Thanos vs. Darth Vader vs. Voldemort: Souboj tří podobných deskovek ze tří různých univerz
zdroj: Archiv
Deskové hry

Thanos vs. Darth Vader vs. Voldemort: Souboj tří podobných deskovek ze tří různých univerz

16. 11. 2019 18:00 | autor: Patrik Hajda |

Kdo by asi vyhrál v soutěži „Největší padouch vesmíru“? No, z takové soutěže bychom asi měli rovnou vyřadit Voldemorta, kterému se nepodařilo udržet kontrolu nad jedinou budovou plnou studentíků. Darth Vader by zase měl být mnohem pečlivější při výběru architektů bitevních stanic. Thanos dokázal, co chtěl a vydrželo mu to úctyhodných pět let, ale nakonec to taky úplně nedopadlo. Inu, nezbývá, než je poměřit na stole v bitvě tří téměř identických deskovek.

OP Games (dříve USAopoly) je americká vydavatelská společnost známá tím, že si dokáže vyběhat slavné značky a vyplodit v nich spoustu produktů pochybných kvalit pro nenáročné Američany. Ne, to není urážka. Jednak je spousta jejich her z řad vědomostních, které zabaví opravdu jen fanoušky dané licence (tedy nám, zkušeným hráčům, toho moc nenabídnou), a jednak se tyto hry ve většině případů obtížně shánějí mimo Ameriku.

Ale nesuďme knihu podle obalu. Stejná společnost se totiž postarala o karetní hru Harry Potter: Hogwarts Battle, která vyjde zkraje příštího roku v češtině. Já jsem s ní měl kdysi tu čest a mohu říct, že jde o výborný karetní deckbuilding, jehož kvality sahají za hranice licence.

Harry Potter: Hogwarts Battle zdroj: Archiv

Pak se jednoho dne objevila hra Thanos Rising: Avengers Infinity War. Nebyly na ni vůbec špatné ohlasy, slibovala kooperativní zážitek proti obrovské figurce Thanose a spoustu známých filmových tváří. Nechal jsem si ji před dvěma lety přivézt z veletrhu SPIEL v Essenu a byl jsem překvapený, že skutečně nejde o hloupou hru, která se jen snaží svézt na vlně popularity.

Jednoduchá kostkovka s obrovskou porcí náhody a zajímavými systémy se letos dočkala dalších dvou her z ní odvozených: Star Wars: Dark Side Rising a Harry Potter: Death Eaters Rising. Vznikla nám tak vlastně série her „Rising“, z níž jsou dvě prakticky identické a jedna (ta poslední) prošla mírnou evolucí. Všechny tři se mi sešly v poličce, tak si dáme jejich srovnání.

Thanos vs. Darth Vader vs. Voldemort zdroj: Archiv

Ti hodní proti těm zlým

Ať už sáhnete po libovolné ze tří krabic, čeká vás prakticky totožný průběh hry. Ke stolu mohou zasednout dva až čtyři hráči, kteří hru odstartují za jednu z nabízených frakcí. V praxi to znamená, že máte každý do začátku jednoho vybraného hrdinu z daného univerza, určitou schopnost a házíte danou čtveřicí kostek.

Když se dostanete na tah, nejprve určíte, kam se váš tým hrdinů vydá – uprostřed herní plochy je zloduch, který se může dívat jedním ze tří směrů. Jeden z těchto směrů si vyberte, následně hoďte kostkou zloducha, která určí, kam se jeho pohled otočí. Pokud na vás, máte problém, protože všichni vaši hrdinové dostanou zranění. Pokud kamkoliv jinam, mají problém hrdinové v dané lokaci.

Ať už to dopadne jakkoliv, následuje jádro hry. Hodíte všemi svými kostkami (čtyřmi základními a dalšími, které vám dávají naverbovaní hrdinové), některé kostky použijete, další přehodíte a takto mrskáte kostkami, dokud nějaké máte.

Thanos Rising: Avengers Infinity War zdroj: Archiv

Pomocí napadaných symbolů najímáte hrdiny z oblasti, do které jste se vydali, udělujete tamtéž zranění zloduchovým poskokům a aktivujete schopnosti naverbovaných hrdinů. To jsou ve zkratce celá pravidla hráče.

Vítězství dosáhnete po zneškodnění určitého počtu protivníků, prohru utrpíte po vyřazení určitého počtu hrdinů. V každé hře je pak ještě jedno ohrožení v podobě Hvězdy smrti, Rukavice nekonečna a šíření zla v Harrym Potterovi.

Zloduch si v každém tahu hráče nehází jen na to, kam se bude koukat, ale zároveň postupuje jeho plán (dostavba Hvězdy, hledání kamenů nekonečna, šíření zla). Jakmile se nastřádá dostatek červených žetonků, Thanos nalezne červený kámen nekonečna. Odteď, kdykoliv by měl umístit další červený žetonek, vyhodnotí místo toho efekt kamene, který v tomto případě zabraňuje léčení hrdinů. Hráči prohrají, když jsou nalezeny všechny kameny/dostavěny všechny části Hvězdy smrti.

Star Wars: Dark Side Rising zdroj: Archiv

Thanos Rising: Avengers Infinity War

2–4 hráči | 45–90 minut | Od 10 let | anglicky, středně textu

V Thanos Rising začínáte hru v Sanctum Sanctorum s Doctorem Strangem po boku, ve Wakandě s Black Pantherem, v základně Avengers s Kapitánem Amerikou nebo v Nikdykde s Gamorou. Schopnosti týmů jsou odvozené od jejich kostky. Každý tým vždy hází třemi červenými kostkami, na kterých je největší pravděpodobnost zásahu, a jednou další barvou pro šanci dalších symbolů. Pokud vám v úvodním hodu padnou čtyři stejné symboly, dostanete bonus své frakce.

Karty používají obrázky z filmů, takže se zde mohli objevit jen někteří hrdinové. Ale málo jich rozhodně není. Kromě výše zmíněných můžete do svých řad naverbovat Visiona, Scarlet Witch, War Machine, Hulka, Groota, Spider-Mana, Mantis, Lokiho, Thora, Black Widow, Iron Mana, Draxe, Nebulu, Rocketa, Hawkeye, Star-Lorda, Heimdala nebo třeba trpaslíka Eitriho. Hrdinové jsou dále rozdělení do frakcí a mohou se mezi sebou kombinovat.

Thanos Rising: Avengers Infinity War zdroj: Archiv

Mezi nepřátele se počítá Ebony Maw, Cull Obsidian, Corvus Glaive a Proxima Midnight aneb ti podivíni z filmu. Co se zpracování komponent týče, na Thanosovi je vidět, že byl první podobnou hrou studia. Jeho figurka postrádá detaily a strojové barvení není nejpřesnější.

Ale karty jsou hezky tvrdé, žetony mají standardní tloušťku a kostky – nejdůležitější komponenta hry – jsou prvotřídní. Na Rukavici osudu jsou navíc vyražena místa pro držení kamenů nekonečna.

Star Wars: Dark Side Rising

2–4 hráči | 45–90 minut | Od 10 let | anglicky, středně textu

Star Wars se herně prakticky nijak neliší od Thanose. Je tu jen odlišné názvosloví a možná pár rozdílných schopností, ale pokud jste hráli jedno, můžete se bez učení pravidel pustit do druhého. Tentokrát můžete začínat hru na Lothalu s Herou Syndullou, na Yavinu 4 s Cassianem Andorem, na Alderaanu s Leiou Organou nebo na Tatooine s Lukem Skywalkerem. I tentokrát platí, že každá frakce hází jinou sadou kostek a spouští své vlastnosti stejným způsobem.

Karty ale používají krásné kreslené obrázky, kterým byly filmy pouze předlouhou. Na straně hrdinů nechybí Han Solo a Chewbacca, kteří se kombinují s kartou Millennium Falcon. Je zde Obi-Wan Kenobi, C-3PO, Jyn Erso, Hondo Ohnaka, R2-D2, K-2SO, Saw Gerrera nebo třeba X-Wing.

Star Wars: Dark Side Rising zdroj: Archiv

Mezi nepřáteli je víc strojů než lidí a samozřejmě by se to neobešlo bez Stormtrooperů, Tarkina, Thrawna, Tie Fighterů, AT-ST a Star Destroyerů. Kvalita karet, žetonků a kostek je totožná s těmi v Thanosovi, ale v případě figurky se produkce pořádně pochlapila.

Darth Vader sice nemá nohy (jde jen o bustu), ale zato mu nechybí detaily, stroj si s malováním dal pořádně záležet, a i když mu nesvítí světelný meč, který je vyvedený z barevného průhledného plastu, vypadá zkrátka fantasticky. Na druhou stranu desce Hvězdě smrti byla věnována mnohem menší péče než Rukavici nekonečna a nejde o nijak výrazný prvek na stole. Což je škoda.

Harry Potter: Death Eaters Rising

2–4 hráči | 45–90 minut | Od 10 let | anglicky, středně textu

Na konec si nechávám Harryho Pottera, protože se v mnoha věcech od předchozích dvou odlišuje. Osobně jsem měl pocit, jako by se do zavedeného systému dostaly nové, modernější prvky, které mi zážitek ozvláštnily. Jinak by mě potřetí to samé asi unavovalo.

První změna je čistě kosmetická a vlastně na škodu. V předchozích hrách byl herní plán zloducha hranatý s jasně viditelnými sloty pro karty rozdané kolem něj. Uprostřed byla zároveň díra pro figurku zloducha, která ho držela na místě, což pomáhalo s jejím otáčením. Zde je plán kulatý, i když se kolem něj karty vykládají stejným způsobem, a uprostřed není díra, takže Voldemort stojí na kartonu a už to není tak pohodlné.

Ale dobře, to je jen otázka zvyku. Další věcí, které si všimnete, je absence Hvězdy smrti/Rukavice nekonečna. V Death Eaters Rising jsou tři směry u zloducha zároveň lokacemi z Harryho Pottera, na kterých se postupně hromadí zlo. Jakmile se nahromadí, karta přejde pod kartu Voldemorta (velká novinka, viz níže) a dává mu další schopnosti. Přílišná korupce těchto lokací rovněž znamená vaši prohru.

Harry Potter: Death Eaters Rising zdroj: Archiv

Další zajímavé novinky jsou už jen pozitivní. Frakce hráčů mají konečně pořádné schopnosti. V předchozích hrách jste čekali, dokud vám v úvodním hodu padnou alespoň čtyři stejné symboly, což se spíš nikdy nestane, než že byste z toho pořádně těžili. V Harry Potterovi má každý hráč do začátku dvě schopnosti, které vyvolá stejně jako každé jiné – použitím kostek. A tyto schopnosti jsou velice užitečné.

Obecně přibyla obrovská spousta nových možností, jak spolu mohou karty spolupracovat, interagovat, a konečně se objevila i možnost si karty mezi hráči vyměňovat. Často se totiž stávalo, že jeden hráč měl postavu, kterou potřeboval jiný hráč, ale smůla… To už naštěstí neplatí.

A co opravdu vítám s otevřenou náručí, je přítomnost Voldemorta. Jistě, Thanos i Darth Vader byli přítomní i ve svých hrách, ale kromě toho, že se na vás občas otočili a udělili vám zranění, jste o nich vlastně ani nevěděli. Voldemort dělá ze začátku to samé, nicméně v dobíracím balíčku je ukryta i jeho karta a může tedy sám přijít do hry.

Harry Potter: Death Eaters Rising zdroj: Archiv

Poprvé tedy není cílem zabíjet pouze kumpány, ale abyste vyhráli, musíte porazit i Voldemorta samotného. Počet mrtvých poskoků udává počet zranění, která můžete Voldemortovi udělit. Abyste ho vyřídili, musíte tedy nejdřív vyřídit několik poskoků a máte tím pádem dvojí potíže. Navíc každá pohlcená lokace mu dodává novou schopnost.

Je tu však jedno velké ALE. Byť to možná zní složitěji, Death Eaters Rising je mnohem lehčí hrou. Thanose jsme nikdy neporazili, v případě Dart Vadera jsme tomu byli opravdu blízko, ale náhoda nám nakonec nepřála. Musíte mít opravdu obrovské štěstí, abyste nad nimi zvítězili a samozřejmě pomáhá znát hru a karty.

Voldemorta jsme porazili s prstem v nose. Naštěstí se dá zvednou obtížnost přidáním životů Voldemortovi, ubráním těch svých a tak podobně. Vysvětluji si to tak, že Harry Potter svým tématem cílí na mladší hráče, ale je to každopádně škoda, protože v těchto kooperačkách vás táhne kupředu touha vyhrát po předchozích prohrách. Nebo jsem jen možná byl až moc dobře seznámený se systémem z předchozích her.

Harry Potter: Death Eaters Rising zdroj: Archiv

Každopádně zpracování komponent je prvotřídní. Figurka Voldemorta je bytelná a objevují se nové kostky. Jsou sice menší, ale jejich symboly detailnější a obecně i barevnější. A ani tady nevynechám představení hrdinů a padouchů, kteří jsou opět nafocení z filmů a můžete hrát buď za Fénixův řád, Bradavice, nebo Brumbálovu armádu.

Mezi klaďasy logicky nechybí ústřední trojice Harry, Ron a Hermiona, které doplňuje celá rodina Weasleyových, Lenka Láskorádová, Hagrid, Lupin, Pošuk Moody, Snape, Neville, Dobby nebo třeba Cho Changová. Na straně zla bojuje Draco, Bellatrix, Crabbe a Goyle, Nagini a učitelka roku Dolores.

Máme vítěze?

Říct o jedné z her, že je lepší než druhá a třetí, prakticky nejde. Thanos a Dart Vader se odlišují pouze tématem. Voldemort přidává spoustu nových mechanismů, které rozšiřují systém do míst, kde ho jako zkušený hráč mám mnohem radši. Na druhou stranu hra přišla o výzvu.

Chtěl jsem se tomu vyhnout, ale vzhledem k podstatě produktů jednoduše platí, že téma, které je vám bližší, pro vás bude i zábavnější hrou. To neznamená, že by hry na svém zasazení stály a padaly. Podle mě jde o dobře vymyšlený koncept, který bude fungovat s libovolným tématem (a dá se očekávat příchod dalších produktů).

Thanos vs. Darth Vader vs. Voldemort zdroj: Archiv

Nejde rozhodně o hardcore záležitost. Náhody je zde víc než v hospodských kostkách a bude to ona, kdo vás zařízne, nebo vám pomůže k vítězství. Ale pokud vámi vybranou hru budete hrát v partě příznivců daného tématu, je obrovská šance, že se budete bavit a hrůzovládu tyrana zkusíte svrhnout několikrát za večer. Jedna partie se vejde do hodinky a příprava hry vám zabere jen pár minut.

Osobně z těchto tří světů nejvíc tíhnu k Harry Potterovi a i po herní stránce je mi hra svými složitějšími mechanismy bližší. Jen kdyby tam byla stejná výzva jako v těch zbylých dvou…

Nejnovější články