zavřít

Představení Chipsetu Z390. Konečně pravý high-end pro Coffee Lake?

Windows MAC Linux

- Hardware autor: Jiří Svák Komentáře: 0

V dubnu představil Intel levnější chipsety pro Coffee Lake, čímž konečně splnil svůj dluh v podobě dostupnějších základních desek. Jako poslední dílek skládačky chyběl Intelu ještě plnohodnotný high-end, který by nahradil prakticky jen přeznačenou čipovou sadu Z370. Ta chvíle konečně nastala. Z390, vítej mezi námi!

Pojďme si situaci trochu připomenout. Procesory Coffee Lake byly uvedeny na trh v říjnu minulého roku. Jak se brzy ukázalo, jednalo se o uspěchaný launch, který měl za cíl vyrovnat síly s novými procesory AMD Ryzen. Z toho důvodu vydal Intel pouze jeden chipset, Z370, což byla jen mírně upravená verze předchozího high-endu Z270. Nejenže se dražší chipset nehodil párovat s levnějšími modely procesorů, a půl roku tak nesmyslně zvyšoval pořizovací cenu platformy, ale hlavně nepřinášel po stránce výbavy nic nového. Kromě uspořádání pinů v patici kvůli optimalizaci napájení byl identický staršímu Z270. Jak to vypadá s novým chipsetem Z390?

Novinky Z390

Intel Z390 zavádí všechna vylepšení, která byla v dubnu představena společně se sadami H310, B360, H370 a Q370. Jedná se o nativní USB 3.1 Gen 2 a základ pro integrovanou WiFi. USB 3.1 Gen 2 zvyšuje rychlost přenosu USB až na 10 Gb/s. Důležité v tomto případě je, že výrobci desek již kvůli tomu nemusí osazovat na desku externí čip, podpora je zahrnuta přímo v chipsetu. Podobně je na tom základ pro WiFi AC. Intel přesunul části funkcionality bezdrátového modulu do samotného chipsetu, výrobcům tak bude stačit doplnit jen zbývající komponenty, což je levnější než celá WiFi logika.

Počty linek PCIe, konektorů USB a SATA se nijak nemění, zůstávají jako u staršího Z370. A samozřejmě byla zachována podpora pro přetaktování. Pojďme si doplnit naši tabulku, ať vidíme vše pohromadě.

Přehled chipsetů Coffee Lake
  Z390 Z370 Q370 H370 B360 H310
Max. PCIe linek 24 24 24 20 12 6 (Gen 2.0)
# RAM 4 4 4 4 4 2
Max. USB 14 14 14 14 12 10
USB 3.1 Gen 2 ANO NE ANO ANO ANO NE
Max. SATA 6 6 6 6 6 4
RAID ANO ANO ANO ANO NE NE
Intel Optane ANO ANO ANO ANO ANO NE
Intel vPro NE NE ANO NE NE NE
Přetaktování ANO ANO NE NE NE NE
Cena základních desek (od) ? 2800 ? 2100 1700 1500

Z našeho pohledu je chipset Z390 jen takový „normalizační“ krok, který technologicky dohání zbytek platformy Coffee Lake. Z390 tady ideálně vůbec neměl být a všechna vylepšení jsme měli už mít v rámci Z370.

Spíše jsme doufali v navýšení počtu PCIe linek nebo jiné úpravy, které by v budoucnu vhodně doplnily předpokládané 8jádrové modely Coffee Lake.

Na druhou stranu, je to dobrá zpráva pro majitele desek Z370. Nemusí se cítit podvedení, že je Intel v high-endu udržel na zastaralé platformě. Kdo nutně nepotřebuje nativní USB 3.1 Gen 2, nemusí se vůbec chystat k upgradu.

Kdy se na trhu objeví nové základní desky s chipsetem Z390, zatím nevíme. Předpokládáme však, že se výrobci budou snažit pochlubit se na Computexu, který startuje 5. června v Tchaj-pej. Možná se tam dočkáme uvedení desek i následného ohlášení dostupnosti.

Tagy: hardware základní deska CPU Intel Coffee Lake Coffee Lake-S Z370 Z390 základní desky

Zdroje: PCGamesN,Anandtech.com,Intel

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce her či hardwaru. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta. Více informací zde.

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.