zavřít

Mass Effect 3: Leviathan - recenze

PC

Recenzovaná verze: PC

Vychází na platformách: PC, PS3, X360

Verdikt: Leviathan se může směle postavit vedle Lair of the Shadow Broker pro ME2. Nesnaží se sérii zásadně proměnit, ale je dobrou zábavou zcela v souladu s hratelností Mass Effect 3. Neočekávejte revoluci ani zásadní příběhová odhalení a budete spokojeni.

Hodnocení redakce 8/10

Jak hodnotíme

metacritic 75/100

- Recenze autor: Jakub Kovář Komentáře: 0

Mass Effect 3 většinu hráčů 95 % času královsky bavil, aby pak spoustu skalních fanoušků nakrknul kontroverzním koncem. I proto možná určitá skupina hráčů tohle DLC odsoudí, aniž by jej hrála, protože „přece nepřebije ani nevylepší ten hrozný konec.“ No, budiž, jejich boj. Připraví se tím ovšem o pár hodin velmi solidní zábavy, protože Leviathan je povedené rozšíření herního zážitku z ME3.

Dějová linka tohoto DLC se točí kolem Leviathana, obřího tvora schopného zničit Reapery. Komandéra Sheparda a jeho hvězdný tým samozřejmě zajímá kdokoliv, kdo by jim v boji s nepřítelem mohl pomoci. A to i přesto, že jeho existenci zatím odhalil jen vědec zabývající se konspiračními teoriemi a mýty. Po návštěvě jeho laboratoře v Citadele se však zdá, že i ti zatrolení konspirátoři někdy mohou mít pravdu – vědec je totiž zabit svým asistentem, který, zdá se, podlehne indoktrinaci.

Vaším úkolem je tak v poměrně jednoduché, ale stále zábavné, adventurní části okořeněné puzzly propátrat laboratoř, shromáždit dostatek indicií a vydat se po stopách mytického Leviathana. Herní mechanismy, mimo celkem tří adventurních intermezz v laboratoři, nedoznaly velké změny od originálu. Při pátrání vás tak čeká hlavně střílení opepřené objevováním nových lokací a zajímavými rozhovory. Akce je stejně kvalitní, jako v případě původní hry, na čemž má lví zásluhu skvělá atmosféra a povedený level design.

Přidejte se, uvidíte galaxii!

Celkem tři různé destinace, které se Shepardem navštívíte, nabízejí zcela odlišné prostředí (vyprahlá pustina, vesmírná stanice a mořem bičovaný kus skály na vodní planetě) a během cca dvou a půl hodiny herní doby nezačnou nudit. Všechny se totiž hrají dosti odlišně.

Zatímco vesmírná stanice staví na izolovaných bitvách a tísnivé atmosféře komplexu, v němž se ze všech lidských pracovníků staly pouhé nemyslící loutky, část na pouštní planetě zase svádí k rychlé akci a k dynamickému postupu skrz sympaticky propletenou úroveň.

Povedeným zpestřením jsou potom momenty, kdy vedle střílení musíte stíhat i něco navíc – třeba obranu opravárenského drona nebo ovládání bojového mecha. Všechna zpestření jsou zajímavá, není příliš těžké je splnit a hlavně jsou zábavná a všichni si je užijí.

Nechci vám kazit překvapení, a proto už budu raději mlčet, ale musím říct, že mě takto postavené dobrodružství drželo na kraji židle po celou dobu. I díky kratší herní době a příběhové sevřenosti se mu vyhnul stereotyp a po celou dobu jsem se střílením reaperských kreatur velmi dobře bavil a užíval si adrenalinovou akci.

Stojí za to zaletět za sakra velkou rybou?

Výborná je také hlavní dějová linka Leviathana, která osvětluje celkem důležitou kapitolu v příběhu celé série. Zrovna v této části pak vyvstává nejspornější otázka týkající se Leviathana – má být tato kapitola skutečně „jen“ doplňující DLC, nebo přináší odpovědi natolik zásadní, že by si zasloužily zmínku v původní hře?

Ani po dohrání nemám na tuto otázku odpověď, závěrečné odhalení je totiž povedené a představuje zásadní informace o vzniku Reaperů. Na druhou stranu však nepřináší žádné velké novinky do příběhu Sheparda - spíše rozšiřuje příběhové pozadí.

Pro všechny milovníky série, kteří na ní po rozporuplném konci trojky nezanevřeli, se tak jedná o takřka povinnou koupi, jež je znovu pobaví zcela v duchu oblíbené série. Nová akce, dobrodružství, rozhovory a několik dalších střípků do příběhové skládačky vám vystačí na cca dva a půl hodiny a královsky vás zabaví.

Tagy: akční sci-fi RPG adventura dlc

Zdroje: Vlastní

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.