Kingdomino a Queendomino – představení dvou skvělých deskovek
zdroj: tisková zpráva

Kingdomino a Queendomino – představení dvou skvělých deskovek

23. 6. 2018 14:00 | Deskové hry | autor: Alladjex |

V našich představách jdou vždy král a královna ruku v ruce stejně jako obrázek panovníka a jeho servilní ženušky, která svou láskou a péčí chrání křehké princezny a neohrožená princátka. O tom, že pohádky deformují dětský charakter a realita si jde svou cestou, by mohla vyprávět vládkyně Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Podobně i Kingdomino je jen takové dětinské škorpení senilních staříků s korunou na hlavě, zatímco skutečné otěže v rukou třímá pomazaná femme fatale!

Kingdomino

2–4 hráči | 15–20 minut | Od 8 let | česky, bez textu

Protože obě hry sdílejí stejný základní princip, můžeme se nejdříve mrknou na menší Kingdomino. Na půlku říznuté kartonové obdélníčky naštěstí nemají vyražené stříbrné puntíky, ale jsou vyšperkované obrázky krajiny. Pole, louky, lesy, jeskyně, moře, bažiny. Jako chudý králíček nekňuba vysedáváte ve svém osamělém hradu a snažíte se rozšířit své panství o nějaký ten pole lán. Vyšší moc v každém kole na stůl nadělí dominové dílky, z nichž jeden obsadíte svojí figurkou, abyste jej následně mohli připojit do vlastního dominia.

Hrad je takový stavební žolík, ke kterému můžete šoupnout cokoliv. Je libo pod okénkem mokřádek, nebo snad šplouchání vln o zeď při vysedávání na prevétu? Žádný problém. Pokud ale chcete přiložit do království destičku, která s hradem nesousedí, musíte zajistit návaznost alespoň jednoho druhu terénu. V dominu musí na polovinu kamene navázat kupříkladu dva puntíku na dva puntíky, v Kingdominu rozšiřujete pole za polem, les za lesem.

Kingdomino/Queendomino zdroj: tisková zpráva

Jak už bylo naznačeno, latifundie a parcely si nelížete. Vždy v počtu hráčů leží na stole a poté, co dohrajete svůj tah, si obsadíte nový akr kartonové půdy pro další kolo. Poezie hry spočívá v tom, že dílky jsou podle své kvality vyloženy od nejhoršího po nejlepší a čím kvalitnější zábor provedete, tím později se v následujícím kole dostanete na řadu. Protivníci toho náležitě zneužijí a hrají-li před vámi, dostávají větší možnost taktizovat – zaberou kvalitnější a zejména bodově hodnotnější dílky pro sebe.

Hra končí po předem daném počtu kol poté, kdy se doberou všechny destičky domina. Stejně jako výstavní kusy na soutěži psů se oboduje krása a rozlehlost vašeho království. Jednoduše pro každou oblast znásobíte korunky a počty políček podle typu krajiny, podtrhnete, sečtete. A můžete běžet za svou královnou pochlubit se svým vítězným skvostem o rozloze 5x5.

Kingdomino/Queendomino zdroj: tisková zpráva

Queendomino

2–4 hráči | 25 minut | Od 8 let | česky, bez textu

Základní kostra herního příběhu se nemění. Shůry na stůl spadlé dílky berete a přikládáte do svého teritoria podle naprosto stejných pravidel. Na závěr tahu vyberete, kterým směrem – chápejte, jakým dílkem – se budou vaše kroky ubírat v budoucnu. Ale na rozdíl od předchozí hry se mezi tyhle dva úhelné kameny pravidel vecpaly další tři možnosti, jichž se lze chopit.

Queendominu se objevují peníze, které lze investovat do novostaveb. Feudalismus, diktatura, demokracie. Daně jsou prostě nástroj, jak nasypat do kapsy sobě na úkor jiných. Na právě umístěný dílek můžete vyslat neohroženého rytíře, který z daného druhu terénu, respektive z místních poddaných, vydojí nějakou tu minci.

Kingdomino/Queendomino zdroj: tisková zpráva

Získané finance pro hradní pokladnu lze hned v dalším kroku napumpovat do stavebnictví a z vyložené nabídky postavit jednu budovu. Některé dávají okamžitý efekt – vybudovanému stavení sekunduje strážná věž nebo přicválá nový rytíř, věrný to vazal a výběrčí desátků. Trvalé efekty zas pro království představují zvýšený příjem nebo body v závěru hry. Při stavbě vás ale nelimitují jen finance, ale také volné parcely cihlové barvy, které musí vaši developeři v království dopředu nachystat.

I draci už si uvědomili, že je třeba se pozdvihnout nad šal a klam pohádkových příběhů. Je nutné vstoupit do nového milénia a otevřít se principům kapitalismu! Poslední novinkou Queendomina je možnost vstoupit do dračí sluje, ještěra podplatit blýskavým zlaťákem a nechat ho zadupat do země jednu ze staveb ve veřejné nabídce. To je takový interaktivní prvek hry, pomocí kterého se snažíte nakrknout ostatní protihráče.

Kingdomino/Queendomino zdroj: tisková zpráva

Zkušenosti s kralováním

Ač se většinou snažím vyhýbat pouhopouhému popisu principů hry, právě jednoduchý mechanismus je devizou zejména Kingdomina. Dvě strany pravidel doplňují už jen dvě drobné varianty. Na stříbrném podnosu tak máte naservírovánu zdánlivě banální hru. Ano, první jedna dvě partie působí triviálně. Nemohl jsem si pomoci, ale zdálo se mi, že můj herní osud řídí náhoda a houpačka. Vzít horní dílek a být první na řadě, skočit na nejlepší dílek dole a hrát jako poslední…

Zatímco jsem byl po první hře rozpačitý, leč neřekl bych rozladěný, každý další doušek téhle krátké herní záležitosti rozkrýval nové vrstvy chutí. Postupně přijdete na to, že není vždy nutné skočit po nejspodnějším dílku s jednou dvěma korunkami, ale může se vyplatit hrát dva tahy po sobě na čele pelotonu, pokud si tím rozšíříte správný druh krajiny a zvýšíte potenciál na tučný násobek na konci hry. Samozřejmě náhoda je míry nezanedbatelné a strategický mraveneček se krčí před přísným pohledem seriózních eurovek. Ale co! Příjemně si zahrajete i s nehráči a dětmi. Pohodovou atmosféru navíc dokoření sympatické ilustrace se spoustou skrytých detailů, po kterých se vyplatí pídit.

Queendomino je v základu samostatná hra, i když ji lze teoreticky spojit s původním titulem a hrát gigantickou variantu až pro 8 hráčů. Hlavní předností je ale větší přitažlivost pro zavilejší hráče. Stále nejde o titul, který bych si zařadil ve své kartotéce jinam než do přihrádky pro pohodové, relaxační deskovky. Ale širší výběr akcí přeci jen nutí při hře přemýšlet a kombinovat o poznání víc než v pohodovém Kingdominu.

Služby draka, výběr daní i budovy, včetně přetahování se o figurku královny, už vyžadují chvilku rozvahy a intelektuálního napětí. Hra se ale pořád drží, co se objemu pravidel týče, při zemi a není rozhodně problém ji vysvětlit i svátečním hráčům. Pokud máte po ruce obě hry, není nic snazšího, než se zorientovat v královo trůním sále a pak za pomoci jen trochu většího úsilí proklouznout na území komnat královny.

Je pravda, že novější přírůstek do rodiny je rozhodně komplikovanější, což nemusí vonět každému příznivci původní hry, pokud mu učarovala zejména její svižnost. Na druhou stranu Queendomino může oslovit ty, kteří viděli v Kingdominu sympatickou, ale příliš jednoduchou zábavu.

Autor obou her Bruno Cathala má na svém kontě nejeden nezapomenutelný kartónový zářez (Five Tribes, Kanagawa, Cyclades, Abyss a mnoho dalších) a obě hry jeho sívíčku rozhodně ostudu nedělají. Zejména základní mechanismus Kingdomina je prostě elegantní. V Queendominu je způsob práce s destičkami dopilován tak, aby se vždy během hry prošel kompletní balíček a nestalo se vám, že některou, po které zoufale toužíte, ani nepotkáte. Navíc v podstatě nic nebrání tuhle drobnou – a z mého pohledu vylepšenou – úpravu pravidel použít i v původní hře. Dá se říct, že je to takový patch staré hry distribuovaný v pravidlech nové verze.

U skvělého filmy, knížky nebo videohry jsem se vždycky modlil za pokračování. I když to pak nakonec úplně nedopadlo, byl jsem stejně šťastný, že se můžu znovu vrátit do milovaného univerza. Rozšíření a spin-offy deskových her ve mně často vyvolávaly spíš pocity závanu z temné strany síly. Vypočítavost autora i vydavatel, dojení značky.

Ale jsou i výjimky. A tituly s přídomkem „domino“ Darth Vaderovi nepodlehly. Můžete mít ve sbírce oba a po každém sáhnete v trochu jiné situaci, s trochu jiným zážitek. Sice bych neřekl, že potomek překročil stín elegance svého předka, ale rozhodně se drží v těsném závěsu, ne-li přímo za ruku.

Nejnovější články