Europa Universalis se vrací ke kořenům s novou deskovkou The Price of Power
zdroj: Archiv

Europa Universalis se vrací ke kořenům s novou deskovkou The Price of Power

18. 10. 2019 15:39 | Deskové hry | autor: Patrik Hajda |

Počítačová série grand strategií Europa Universalis by možná nikdy nevznikla, kdyby ještě před ní neexistovala stejnojmenná stolní hra, která vyšla už v roce 1993 (byla extrémně dlouhá, vyloženě na několik dní). Chtělo to čtyři díly její videoherní adaptace a desítky rozšíření, než se deskovka dočkala nové verze. Europa Universalis: The Price of Power nemá s původní hrou mnoho společného, zato s počítačovou sérií sdílí hodně.

Stolní hru Europa Universalis: The Price of Power vyvíjí studio Aegir Games, které vám pravděpodobně nic neřekne, jelikož za sebou nemá žádný hodnotnější projekt. Nicméně Europu znáte a je jedině k dobru projektu, že se ho účastní i Paradox Interactive vlastnící práva na značku.

Deskovka by proto měla co nejlépe odrážet mechanismy a zážitek počítačové hry, ve které se inspirovala. Už víte, jak se podle nás povedla stolní adaptace Crusader Kings II (i když tu dělalo renomovanější studio), a teď nám Paradox ukáže, jestli si opravdu umí ohlídat i další deskové projekty. Jen pro zajímavost, v následujících týdnech vyjde ještě stolní hra Cities: Skylines a pracuje se na Hearts of Iron.

Ale zpátky k Europa Universalis: The Price of Power. Základní krabice hry v sobě ukrývá mapu východní a střední Evropy, na které budou 1–4 hráči soupeřit o nadvládu z pozice jedné ze čtyř mocností (mód pro jednoho hráče dostal na starosti Dávid Turzci, autor deskovky Anachrony, kterou jsme recenzovali). K dispozici je i delux edice, která přidá další tři mocnosti, podporu až šesti hráčů, nové scénáře, mise, události, mapu východní Evropy a vylepší některé komponenty.

V každém případě vás čeká správa vlastního národa, se kterým budete postupně dobývat nová území a rozšiřovat tak svůj vliv. S ostatními hráči povedete války (bitvy jsou řešené kostkami), budete s nimi obchodovat, řešit diplomacii, usmiřovat se. Dojde na najímání a vyhazování rádců, vývoj technologií, cesty do vzdálenějších koutů Země mimo evropský kontinent, budete řešit náboženství – a to vše skrze akční karty.

Jenom z výčtu všech možností mi jde hlava kolem, zní to rozhodně jako správná adaptace komplexní strategie. Pravidla mají nějakých třicet stránek, což sice není mnoho, ale ani málo. Navíc to bude asi výživné čtení, což si ostatně můžete ověřit sami zde.

Škoda, že je kickstarterová kampaň žalostně skoupá na informace o hře, takže si musíte vystačit s prototypem pravidel a videem výše (pusťte si i úvodní video na stránce kampaně). Člověka rovněž lehce vyděsí cena hry. Základní verze vyjde i s předpokládaným poštovným na 2 750 korun (hra bobtná díky stretch goalům), její deluxe verze na 4 000 Kč. Europa Universalis: The Price of Power by měla dorazit na trh v září příštího roku.

Nejnovější články