Brzo založíte vlastní dynastii v obrovské deskovce Crusader Kings
zdroj: Archiv

Brzo založíte vlastní dynastii v obrovské deskovce Crusader Kings

10. 7. 2019 13:35 | Deskové hry | autor: Václav Pecháček |

Deskovka Crusader Kings. Zní to jako trochu divný nápad, protože nesmírně komplexní pavučina vzájemných osobních vztahů, na které závisí každá kampaň středověké strategie Crusader Kings II, by se v deskové hře simulovala hodně špatně. Studio Paradox si ovšem ve spolupráci s vývojáři Free League na tohle soustíčko trouflo – a plody jejich spolupráce si budete moct sami vyzkoušet už za pár týdnů.

Oproti původní počítačové hře je samozřejmě potřeba očekávat určitá zjednodušení, ale překvapivě hodně základních systémů zůstává stejných. Však se taky skrývají v ohromné krabici za 67 eur (a rozšíření vás značně přiblíží ke stovce), přičemž jeden průchod hrou vám prý zabere solidní dvě až tři hodiny.

O co jde? Samozřejmě o dynastickou nadvládu nad feudální Evropou. Vyberete si jednu z pěti kultur (Britové, Španělé, Francouzi, Němci, Italové), jednu z jejích dynastií – a začínají strategické hrátky tří až pěti hráčů. Jsou tu války, jsou tu vraždy, jsou tu manželské svazky a je tu spousta a spousta zrad. Přesně jako v předloze.

zdroj: Archiv

Jsou důvody, proč jsme už monarchii pomalu nahradili modernějšími systémy a dneska krále a královny používáme maximálně tak pro okrasu. Jedním z nich je skutečnost, že i sebelepší autokrat po sobě může zanechat naprosto stupidního dědice. Přesně takový scénář se v deskovce Crusader Kings určitě bude dít velice často, protože všechny postavy mají vlastnosti, které ovlivňují jejich efektivitu.

Pakliže je váš prvorozený syn zbabělý imbecil, bude asi lepší ho poslat na křížovou výpravu s tím, že ho tam s trochou štěstí propíchne nějaký nevěřící pes. Musíte ale dávat pozor, abyste si takhle nevyvraždili celou dynastii, protože přesně jako v původní hře nějakého dědice, který by dál hrdě nesl pochodeň vaší rodiny, potřebujete. Jinak pro vás hra skončila.

Protože se hra jmenuje Crusader Kings, významnou roli v ní budou hrát právě křížové výpravy. Dobytí Jeruzaléma je dokonce jednou z možností, jak celou hru ukončit. Navíc vám pořádně procítěné „Deus vult!“ zajistí přízeň papeže, což se taky může hodit. Jen abyste nedopadli jako chudák Fridrich Barbarossa.

Deskovka vychází 1. srpna a úspěšný Kickstarter plný splněných dodatečných cílů zajistil, že bude ještě o něco bohatší, než by jinak bývala byla. Snad jí to navzdory mastné cenovce (ke které si Češi musí připočíst ještě 15 eur poštovného) pomůže k úspěchu, protože tohle vypadá jako velmi věrné zpracování jedné z nejlepších počítačových strategií.

Předobjednávky jsou už otevřené v obchodě Free League, a kdybyste si chtěli přečíst betaverzi pravidel, klikněte na tenhle odkaz. Snad zjistíte, zda vám to sakumprásk všecko dohromady stojí za dva a půl tisíce korun.

Nejnovější články