Paradox chystá deskovky Crusader Kings, Europa Universalis a další
zdroj: tisková zpráva

Paradox chystá deskovky Crusader Kings, Europa Universalis a další

21. 5. 2018 10:50 | Deskové hry | autor: Patrik Hajda |

Náhoda tomu chtěla (nebo snad osud?), že o víkendu došlo k oznámení hned čtyř deskovek na motivy videoher, když se dnes chystáme na druhý BoardGame Club právě s tématem stolních adaptací. V Paradox Interactive se rozhodli, že rozšíří své portfolio počítačových strategií o jejich stolní nápodoby. V nejbližších letech vyhlížejte deskovky Crusader Kings, Europa Universalis, Hearts of Iron a Cities: Skylines.

Na jednu ze zmiňovaných her nebudete čekat dlouho. Crusader Kings: The Board Game už totiž vybírá finance na Kickstarteru a dorazit by měla letos v listopadu. Po pouhém jednom dni se kampaň pyšní trojnásobkem cílové částky, takže se odemyká jeden stretch goal za druhým v podobě nových figurek.

Deskovka Crusader Kings kráčí ve šlépějích své předlohy. S ostatními hráči soupeříte o místo na mapě, budujete opevnění, vybíráte daně, ženíte se, bojujete, uzavíráte a porušujete aliance. Potřebujete alespoň tři, maximálně však pět hráčů a zhruba 2–4 hodiny pro určení konečného vítěze. Za hrou stojí švédské studio Free League, které má zatím zkušenosti pouze s hrami na hrdiny (Mutant Year Zero a Tales from the Loop).

Po historické pletichařině pravděpodobně dorazí odlehčenější deskovka Cities: Skylines. V ní 2–4 hráči společnými silami budují město na modulární mapě, přičemž se každý snaží splnit svůj vlastní cíl. Mělo by jít o mnohem přístupnější hru, kterou odehrajete do jedné hodiny. Tento kousek má na svědomí tvůrce velice povedené civilizační deskovky Nations.

Europa Universalis bude na druhou stranu asi nejkomplexnější ze čtyř oznámených adaptací. Obrovská mapa slibuje rozsáhlé tahanice o území mezi 2–6 hráči napříč celým večerem, od 4 do 6 hodin. Na této hře – podobně jako na Crusader Kings – nedělá žádný významný autor. Eivind Vetlesen z Aegir Games stojí pouze za nevábně znějící Crazy Neighbors, tak snad se mu tento nelehký úkol podaří. Bude to v pořadí druhá desková Europa Universalis. První vyšla již v roce 1993, údajně nabízela herní dobu až 60 hodin a byla vlastně předobrazem celé počítačové série.

Europa Universalis: The Board Game zdroj: tisková zpráva

A konečně Hearts of Iron má být strategicko-ekonomická wargame, do které osobně vkládám největší naděje. Proč? Protože za ní konečně stojí opravdu zvučné jméno Glenna Drovera, který se v minulosti postaral o Age of Empires III, Age of Mythology, Attack! a Railways of the World. Všechny hry pod taktovkou Eagle-Gryphon Games, kteří rovněž vydají Hearts of Iron. Hra bude pro 2–4 hráče a už má naplánované rozšíření, které dodá východní frontu s Ruskem a Tureckem, zároveň umožní hrát až v šesti. Příští rok se plánuje Kickstarter.

Paradox Interactive se do deskovek pouští po interním průzkumu, který odhalil, že 40 % hráčů z jejich rozsáhlé komunity hraje deskovky a 20 % z nich alespoň jednou týdně. V případě Cities: Skylines a Hearts of Iron u mě nepanují žádné obavy, protože obě hry jsou ve zkušených rukách (i když politika Eagle-Gryphon Games není pro evropský trh zrovna vstřícná). Ve zbylých dvou případech už si moc jistý nejsem, jelikož jejich tvůrci se zatím ničím nepředvedli. Teď mají jedinečnou příležitost.

Nejnovější články