Ministerstvo kultury konečně plánuje finanční podporu herních studií
zdroj: Warhorse

Ministerstvo kultury konečně plánuje finanční podporu herních studií

13. 9. 2021 10:14 | Novinky | autor: Patrik Hajda |

Řeší se to poměrně dlouho. Zatímco ve spoustě jiných zemí jsou dotace podporující herní průmysl běžnou záležitostí, v České republice si vývojáři o penězích od státu mohou nechat jenom zdát a musejí žadonit u Evropské unie. Konečně se ale dostáváme do bodu, kdy ministerstvo kultury začíná hry uznávat a chce pro jejich další rozvoj něco udělat.

Stát v současnosti podporuje filmaře v rámci fondu kinematografie, který by se v budoucnu mohl změnit na fond audiovize a zahrnul by podporu českých začínajících herních studií. Prozradil to ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD během filmového festivalu v Karlových Varech a s informací přišel iRozhlas.

Zaorálek prohlásil následující: „Celý entertainment industry je dnes obrovským tahounem. A dokonce i covidové období znamenalo ještě větší akceleraci této oblasti. Dlouhodobě si myslím, že pro Česko to je obrovská příležitost.“ Bodejť by ne, když český herní průmysl loni zaznamenal obrat převyšující 5 miliard korun a produkuje hry s globálním dosahem.

O tom, jak může být taková státní dotace užitečná, svědčí zkušenost Jakuba Dvorského ze studia Amanita Design z doby, kdy vyvíjelo legendární Machinarium: „Když peníze došly úplně, tak jsme třeba museli přerušit vývoj hry a věnovat se několik měsíců nějaké zakázce. Tím pádem se vývoj protáhl. Určitě by pro nás bylo jednodušší získat nějakou podporu do začátku.“

Zní to samozřejmě moc hezky, ale nic není hned. Výše nastíněná budoucnost je v tuto chvíli pouze na papíře a jen teoretická. Ministerstvo kultury už teď avizuje, že čerpat peníze nebude možné dříve než v roce 2024. Detaily o tom, kdo bude mít na dotace nárok a kolik se mezi herní studia rozdá peněz, v tuto chvíli dost možná nezná vůbec nikdo.

Nejnovější články