal uložené informace. Krom toho, že dostal dva více než stostránkové dokumenty monitorující jeho herní aktivitu, zjistil, že za Ultimate Team utratil minimálně 220 000 korun během dvou let. Asi tři stovky denně. Slušné.

Belgická herní komise tu samozřejmě není od toho, aby svéprávným lidem přikazovala, co mají dělat se svými penězi, nicméně s výjimkou EA všechny herní firmy uposlechly její výzvu, aby diskutabilní peněžní mechaniky ze svých titulů stáhly nebo přepracovaly. Včetně 2K, jejíž NBA 2K18 obsahuje podobně kontroverzní kartičky hráčů a aukce.

Jak herní komise, tak Electronic Arts jsou připravené se v Belgii soudit. Průběh sporu budeme kvůli vznikajícímu precedentu rozhodně sledovat.

Tagy: fotbal simulace FIFA sportovní

Zdroje: tisková zpráva, Eurogamer.net

Kupte na CZC.CZ

 • hra FIFA 18

  FIFA 18 - Legacy Edition obsahuje nejnovější dresy, kluby ...

  549 Kč Koupit
 • hra FIFA 18

  FIFA 18 - Legacy Edition obsahuje nejnovější dresy, kluby ...

  549 Kč Koupit
 • hra FIFA 18 (SWITCH)

  Užijte si nejrealističtější a nejzábavnější fotbalovou ...

  549 Kč Koupit

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.