zavřít

The Night of the Rabbit - recenze

PC

Recenzovaná verze: PC

Vychází na platformách: PC

Verdikt: Výborná adventura, která vám nabízí možnost vrátit se do dětských let a užít si trochu bezstarostnosti, s níž jste v té době na svět nahlíželi. Nečekejte od ní velké výzvy, ale spíše uvěřitelný pohádkový svět, který se vám zaryje do srdce.

Hodnocení redakce 8/10

Jak hodnotíme

metacritic 75/100

- Recenze autor: Lucie Jiříková Komentáře: 0

Studio Daedalic Entertainment nám ještě předtím, než si střihne letního levobočka v podobě tahového RPG Blackguards, předložilo titul přesně ve svém stylu. The Nigh of the Rabbit je klasická point-and-click adventura, která sice nevyniká nadnesenou obtížností jako třeba série Deponia, přesto může být zadostiučiněním i pro pokročilé hráče.

The Night of the Rabbit vypráví příběh Jerryho Oříška, který se dva dny před koncem letních prázdnin dostává skrze portálový strom do jiného světa, v němž se může dát na dráhu kouzelnického učně, podstoupit výcvik a splnit si svůj velký sen stát se mocným kouzelníkem.

„Vodní kýto 400 listotolarů!“

Jak už asi tušíte, v paralelním světě je dost věcí naruby. Platí se tu listotolary, velí tomu veverka a sova, na ochozech města Myšiles hlídkují myši, večerní párty pořádají zajíci, vysílání místního rádia má pod palcem krtek Ludvík Norník, poštu tu rozváží žabák Platón a truhlářským pracím se věnují bratří ježci.

Obyvatelé města Myšiles jsou značně osobití, většinou vtipní a přátelští, ovšem setkáte se i s mrzouty, kteří vám budou házet klacky pod nohy. Ať už je však jejich postoj k vám jakýkoliv, většina z nich se vám svou jedinečností vryje hluboko do srdce – i po dohrání v něm zanechají jasnou vzpomínku, která hned tak nevybledne.

Celé společenství zvířátek dostalo do vínku i odlišnou mluvu, vlastní folklór a vztahy, do kterých se vás všichni obyvatelé Myšilesa snaží průběžně zasvětit, zatímco žasnou nad vašimi vlastními způsoby. Značnou měrou to přispívá k velké uvěřitelnosti světa, se kterým pevně srostete, a už během prvních pár minut se vám z něj nebude chtít.

Vedle klasických domorodců však v Myšilese a přilehlém okolí budete potkávat i „nadpřirozené“ bytosti, které ze zajetého standardu budou vybočovat ještě více – Leprikóna, mluvící lišku, tajemnou postavu s maskou, markýze de Hoto atd. Právě ty vás povedou po příběhové lince a budou poodkrývat i temnější tvář pohádkového ráje jménem Myšiles.

„Juniore? Juniore?“

Holobrádek Jerry nejdříve musí splnit svůj výcvik, což spočívá v projití čtveřicí různých portálových stromů. V této části hry se budete postupně pídit po 4 kouzlech, jejichž získání je nutné k úspěšnému zakončení výcviku. Je škoda, že autoři více nevyužili jejich skrytý potenciál. Nově nabytá kouzla sice budete nuceni použít i při řešení klasických hádanek, ovšem nejedná se o nic dramatického a většina postupů je jasná ještě dříve, než před ně vůbec budete postaveni.

V duchu zjednodušování se ovšem nesou i logické zádrhely, řešené klasickým způsobem za pomoci praktických věcí. Navzdory tomu, že úkolům nechybí nápaditost, často se prolínají hned na několik různých obrazovek a vyžadují zapojení třeba i několika předmětů najednou, jsou dost čitelné a pokročilejším hráčům nedokáží dát pořádnou výzvu a občas vyzní tak nějak do ztracena.

...

Tato vlastnost pak zamrzí především v mohutném finále, které je na jednu stranu scénáristicky skvěle zvládnuté a dramatické, ovšem na druhou stranu až přihlouple snadné. S logickými zádrhely tak budete mít problém jen v začátku hry, než si zvyknete, jak autoři o hře přemýšleli a pochopíte, že většina úkolů se řeší tou nejprimitivnější možnou cestou.

Vedle přichystaných věcí přímo na místě „činu“ a jednoduše navržených postupů vás ke správnému cíli budou často směřovat i rozhovory, nebo popisky k předmětům. Pokud budete chtít spojit dva předměty, bude vám sděleno: „už to nelepí, měl bych sehnat něco, co by to spojilo dohromady“ atd. Jedinou matoucí záležitostí je tu předmět, který budete mít ve svém inventáři k dispozici prakticky po celou dobu hry a nakonec ho vůbec nevyužijete.

Ve dne práce, v noci zábava

Několika logickým zádrhelům dodává hloubku nutnost změny denního období, kterou Jerry ovládá díky kouzelnické knížce. Jejím přečtením se běh města Myšilesa změní jako mávnutím kouzelného proutku a určitě se tedy nejedná jen o kosmetickou záležitost – obyvatelé se namísto práce věnují zábavě, mají jiné potřeby a mění se i uskupení města. Ovšem ani tady se (bohužel) nezapomnělo na nápovědu, jejíž pozvolnější ráz by této hře možná přinesl o něco větší šmrnc.

Pro milovníky adventur jsou ve výsledku největší potěchou početné rozhovory, které nejsou nijak košaté, ovšem dokáží pohladit po srdci, dojmout nebo naopak rozpohybovat vaši bránici. Mnoho z nich dokonce bravurně kloubí všechny tyto pocity dohromady - když vám například krtek Ludvík Norník srdceryvně vypráví, že jeho radiostanice byla zaplavena a na vaši otázku, jak sdělí tuto skutečnost svým posluchačům, odpoví: „Se slzami v očích“, cukají vám koutky úst, ale přitom je vám ho upřímně líto.

...

Myší díry v Myšilese

Technická stránka hry se řadí k dalším standardům studia Daedalic Entertainment. Na mnoha herních obrazovkách se nachází jenom dvě zásadní chyby - tou první je nemožnost odejít z rozhovoru s můrou u portálového stromu na jižní pól a tou druhou je mluvící zajíc na zahradě za kavárnou ve chvíli, když už popíjí na náměstí Myšilesa. Obě tyto chyby však nebrání dokončení hry a dají se obejít, přičemž věřím, že autoři je brzy opraví v dodatečné aktualizaci.

Zbylé nedostatky se týkají pouze nepřehledného označení předmětů v režimu kouzelnického pohledu, což je paralela pro nápovědu, která by vám měla zabránit v přehlédnutí některého aktivního předmětu na obrazovce.

Tvůrci The Night of the Rabbit jinak na technické stránce hry odvedli pořádný kus práce. Moje díky směřuje hlavně k rychlému načítání obrazovek, díky čemuž jsem po celou dobu hraní prakticky nevyužívala možnost rychlého přesunu mezi lokacemi. Vlastně – zapomněla jsem ještě na něco.

Myšiles – „pochutinka“ dnešních adventur

Rychlý přesun mezi lokacemi jsem nevyužívala spíše kvůli tomu, že pohádkový svět Myšilesa je naprosto uhrančivý a každá minuta, kterou jsem v něm mohla strávit, byla cenná a bez výhrad jsem si ji užila. Co na tom, že je toto dobrodružství poměrně jednoduché? Jeho kvality se skrývají úplně jinde – dokáže vás pohladit po duši a zprostředkuje vám ten pocit bezstarostné radosti, kterého jste si v hojných doušcích užívali v dětství. The Night of the Rabbit se navíc dočkala české lokalizace a i vzhledem k nenáročné obtížnosti se hodí do rukou prakticky každému, kdo by chtěl pohladit po duši.

Tagy: čeština adventura pohádka kreslená

Zdroje: Vlastní

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.