Skvělé malé deskovky podzimu
zdroj: tisková zpráva

Skvělé malé deskovky podzimu

20. 11. 2018 18:04 | Deskové hry | autor: Patrik Hajda |

Předvánoční sezóna je rok od roku horší. Tedy, chtěl jsem říct lepší. Neuplyne den, kdy by nevyšla nová deskovka a není v lidských silách udržet v hlavě přehled o všem, co se za uplynulý měsíc stalo. Jistě vám neunikly velké tituly jako Charterstone (dojmy), Anachrony, Discover, Detektiv a tak podobně, ale malé krabičky se přehlédnou snáz. Některé z nich si blíže představíme.

Whales Destroying the World

3–6 hráčů | 10-20 minut | Od 7 let | česky, bez textu

Nemohu jinak než otevřít tento článek ryze českou hrou. Název to sice nenapovídá, ale možná jste se v minulosti díky Startovači setkali s karetkou Velryby ničí svět. Whales Destroying the World má sice totožný název anglické verze, ale hra samotná si od předchůdce bere pouze grafickou stylizaci a téma. Herně jsme v oblasti oblíbených blafovaček se skrytými rolemi.

Velryby se mstí za zločiny páchané na jejich druhu zlými lidmi. Hráči se zhostí rolí těchto velryb s cílem vybudovat armádu – ideálně tři dvojice velryb ve třech barvách. Ale nikdo neví, kdo z přísedících je velryba a kdo superhrdina, který zastaví jejich řádění. Všichni se totiž na oko chovají stejně.

Ve svém tahu si doberete nové karty z balíčku, z nichž jednu nabídnete lícem dolů vybranému soupeři. Ten netuší, co mu nabízíte, má pouze vaše slovo, že jde o něco modrého, něco s velikostí 10, že to není velryba a podobně. Nápovědu si můžete vymyslet jakoukoliv a můžete samozřejmě lhát. Platí ale, že ostatním velrybám chcete pomáhat, abyste porazili superhrdinu.

U videa si můžete zapnout české titulky

Ten vám naopak potřebuje podstrčit karty superhrdiny, protože jedině tak se dočká svého osamoceného vítězství. Velryby vyhrají společně jen tehdy, když dojde dobírací balíček nebo některý z hráčů zkompletuje velrybí sady. Následně se ale určí jediný vítěz z řad velryb, takže jistá rivalita panuje i mezi přáteli.

Hráč může nabízenou kartu odmítnout. V takovém případě si ji vezme původní dárce. A proč že by měl hledět na zuby darované velrybě? Jednak možná nechce dostat superhrdinu, jednak nemůže mít víc než dvě velryby každé barvy. Kdyby si vzal nevědomky třetí, přijde o všechny v dané barvě a vidina vítězství by se mu pořádně vzdálila.

Whales Destroying the World nakonec zaujme nejen krásnými ilustracemi, ale i svižnou hratelností, která je plná kudel vražených do zad kamarádů. Pokud se vám ve hrách nepříčí zrada a baví vás blafování, mrkněte na Kickstarter. Hra už vybrala potřebné finance, což znamená, že její podporovatelé se jí dočkají v květnu příštího roku s českými pravidly.

Desítka

2–8 hráčů | 20 minut | Od 10 let | česky

O Desítce jste možná neslyšeli, ale upřímně, měli byste. Tam venku je obrovské množství vědomostních her, ale málokteré jsou dobře zpracované z herního hlediska. Desítka je jednou z nich. Nejprve suché informace – 200 různých okruhů s 2000 otázkami. To vám na nějakou chvíli jistě vystačí. Ale nejde o nic neobvyklého. Takovými čísly se chlubí kdejaká hra. Desítka ale vyniká způsobem, kterým vás dotazuje.

Hráči sledují malou krabičku plnou karet, v jejímž centru vždy vidí jednu otázku a okruh deseti možností. Hráč na tahu si vybere libovolnou možnost a odpoví na ní. Následně vytáhne přilehlý kolíček, který ukrývá správnou odpověď. Hrál v Dannyho parťácích Tom Cruise? Jasně že jo! Cože? Nehrál? Kruci… Jedna špatná odpověď a přicházíte o všechny kolíčky získané u dané otázky.

Hráči se střídají v tazích a mohou si vybrat libovolnou z nevybraných možností a odpovědět na ní, nebo se vzdát tahu a započítat si kolíčky získané za správné odpovědi jako vítězné body. Díky možnosti volby se do hry dostává taktika, kdy můžete schválně soupeřům vyfouknout něco, o čem víte, že to vědí a nechat si na později jinou možnost, o které si myslíte, že odpověď znáte jen vy. Desítka je zkrátka povedená vědomostní hra, u které se dozvíte informace, které by vás ani nenapadlo zjišťovat.

Desítka zdroj: tisková zpráva

Disko švábi

2–6 hráčů | 15 minut | Od 8 let | česky, bez textu

Tak bizarní název může patřit jen opravdu bizarní hře. Anebo ne? U názvu to sice nekončí, když absurdita přechází i na ilustrace nechutných zvířátek trsajících na tanečním parketu po boku švábího Elvise… Nicméně vlastní hra už taková pitomina není. Právě naopak. Disko švábi jsou svižná karetka s jistou mírou strategie, u které se dobře zabavíte.

Každý z hráčů dostane totožnou sadu karet očíslovaných 1 až 13. Na ruce máte vždy tři karty, z nichž jednu zahrajete tajně před sebe, a až tak učiní všichni hráči, naráz je otočíte. Hráč s nejnižší hodnotou karty si jako první vybere jednu z karet ve středu stolu, které tam všichni hráči vyložili v minulém kole. Takto se rozeberou všechny karty a následně se do středu přesunou právě zahrané karty, aby vytvořili novou nabídku pro příští kolo.

Hra končí po zahrání všech karet a vítězem se stane hráč s nejnižším součtem hodnot na svých získaných karet. Nicméně není nutné bát se vysokých čísel. Kdykoliv uděláte dvojici, obě karty úplně odhodíte. Vůbec jsem nečekal, že by takhle malá hra mohla nabízet tolik taktizování, a přitom nepřišla o zábavnost. Hodí se na cesty, do hospody i jako výplň mezi většími hrami.

Disko švábi zdroj: tisková zpráva

Cortex 3 a Cortex 18+

2–6 hráčů | 15 minut | Od 8 respektive 18 let | česky, bez textu

Rodina her Cortexů se rozrostla o dva zajímavé přírůstky – Cortex 3 a Cortex 18+. Oba si zachovávají stejné jádro hratelnosti, tedy vyžadují váš postřeh při plnění nelehkých úkolů. Každý Cortex nabízí sadu vlastních osmi problémů, které řešíte v časovém presu. Jen ten, kdo první přijde na správné řešení, se přiblíží výhře a dokáže tak pracovitost svého mozku.

Úkoly třetího Cortexu po vás vyžadují správné vyrušení kamene, nůžek, nebo papíru, vybrat pasující tetrisový dílek, určit souhvězdí s nejméně hvězdami a tak podobně. Specialitka této verze jsou čichací výzvy. Několik karet ve hře je navoněno a vy musíte pouze pomocí nosu poznat, zda jde o mýdlo, jehličí nebo čokoládu.

To Cortex 18+, jak už název napovídá, si pohrává s erotikou. Ne že by šlo o erotickou hru napomáhající vašemu sexuálnímu životu, ale tetrisové dílky zde střídá kamasutra a z každé karty na vás koukají erotické pomůcky. Zvláštností této verze jsou hmatové karty. Věříte, že pomocí doteku rozeznáte povrch kondomu od vibrátoru? A co teprve jazyk od bradavky… No nic, i takové stolní hry existují a Cortex 18+ je opravdu zvláštním spojením erotična s procvičením reflexů.

Země na cestách

2–6 hráčů | 30 minut | Od 10 let | česky

Stolní hru Země považuji za nejlepší vzdělávací hru na trhu. Ještě aby ne, když za ní stojí zkušený designér Friedemann Friese. Její kouzlo spočívá v tom, že vám nikdo nepokládá otázky typu ano/ne, ale máte velký rozsah možností. Otázka může být typu: „Kde leží amazonský prales?“, čemuž odpovídá hned několik území, takže úplně každý u stolu může dobře odpovědět.

Hra vás dokonce odmění i za nepřesný typ. Když se například při určování stáří nějakého jevu seknete o pár let, stejně dostanete body. Pokud je u vás Země pečená vařená, pak už vám možná došly otázky. Nejen pro tyto účely se objevila Země na cestách. Menší krabice obsahuje 150 nových otázek, které můžete použít v její velké sestře. Ale stejně tak ji můžete hrát úplně samostatně, a jak už název napovídá, díky menším rozměrům ji snáz vezmete na dovolenou.

Země na cestách ale není pouhou kopírkou. Přináší vlastní nová pravidla, kdy na otázku neodpovídají všichni, ale jen jeden hráč ji pokládá jinému hráči a všichni ostatní následně tipují, zda je odpověď tohoto hráče správná nebo ne. Má proto smysl vlastnit obě krabičky, protože každá přistupuje k herní náplni trochu jinak, obě však zábavným způsobem. Nic vám samozřejmě nebrání aplikovat pravidla jedné hry na hru druhou.

Země na cestách zdroj: tisková zpráva

Monstra vs. Hrdinové: Viktoriánské hrůzy

2–8 hráčů | 10-30 minut | Od 8 let | česky

„Out of the box“ je označení, které v kontextu deskovek vyloženě vyhledávám. Vyndat hru z krabičky a okamžitě hrát je prostě velká přednost. Je to případ třeba Milostného dopisu, na který nedám dopustit. Ale platí to i o novince Monstra vs. Hrdinové s podtitulem Viktoriánské hrůzy. Krabička obsahuje dva balíčky, jeden s vlkodlačí tematikou, druhý se světem Sherlocka Holmese.

Pokud jste maximálně čtyři, jednoduše si vyberete jeden z nich, každému rozdáte tři karty a hrajete. Větší počet si vyžaduje jejich smíchání. Netřeba vysvětlovat pravidla, jednoduše buď zahrajete kartu a vykonáte její efekt, nebo si doberete novou kartu. Jakmile dojed balíček, hra je u konce a sečtou se body.

Ty získáte za sluníčka nebo měsíčky na svých kartách. Zajímá vás jedno nebo druhé podle toho, jakou tajnou roli celou dobu zastáváte. To otevírá prostor blafování. Když budete hrát samá sluníčka, ostatní hráči vás budou považovat za hrdinu a začnou vám podhazovat měsíčky, což jako monstrum přece chcete. Takhle to zní opravdu skvěle, nicméně veškeré vaše plánování může rozprášit náhoda. Když si za monstrum dobíráte jen a pouze karty hrdinů, na výhru nemůžete vůbec pomýšlet.

Nejnovější články