zavřít

Chuchel mění barvu z černé na oranžovou kvůli nařčení z rasismu

iPad iPhone Android PlayStation 4 Windows MAC Xbox One iOS

- Téma autor: Václav Pecháček Komentáře: 0

Animovaný panáček Chuchel ze stejnojmenné adventury od českého studia Amanita mění barvu. Respektive ji spíš tak trochu posouvá: místo černého těla a oranžové čepičky teď bude mít oranžové tělo a černou čepičku. Pro takhle zásadní designovou změnu mají tvůrci překvapivý důvod – spojování Chuchla s rasismem.

Podle některých reakcí, například článků tady a tady, Chuchel reprezentuje tzv. blackface – tedy karikaturní nabarvení tváře načerno, které bylo součástí americké kultury od 19. století a dnes je považováno za jeden z nejotevřenějších projevů rasismu.

Podle Adama Goodalla (jeho názor najdete pod prvním sdíleným odkazem) je problematické i Chuchlovo chování, které připomíná „minstrely“ – tedy herce s načerněnými tvářemi propagující rasistické stereotypy, kteří byli v Americe populární až do první poloviny 20. století. Více informací můžete najít třeba na Wikipedii.

Studio na tuto kritiku zareagovalo na Twitteru a zároveň vysvětlilo svoje rozhodnutí: „Rádi bychom se omluvili všem, koho původní podoba Chuchla urazila. Jakožto tým mírumilovných kreativních lidí nechceme, aby byla některá z našich her nebo postav byť jen vzdáleně spojována s rasismem nebo jakýmkoliv dalším projevem nenávisti.“

Relevantní je i tweet vývojáře Jaromíra Plachého z února letošního roku. Tehdy jednomu fanouškovi, který si podobnosti Chuchla a blackface všiml, odpověděl: „Díky za zprávu. Rozhodně jsem se nechtěl nikoho dotknout! Chuchel je inspirován mou vlastní osobností a osobností mého černého psa.“ Pes nepes, panáček odteď bude oranžový.

Chuchel se tak změní ve všech propagačních materiálech, ve všech verzích hry na všech platformách a tak dále. Bude to, jako by jeho původní černá verze nikdy neexistovala. Je to radikální a překvapivá změna vzhledem ke skutečnosti, že výhrady proti původní postavičce se v podstatě omezily na několik málo článků a rozhodně nevznikla žádná rozsáhlá, virální kampaň.

Krátké vysvětlení najdete na oficiálních stránkách Amanity, s žádostí o další komentář jsem se obrátil přímo na zástupce studia. V případě odpovědi bude článek aktualizován. Mezitím se na oranžového Chuchla v pohybu můžete podívat například v následujícím předělaném traileru:

Tagy: adventura logická

Zdroje: tisková zpráva,PCGamesN,Medium,The Spin-off

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.